Pátek třináctého se blíží, kde se ho bojí nejvíce, ukazuje mapa pověrčivosti

Lidé po celém světě jsou pokaždé v pozoru, jakmile se v kalendáři objeví pátek třináctého. Z průzkumu vyplývá, že nejvíce obav z tohoto data mají obyvatelé západních Čech a Moravy. Jakým pověrám lidé v krajích věří a kde jsou lidé nejpověrčivější? Mapa pověrčivosti, zpracovaná na základě průzkumu, hovoří jasně. Nejpověrčivější jsou obyvatelé Severní Moravy, Jižní Moravy a Prahy!

V mnoha zemích je pátek třináctého považován za nešťastný. Chorobný strach z tohoto dne má i vlastní diagnózu, paraskavedekatriafobii. Ta se ale u nás zřejmě neobjevuje. Dle průzkumu agentury NMS pro společnost Sazka má obavy z pátku třináctého jen čtvrtina lidí, a to nejvíce v Plzeňském kraji (42,3 %). Naopak obyvatele královéhradeckého kraje nechává tento den chladnými, obává se ho pouze desetina lidí. Pro 46,7 % dotázaných tento den nic alarmujícího neznamená. Toho, že je třináctého pátek si všimnou, ale nic se tím pro ně nemění. Na pátek 13. by se 46,9 % lidí nenechalo operovat a 41,3 % by v tento den neuzavřelo manželství. Naopak 14,1 % Čechů dokonce vnímá tento den pozitivně a věří, že jim přinese štěstí. „Na oba pátky 13. jsme v uplynulém roce přijali dohromady téměř 1 milion sázenek. O tato mimořádná slosování je mezi zákazníky ve srovnání s běžným termínem až trojnásobně vyšší zájem. Své štěstí v tento den totiž často zkoušejí i lidé, kteří jinak loterie vůbec nehrají,“ říká Václav Friedmann, ředitel komunikace ve společnosti Sazka.

Černá kočka? Kanál? Rozbité zrcadlo?
Děsí vás, když vám přeběhne černá kočka přes cestu? Nejste sami! Smůla, kterou údajně černá kočka přináší, děsí až 42 % Čechů. Je tak nejobávanější pověrou a největší hrozbu představuje pro obyvatele Jihomoravského kraje. Rozbili jste zrcadlo? Tak vězte, že toho se nejvíce bojí v Moravskoslezském kraji a Jižních Čechách. Pověře, která praví, že rozbité zrcadlo přináší smůlu, věří téměř třetina dotázaných a vysloužila si tím stříbrnou medaili. Výrazně níže se umístily další známé pověry. Kanálům se na ulici vyhýbá 10,7 %, pozor si dávají především na Hradecku a Pardubicku. Rozsypané soli se obává 10,3 % a vůbec nejopatrnější jsou při solení Pražané. Vykročení pravou nohou je důležité pro desetinu Čechů, a to hlavně na Vysočině. Pod žebříkem vesele prochází většina dotázaných. Jen pro 2,1 % představuje tato pověra hrozbu, a to nejvíce v Severních Čechách.

Jak moc jsou tedy Češi pověrčiví?
Obecně se za spíše pověrčivé se považuje 35 %, oproti tomu se 41 % za pověrčivé nepovažuje. Pouze 12,7 % z celkového počtu dotázaných odpovědělo, že jsou pověrčivými, a to především ve věku 27-35 let. Naopak pověrám vůbec nevěří 11 % respondentů, nejvíce ve věku 45-53 let. Zdá se tedy, že s větší životní zkušeností pověrčivost klesá a ztrácí na své váze.

Mapa pověrčivosti ukazuje míru pověrčivosti a typické pověry v jednotlivých regionech. Najdete v ní strach z přeběhnutí černé kočky přes cestu, obavu z pátku třináctého, rozsypané soli, rozbitého zrcadla, vykročení levou nohou, strach z projití pod žebříkem nebo šlápnutí na víko od kanálu.

Míra pověrčivosti dle krajů ČR

 1. Jihomoravský kraj      56,7 %
 2. Moravskoslezský       56,1 %
 3. Praha                          55,7 %
 4. Jihočeský                    51,9 %
 5. Olomoucký                 50 %
 6. Ústecký                      50 %
 7. Zlínský                        44,4 %
 8. Plzeňský                     42,3 %
 9. Středočeský               42,2 %
 10. Vysočina                     40,7 %
 11. Pardubický                 37,9 %
 12. Královéhradecký        36,8 %
 13. Liberecký                    30 %
 14. Karlovarský                15,4 %

Zdroj: průzkum NMS pro společnost SAZKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *