První oratorium v dějinách hudby provede scénicky Czech Ensemble Baroque 21. července na zámku Holešov

Zámek Holešov bude 21. července od 20 hodin hostit jeden z vrcholů událostmi nabité sezony špičkového souboru Czech Ensemble Baroque – scénické provedení Cavalieriho Rappresentatione di anima et di Corpo (Svár duše s tělem). Sváteční hudební večer je součástí unikátního cyklu staré hudby Bacha na Mozarta! ve Zlínském kraji. Nejstarší oratorium s komickými a zábavnými prvky Czech Ensemble Baroque na zámeckém nádvoří zahraje na dobové nástroje pod taktovkou Romana Válka, hlavních pěveckých partů se zhostí zkušení sólisté Markéta Cukrová, Tadeáš Hoza, Jiří Miroslav Procházka, Martin Vacula, Jakub Kubín a další. Režie se ujala známá choreografka a režisérka Ladislav Košíková.

Emílio de Cavalieri (1550–1602), italský skladatel, varhaník, diplomat, choreograf a tanečník konce renesanční éry, je autorem mnoha madrigalů i duchovních skladeb. Jeho proslulé Rappresentazione di Anima et Corpo je považováno za první oratorium v dějinách hudby. Skladba na libreto A. Manniniho je hudebně-dramatickým zpracováním oblíbeného středověkého literárního motivu, hádky mezi Tělem a Duší o to, kdo z nich je odpovědný za hříchy, kterých se člověk v životě dopustil. Ústředním motivem je soud hříšníka před Kristem, jehož se účastní i alegorické postavy Spravedlnost, Pravda, Milosrdenství a Pokoj. Kýženým rezultátem je samozřejmě vítězství duše a její spasení.

Rappresentazione di Anima et Corpo, které v době svého vzniku v roce 1600 položilo základ barokní opeře, odráží tehdejší snahy oživit antické hudební drama. Tomu odpovídá i scénické pojetí oratoria – provedení na zámku Holešov nabídne mimořádný hudební i divácký zážitek. A dost možná půjde také o začátek nové tradice uvádění oper v nádherném raně barokním zámku v Holešově, místě s dlouhou hudební tradicí a neopakovatelným geniem loci. Hudba má v Holešově svou nezastupitelnou pozici už od dob hraběte Rottala, který zde provozoval opery pravidelně, a místní kapela patřila ke špičkám v Evropě. Působil zde mimo jiné také František Xaver Richter, jehož dílem se Czech Ensemble Baroque dlouhodobě zabývá, a další velké osobnosti.

Scénické provedení Cavalieriho Rappresentatione di anima et di Corpo Czech Ensemble Baroque uvede pouze na Hudebním festivalu Znojmo (12. až 14. 7.), v Holešově (21. 7.) a na Třebíčském hudebním festivalu (19. 9.). Koncertně v Luhačovicích (20. 7.).

Rappresentatione di anima et di Corpo, zámek Holešov, 21. 7., 20:00 – předprodej vstupenek v ceně od 100 do 400 Kč: Informační centrum Holešov, on-line na www.smsticket.cz

Důležitá informace: Na představení bude vypravován autobus, který mohou diváci zdarma využít pro cestu z okolních měst a obcí. Podrobnosti na www.bachanamozarta.cz nebo na mailu bachanamozarta@ebcz.eu. Za nepříznivého počasí se program přesune do velkého sálu zámku.

Koncert se koná za podpory Zlínského kraje a města Holešov, ve spolupráci s festivalem Musica Holešov.

Zámek Holešov

O Czech Ensemble Baroque
Soubor tvořený orchestrem, vokálním ansámblem a sólisty v roce 1998 založil a dodnes vede význačný český dirigent Roman Válek. Členy jsou profesionální instrumentalisté a zpěváci z České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska a Německa. Czech Ensemble Baroque se zaměřuje především na kantáty, opery, koncerty a symfonie převážně z období baroka a klasicismu v progresivním a svěžím podání. Široké žánrové rozpětí souboru mimo jiné dokládají jména výrazných osobností hudebního světa, které s Czech Ensemble Baroque spolupracovali a spolupracují: Adam Plachetka, Pavel Šporcl, Jean-Francois Lombard, Markéta Cukrová, Roman Janál, Ludmila Peterková… A také Vojtěch Dyk, se kterým se soubor před časem sešel při uvedení oceňované Bernsteinovy Mše.

Pozornost laiků i odborníků ansámbl získal velkým abonentním cyklem staré hudby BACHA NA MOZARTA! a uváděním českých premiér děl světových skladatelů, jako je Vivaldi, Purcell, Mysliveček, Lully aj. Dlouhodobou soustředěnou pozornost věnuje objevování a restauraci díla významného českého rodáka F. X. Richtera – výsledkem je například nahrávka světové premiéry Requiem Es dur a pašijové oratorium Deposizione dalla croce pro Supraphon.

Zdroj: http://www.ebcz.eu/ a https://www.facebook.com/Czech-Ensemble-Baroque-152354591462108/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.