Plánujete letět do zahraničí? Pak pozorně čtěte, na co si dát letos pozor!

Letní dovolenková sezóna se pomalu ale jistě blíží. Díky příznivým cenám letenek, vyráží čím dál více Čechů do zahraničí letecky. Přestože cestování letadlem ušetří spoustu času a momentálně i peněz, je dobré věnovat pozornost pár důležitým upozorněním. Jaké jsou aktuální rizika při cestování letadlem pro letošní sezónu a jakých nepozorností se nejčastěji cestující dopouštějí? Na to jsme se zeptali odborníka na prodej letenek Josefa Trejbala.

Letenky kupujte u důvěryhodného prodejce
Při pořizování letenek se nenechte zlákat vidinou nejnižší ceny na trhu, a radši si letenky pořiďte u ověřených prodejců: „Každoročně se setkáváme s případy podvedených klientů, kteří si zakoupili letenku u neprověřeného prodejce, případně dokonce přes inzerát. Nízká cena letenky, to je velké lákadlo. Vystřízlivění přichází na letišti, kde se takový člověk s kufrem v ruce nebo krosnou na zádech dozví, že jeho letenka není platná,“ varuje Trejbal, ředitel letenkového portálu Letuška.cz.

Máte zavazadlo v ceně letenky?
V nabídkách letenek již dnes existuje  zejména u nejnižších tarifů spousta omezení a případných nutných příplatků. Novinkou této sezony jsou tarify pouze s příručním zavazadlem i na některá dálková letecká spojení. Cestující mnohdy až na letišti zjišťují, že v ceně jejich letenek do USA není možnost odbavit zavazadlo. Taková nepozornost může přijít i na několik tisíc. Při rezervaci nebo nákupu letenky si proto pozorně přečtěte, jaké zavazadla jsou v ceně obsažena.

Nepodceňujte cestovní doklady
Pro někoho je to možná ohraná písnička, přesto jsou cestující, kteří kontrolu cestovních náležitostí dokladů jako jsou víza či platnost pasů stále podceňují. „Příkladem problémů, se kterými se setkáváme každý rok, je cestování do zemí v celní unii Ruska, tedy do Běloruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Arménie. Zapsaná zavazadla se odbavují jen do prvního bodu vstupu do unie, nejčastěji tedy do Moskvy, kde lidé mířící do těchto zemí často přestupují. Cestující tedy musí mít ruské vízum, aby mohl projít celní kontrolou a zavazadlo odbavit do cílové destinace,“ upozorňuje Trejbal.

Raději se pojistěte
Chcete se ušetřit zbytečného stresu a v klidu si užít dovolenou? Pak nepodceňujte pojištění. Cestovní kanceláře mají povinnost pojištění pro případ úpadku ze zákona, leteckých společností se však toto nařízení netýká. V případě, že by letecká společnost zkrachovala dříve, než uplatníte letenky, můžete o peníze nadobro přijít. Doporučuje se též pojištění storna pro případ zrušení cesty, protože dnes je již většina tarifů tzv. nevratných i z důvodu nemoci.

Létání dětí bez doprovodu dospělého?
Může se stát, že nemáte na výběr a potřebujete dítě přepravit letadlem třeba na jazykový kurz do zahraničí. Tento rok některé letecké společnosti zpřísňují podmínky pro cestování nedoprovázených dětí, kdy se zvyšuje limit věku dítěte, které může samo cestovat. „Zatímco v minulých letech mohly děti od 12 let cestovat bez problémů, nyní se věková hranice posouvá na 14 až 16 let věku dítěte. Ověřte si proto pečlivě, jaké nařízení má konkrétní letecká společnost, kterou chcete využít,“ uzavírá Trejbal.

Zdroj: ASIANA a Letuška.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *