Korunku pro Českou Miss tvoří Gordana Turuk – sklářka britské královny a norského krále

Originální skleněné korunky malované žlutým a růžovým zlatem a platinou získají vítězky letošního ročníku České Miss. Vyrábí je pro ně světová umělkyně Gordana Turuk, jejíž díla vlastní například britská královna Alžběta II., princ Albert II., norský král, dubajský šejk, americký moderátor Larry King či skladatel Herbie Hancock. Ukázkovou korunku pro královnu krásy i další díla viděli návštěvníci hotelu Augustine v Praze na tiskové konferenci České Miss.

Korunka je ručně vyřezaná ze skla a malovaná zlatem, růžovým zlatem a platinou. Je 29 cm široká a zhruba 14 cm vysoká. Jejím základem je sedm vrcholů, které představují sedm hodnotových pilířů radosti. Z těch Gordana Turuk čerpá inspiraci pro celou svou tvorbu. Jsou jimi láska, srdce, přátelství, rodina, pokora nebo třeba životní cíle.

„Chtěla jsem dát korunce pro královnu krásy hlubší myšlenku, že krása je silnější, když má člověk krásné věci a hodnoty také v sobě. O tom hovoří i mé pilíře. Člověk má mít otevřené srdce, má si vážit partnera, který ho v životě povzbuzuje a pomáhá mu, má si budovat přátelství a vkládat do něj dostatek energie, má si vážit rodiny, vážit si stejně mužů i žen kolem sebe a zároveň musí mít i cíle, vědět, čeho chce dosáhnout. Posledním pilířem je pokora,“ uvedla Gordana Turuk. Každá Miss navíc dostane umělecké dílo, které bylo inspirované královnou Alžbětou II. a její lásce k růži.

Soubor děl vytvořila Gordana Turuk speciálně pro Luxury Collection z bílého a žlutého zlata. První dílo vlastní arabský šejk Saif bin Zayed Al Nahyan ze Spojených Arabských Emirátů. Další získají právě české miss. Umělecká výtvarnice a sklářka věnovala svá díla například britské královně Alžbětě II. či norskému králi.

Její výstavu navštívil i monacký kníže Albert, ománská princezna nebo dubajský šejk. Královské sklo tak nyní po britské královně či šejkovi poputuje 2. června i českým královnám krásy.

Gordana Turuk
je světová umělkyně tvořící skleněné obrazy, umělecké objekty, nábytek a doplňky ze skla. Výtvarnice se narodila v Německu, dětství strávila v Chorvatsku a od roku 1998 žije se svou rodinou na Slovensku. Vystudovala textilní výtvarnictví v Záhřebu a následně módní návrhářství na italské soukromé škole Callegari. Lásku ke sklu v ní však probudila již teta, která ji od pěti let brala do svého ateliéru. Již od dětství tak směřovala k umělecké tvorbě, v níž bylo hlavním materiálem sklo. Svá díla vytváří technikou lehaného skla, kde do roztavené hmoty vkládá barevné pigmenty v kombinaci s čistým zlatem a platinou.

V tématech se vrací k dětství, inspiraci nachází i v přírodě, zejména v podmořském světě. Experimentuje s barvou skla, příměsemi i tvary. A každé umělecké dílo je originálem. Součástí její tvorby nejsou jen obrazy, ale i skleněné interiérové prvky, volně stojící objekty nebo lampy. Její díla vlastní například papež Benedikt XVI., britská královna Alžběta II, princ Albert II. a další státníci a významné osobnosti, jako jsou Larry King nebo Herbie Hancock. Gordana Turuk pořádá každoročně desítky samostatných výstav a svou tvorbou se účastní řady projektů a charitativních akcí. Účastnila se několika mezinárodních výstav a projektů a získala vysoká ocenění. Je držitelkou Zvláštní ceny mezinárodní poroty v italském městě Grottamare na festivalu Perla Adrie (2013), Zvláštní ceny mezinárodní kritiky na mezinárodním festivalu v Porto Sant Elpidio (2014, 2015) a dalších. Díla výtvarnice vznikají pod značkou Gordana Glass a k vidění jsou v Bratislavském ateliéru nebo v galerii v Dušní ulici v centru Prahy.

Zdroj: Gordana Glass

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *