Odborník radí: Jak správně chránit pokožku od slunečního záření?

Sluneční paprsky sice umí dodat pokožce bronz i potřebný vitamín D, ale také s sebou bohužel přinášejí škodlivé UVA a UVB záření. Především na začátku léta není naše kůže na přímé sluneční záření zvyklá a může tak zažít šok a snadno se spálit. Jak si nejlépe užít jaro a léto se zdravou a nespálenou pokožkou a proč je důležité chránit malé děti prozradí MUDr. Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.

Ideální doba na opalování: 15minut
Řešením samozřejmě není od slunce utíkat, protože slunce k životu potřebujeme. Navozuje v nás pocit psychické pohody a sluneční záření má význam v syntéze vitamínu D, který potřebujeme. Denně se ale stačí slunit (mimo polední hodiny) 15 minut – to je dostatečná doba, abychom si zajistili dostatek vitamínu D. Určitě je lepší se pravidelně neopalovat, urychluje se tím stárnutí pokožky, a hlavně může dojít ke vzniku kožních nádorů. Pokud se opalujeme nebo pohybujeme na slunci, tak se samozřejmě vždy musíme chránit vhodnými fotoprotektivní přípravky se SPF nad 20. U moře nebo ve vysoké nadmořské výšce je pak ideální SPF 30-50. A rozhodně bychom neměli zapomínat, že i pod mrakem se propouští přes 50 % UV záření. A radiace proniká také přes sklo, takže se chraňte, i když jedete v autě či sedíte u okna, kde svití sluníčko.

Kdo se má mít nejvíce na pozoru?
„Na pozoru musejí být lidé s velmi světlou kůží (fototyp I) a ti, kteří mají mnohočetná znaménka, případně u nich někdo v rodině prodělal rakovinu kůže. Zde opravdu platí přísná doporučení při pobytu na slunci a opalování není vhodné ani 15 minut,“ říká MUDr. Lucia Mansfeldová.

Vhodná volba oděvu
Kromě krémů se chráníme i oděvem a pokrývkou hlavy. Je důležitá také barva textilu, přičemž tmavá chrání více, i když v létě volíme raději, leč vlastně nesprávně světlé barvy. Taktéž velmi napnuté strečové látky a mokré textilie chrání méně (pozor na mokré plavky). Ve speciálních plážových oděvech jsou někdy i přímo v látce zatkané i UV absorbéry. U dětí se doporučují speciální oděvy, které ochrání před UV zářením, a do 1 roku by děti vůbec neměly pobývat na přímém slunci. Samozřejmostí by měla být ochrana zraku certifikovanými brýlemi proti UV u dětí i dospělých.

Nebezpečné spálení dětské pokožky
Nejvíce bychom měli chránit před sluníčkem naše děti, protože silné spálení pokožky v dětském věku může mít i fatální následky. „Dětská kůže je nezralá a neumí se UV záření bránit a vzniká velké riziko kožních nádorů v dětském i dospělém věku. Děti proto musíme chránit nejvíce. Jedno spálení ještě nemusí způsobit vznik kožního nádoru, ale při častém spálení pokožky si zahráváme s našim zdravím,“ říká MUDr. Lucia Mansfeldová a dodává: „Všem bych určitě doporučila nechat si preventivně vyšetřit kůži a znaménka u dermatologa. Především u lidí po čtyřicátém roku a jedinců kteří mají mnohočetná znaménka jsou pravidelné kontroly velmi důležité“.

Desatero pro zdravé opalování
1. Opalování je nutné přizpůsobit fototypu pleti
Zdravé je pouze takové opalování, které nezpůsobí zčervenání, ale pouze jemné zhnědnutí kůže, proto je pobyt na slunci dávkovat podle typu kůže.  Pokud máte pigmentová znaménka, doporučujeme jejich překrytí a poradu s lékařem. V případě, že trpíte sluneční alergií, pobytu na přímém slunci byste se měli vyhnout.

2. Na slunce si zvykejte postupně. Pro první kontakt se sluncem stačí pár minut, nikoli celé hodiny. Dbejte na to, abyste se natřeli opalovacím prostředkem půl hodiny před pobytem na slunci.  O výši ochranného faktoru (SPF) rozhoduje váš přirozený fototyp i míra již dosaženého opálení. Použijte vždy dostatečné množství opalovacího přípravku, který řádně rozetřete.

3. Číslo ochranného faktoru (SPF) ovlivňuje dobu, kterou můžete být na slunci, aniž se spálíte. Pro začátek letní sezóny doporučujeme volit krémy s vyšším SPF. Krémy s SPF 50 Vás spolehlivě  ochrání i před ostrým sluncem. Pokud je vaše pokožka citlivá, volte přípravky bez parfemace.

4.  Některá místa na těle jsou obzvláště citlivá. Patří k nim například uši, nárty, kolena, oblast ňader nebo hýždí. K jejich ochraně používejte opalovací přípravky s vyšším faktorem.
Krémy s vysokým faktorem SPF 50 používejte také na celý obličej. Tady je pleť mimořádně citlivá především v oblasti očí, nosu a rtů.

5. Neopalujte se mezi 11. a 15. hodinou, kdy je slunce nejostřejší.

6. Děti  by měly používat minimálně SPF 30 a je to jedno, zda jde o pobyt u moře, či rybníka.
Ideální je použít přípravky odolné proti vodě, potu i otěru, i přesto je nutné mazání pravidelně opakovat každé 2 hodiny. Pokud je vaše dítě mimořádně citlivé na slunce, můžete jeho pokožku chránit lehkým oblečením z přírodních materiálů.

Žádný opalovací přípravek není určen pro děti pod 3 roky, neboť je nevhodné tak malé děti vystavovat slunečnímu záření. To, že některý produkt je „baby“ znamená, že je vhodný pro citlivou pleť dětí tedy např. bez parfemace, s hypoalergenním parfémem nebo bez barviv a potenciálně rizikových filtrů.

7. Myslete i na to, že k částečnému  opálení dochází také ve stínu nebo když je pod mrakem.

8. Co je to UVA a UVB? UVA záření způsobuje stárnutí kožních buněk  a UVB spálení pokožky, proto je třeba chránit se před oběma. I krátké vystavení  se ostrému slunci způsobuje  tzv, fotostárnutí pokožky, jehož následkem jsou předčasné  vrásky nebo pigmentové skvrny.  Je třeba myslet na to, že UVA paprsky působí i přes sklo a podílejí se na vzniku sluneční alergie.

9. Sluneční paprsky se odrážejí od vody, proto nezapomeňte na zvýšenou ochranu pokožky při koupání, stejně jako na pláži. Totéž platí např. pro pobyt na horách, zejména v zimě.

10. Nezapomeňte  na přípravky po opalování, které opálenou pokožku zklidní, vyživí a dopřejí ji dostatečnou hydrataci. Ideální jsou zklidńující hydratační mléka.

Tipy redakce:
Tělový olej Sefiros
Letní slunce je přirozeným zdrojem vitamínu D pro naše tělo, pro pokožku je ale dlouhé léto plné slunečních paprsků velmi náročné na regeneraci. Dochází k vysušení svrchní části a nepříjemnému odlupování šupinek kůže, obzvlášť patrné po návratu z dovolené u moře. Tělový olej Sefiros plný aktivních látek z avokádového, mandlového a jojobového oleje pokožku hloubkově hydratuje a zvláčňuje. Ta je tak po celý den sametově hebká a příjemná na dotek. Sefiros oleje se vyrábí v Izraeli za použití minerálů z Mrtvého moře, které pokožce dodají pevnost a podporu v boji s vnějšími vlivy, čímž ji chrání proti podráždění. Olej rozmasírovaný do pokožky se krásně vstřebává a nezanechává mastný film, zůstává pouze přetrvávající vůně rozkvetlé orchideje. Aplikaci také usnadňuje luxusní skleněná lahvička s rozprašovačem, který zaručí rovnoměrné nanesení. Velikost: 125 ml, cena: 259 Kč, k dostání na www.vivantis.cz
Opalovací máslo Sun Vital s kokosovým olejem
Pokožka vystavená přímému slunečnímu záření je náchylná k vysoušení a předčasnému stárnutí. Opalovací máslo Sunvital Vivaco s kokosovým olejem obsahuje komplexní UVA + UVB faktor a chrání nás tak před spálením a dalšími negativními vlivy slunečních paprsků. Přidaný betakaroten zajistí rychlé, intenzivní a dlouhotrvající opálení a vitamín E s provitamínem A pokožku vyživí a napomůžeme regeneraci. ​Cena: 169 Kč, www.vivaco.cz
Ochranné opalovací mléko Vivapharm Vivaco SPF30
Nové vysoce voděodolné opalovací mléko VIVAPHARM OD VIVACO s ochranným faktorem SPF30 se během léta a dovolené u vody postará o vaši pokožku. Speciální voděodolná receptura obsahuje fotostabilní minerální filtry, vitamin E a extrakt z kozího mléka pro ochranu a hydrataci pokožky. Vysoká, širokospektrální ochrana před spálením a výskytem kožních reakcí. Je vhodné i pro citlivou pokožku se sklonem k intoleranci slunečního záření a obsahuje jemnou hypoalergenní parfemaci. Cena: 189 Kč, www.vivaco.cz

ASTRID SUN Třpytivé mléko po opalování
je obohacené o extra zklidňující komplex (D-panthenol, allantoin, bisabolol) efektivně hydratuje pokožku až po dobu 24 hodin, napomáhá dlouhodobě udržet v pokožce optimální úroveň hydratace a zároveň zklidnit pokožku podrážděnou slunečním zářením. Zvláčňuje pokožku, podporuje její dlouhotrvající opálení a zanechává ji jemnou, hydratovanou a provoněnou svěží vůní. Mléko obsahuje jemné zlaté třpytky, které rozjasní pokožku a zvýrazní opálení. Snadno se vstřebává a nezanechává pocit mastnoty. Velikost: 150 ml. cena: 79,90 Kč

ASTRID SUN Olej na opalování ve spreji OF 10
s inovativní sluneční technologií (UVA/UVB/IR) poskytuje pokožce širokospektrální fotostabilní ochranu před škodlivými vlivy UV a infračerveného záření. Složení je obohacené o vzácné oleje (arganový, buriti, abysinianový a mrkvový olej) zanechává pokožku sametově jemnou a hydratovanou, napomáhá urychlit opálení a zároveň přispívá k bezpečnějšímu opalování. Obsahuje speciálně vyvinutý karotenoidový komplex (mrkvový, rajčatový, brusinkový a buriti olej), poskytuje aktivní antioxidační ochranu, pomáhá posilovat přirozenou obranyschopnost pokožky a chrání ji před předčasným stárnutím. Velikost: 200 ml, cena: 149,90 Kč

Transparentní olej na opalování na suchou i mokrou pokožku
ASTRID SUN WET SKIN je transparentní sprej na opalování OF 30 s inovativní sluneční technologií. Pokožce poskytuje širokospektrální fotostabilní ochranu před škodlivými vlivy UV a infračerveného záření. Lehké složení s urychlovačem opálení zajišťuje rychlejší a intenzivnější opálení pokožky. Obsahuje speciálně vyvinutý karotenoidový komplex, poskytuje aktivní antioxidační ochranu, pomáhá posilovat přirozenou obranyschopnost pokožky a chrání ji před předčasným stárnutím. Díky revoluční technologii lze sprej aplikovat na suchou i mokrou pokožku. Už nemusíte čekat, až uschnete! Velikost: 150 ml, cena: 179,90 Kč

BioAroma opalovací olej
BioAroma představuje produkt na opalování pro všechny, kteří nechtějí zatěžovat pokožku krémy s UV filtry.  Je známé, že rostlinné oleje mají samy o sobě schopnost chránit nás před škodlivým UV zářením. Toho využila BioAroma a namíchala opalovací olej z těch nejkvalitnějších a za studena lisovaných olejů, olivového, sezamového, avokádového a kokosového. Každý z těchto olejů, kromě ochrany pokožky, dodává do pleti také důležité vitamíny a minerální látky. Napomáhá její regeneraci. Navíc je opalovací olej doplněn o esenciální levadulový olej, který je známý svými zklidňujícími a hojivými účinky. Pobyt na sluníčku musíme vždy přizpůsobit našemu fototypu a během poledne se opalování raději vyhneme. Velikost: 100 ml, cena: 325,- Kč, www.bioaroma.cz

BioAroma zvláčňující olej po opalování
Po slunění je potřeba se o naši pokožku dobře postarat a proto je vhodný BioAroma zvláčňující olej po opalování. Základem je řecký olivový olej, který je tamními obyvateli považován za tekuté zlato. Je bohatý na vitaminy, minerální látky i nenasycené mastné kyseliny. Na pleť působí jako antioxidant a zabraňuje jejímu stárnutí. Pokožku také dobře hydratuje. Dále obsahuje oleje z hořkých a sladkých mandlí, které si kromě výživy dokážou poradit s podrážděním od slunce. Olej nanášejte po sprše na ještě vlhkou pleť, aby se lépe roztíral a rychleji vstřebal. Velikost: 100 ml, cena: 325,- Kč, www.bioaroma.cz

Přírodní ochranný krém na opalování BioAroma
odpovídá stupni SPF 30+, účinně chrání pleť před škodlivými vlivy slunečního záření, zároveň působí proti pigmentovým skvrnám a má intenzivní regenerační účinky. Nijak pleť nezatěžuje ani neucpává póry, díky svému čistě přírodnímu složení na bázi vysoce kvalitních olejů (mrkvový, avokádový, olej z pšeničných klíčků) naopak poskytuje komplexní výživu a ochranu a zklidňuje podráždění. Díky mrkvovému oleji má krém na opalování BioAroma i jemný samoopalovací efekt, zároveň je perfektní zásobárnou živin. Oleje zastoupené v receptuře obsahují nejdůležitější vitamíny pro udržení zdravé a mladistvé pleti (vitamíny A, E, B a C) – olej z pšeničných klíčků vypíná pleť a působí proti vráskám, avokádový olej má výjimečné hydratační účinky. Ochranný krém BioAroma je ideální jako denní krém v jarních a letních měsících. Krém je vysoce koncentrovaný, stačí tedy použít jen velmi malé množství na navlhčenou pleť. Velikost 40 ml, cena: 695,- Kč, www.bioaroma.cz

Ochranný SUN PROTECT SPF 30+
s fyzikálními a hybridními filtry. Přípravek s čistým složením účinných látek bez parfemace. Je k dispozici ve 2 texturách jako krém nebo mléko ve spreji s jemným rozptylem. SUN PROTECT je určený pro osoby s nižší tolerancí na sluneční záření,  u kterých je nutný omezený pohyb na slunci se zvýšenou ochranou.  K dostání v lékárnách a kosmetických studiích, mléko ve spreji 248 Kč. Přípravky sluneční řady Syncare můžete zakoupit rovněž  v e-shopu www.syncare.cz

Lehce tónující krém SynCare ZINCI SUN 
s vysokým SPF 50+  je vhodný pro všechny typy pleti, zejména citlivé se sklonem k hyperpigmentaci.  Obsahuje fyzikální a nedráždivé UVA a UVB hybridní filtry, chránící pokožku před negativními vlivy slunečního záření. Zamezují jejímu předčasnému stárnutí a přitom pokožku nezatěžují. Je obohacen o speciální pigmenty rozjasňující pleť, kterou současně sjednotí, takže působí upraveně. Krém je jedinečný svou ultra lehkou hedvábnou texturou, která vytváří neviditelný závoj a zvyšuje přitažlivost obličeje i jeho zdravý vzhled.  Tónující krém SynCare ZINCI SUN 50+ je ideálním přípravek pro ochranu jemné pleti obličeje po celý den, na pláži, při sportu nebo procházce městem. Je velmi lehký, nezanechává mastný film, sjednocuje a rozjasňuje pleť. Je k dostání  v lékárnách a kosmetických studiích za 395 Kč. www.syncare.cz

Vysoce ochranná formule SynCare ZINCI SUN
pro extra citlivou pleť se sklonem k hyperpigmentaci. Obsahuje rezistentní clonu mikročástic zinku a vysoké SPF 50+  pro spolehlivou ochranu pokožky před sluncem.  I jemná vrstva tohoto vodě odolného přípravku spolehlivě ochrání pokožku před intenzívním slunečním zářením. SynCare ZINCI SUN je vhodný přípravek pro jedince trpící sluneční alergií.  Spolehlivě chrání extra citlivé partie obličeje i těla. Praktické balení s dávkovačem umožňuje komfortní použití a bezpečnou  manipulaci na pláži i na cestách.  Je k dostání  v lékárnách a kosmetických studiích za 438 Kč, www.syncare.cz.

Ochranný sprej s dvojitým účinkem SATINIQUE™
Snem každé ženy jsou neustále dokonale upravené a především zdravé vlasy. To však mnohdy znemožňuje příliš horké léto plné slunečních paprsků, které vlasy nejen vysušují, ale zbavují je barvy a přirozeného lesku. Co tedy určitě nesmíte doma zapomenout, chystáte-li se na dovolenou k moři, kde navíc i mořská sůl umí naší hřívu pořádně potrápit? Máme tip! Ochranný sprej SATINIQUE™ chrání nejen před škodlivým UV zářením, ale také před poškozením způsobované teplem při úpravě účesu. Výtažek z granátového jablka a vitamin E vrací vlasy zpět do života, omezuje blednutí barvy, dodává zářivý lesk, snižuje lámavost a navíc hydratuje. Lehký sprej dbá o krásné silné vlasy, které udrží zdravé a lesklé i během horkých letních dnů. Užijte si svou dovolenou naplno! Cena: 585,- Kč, www.amway.cz

Essentials by ARTISTRY™ Ochranné mléko SPF 30
Opalovací krém na obličej je nedílnou součástí nejen každé plážové tašky, se kterou vyrazíte k moři vstříc dovolenkovým zážitkům. Abyste předešli nepříjemným spáleninám i vráskám, je třeba jej používat neustále, a to i v našem podnebí. Jak ale vybrat ten, který je pravý pro vaši pleť a hlavně skutečně účinný? Vyzkoušejte horkou novinku Essentials by ARTISTRY Ochranné mléko SPF 30. Nové mléko s lehkým nemastným složením zajistí okamžitou hydrataci a širokospektrální ochranu SPF 30 proti UVB/UVA záření. Unikátní složení v čele s přírodní kokosovou vodou zaručí dokonalý pocit hydratované pleti po celý den. Africký vodní meloun se postará o výživu, osvěžení, regeneraci a navíc pomůže pokožce k obraně před škodlivými účinky znečištěného prostředí. Třešeň acerola působí jako přírodní antioxidant. Krém dále obsahuje oxid zinečnatý a zinečnatou sůl kyseliny pyrrolidonkarboxylové (zinek PCA) ke stoprocentní ochraně pleti a absorpci přebytečného kožního mazu i redukci nežádoucího lesku. Lehký krém z řady Essentials vždy působí svěže a prodyšně. Navíc si vás získá svou originální ovocnou vůní. Neobsahuje těžké vosky ani oleje ucpávající póry. Vychutnejte si celodenní hydrataci, účinnou ochranu proti škodlivým UV paprskům a užijte si své letní dny na plno! Cena: 715,- Kč, www.amway.cz

Equilibria Sun Lotion SPF 15
Hydratační mléko na opalování s UVB a UVA filtry a ochranným faktorem SPF 15 pro pleť citlivou na slunce. Obsahuje hydratační a zvláčňující látky, voděodolné UV filtry, pantenol a vitamín E. Velikost: 200 ml, cena: 299,- Kč.

Equilibria After Sun Lotion
Šetrné mléko po opalovaní s obsahem hydratačních a zvláčňujících látek zklidňuje pokožku po opalování a podráždění sluncem, vodou, pískem a větrem. Velikost: 200 ml, cena: 149,- Kč.

Uriage Bariésun opalovací mlha SPF 30
zajišťuje vysokou ochranu před UVA, UVB a volnými radikály a zabraňuje vysušování pokožky. Díky spreji s nepřetržitým proudem se přípravek velmi snadno nanáší i na rozsáhlé plochy pokožky. Neviditelná textura se rychle vstřebává a je na dotek suchá a nelepivá. Mlhu oceníte především při venkovních aktivitách, protože je nesmírně osvěžující. Přípravek je voděodolný, hypoalergenní a bez alkoholu. Velikost: 200 ml, cena: 449,- Kč.

Formujte postavu a udržujte opálenou pokožku
Doplněk stravy FitMe Slim&Sun od Natural Medicaments je snem každé ženy. Urychluje a zintenzivňuje opálení pokožky. Formuje a zpevňuje postavu. Působí antioxidačně. Zlepšuje kvalitu kůže a fyzickou kondici. Zkratkou CLA je označována konjugovaná kyselina linolová. Je nenasycenou mastnou kyselinou, tělu vlastní. Přirozeně se vyskytuje v mléce, mase a rostlinných olejích. Přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi. Vitamín E přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem. Beta karoten je zdrojem vitamínu A, který přispívá k udržení normálního stavu pokožky. Účinek se zesiluje aktivním pohybem. Obsah: 100 kapslí, cena: 379 Kč. Zakoupíte na Prozdravi.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *