Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pitíTechnologie

4 tipy pro začínající foodblogery: Jak na perfektní fotky jídla?

Jen málokdo si dokáže představit sociální sítě bez fotek jídla. Pokrmy ale ne vždy vypadají tak lákavě, jak by si jejich autor přál. Jak dosáhnout toho, aby se z gurmánských výtvorů sbíhaly sliny už při pohledu na displej smartphonu? Vyzkoušejte čtveřici jednoduchých tipů, které zajistí, že vaše fotky budou vypadat jako z kuchyně profesionálních foodblogerů.

1. Radši přirozené než umělé světlo
To, že světelné podmínky zásadně ovlivňují, zda bude výsledná fotka dobrá, nebo špatná, není žádná novinka. A u jídla toto pravidlo platí dvojnásob. Důmyslná hra se světlem a správné nastavení fotoaparátu dokáže i z průměrně vyhlížejícího pokrmu vyčarovat gurmánský skvost. I když chytrých telefonů, které mají tak kvalitní fotoaparáty, že si poradí i se zhoršenými světelnými podmínkami, na trhu přibývá, základním předpokladem pro vytvoření dokonalé fotky zpravidla je jemné, rovnoměrně rozptýlené a přirozené světlo.  Rozdíl mezi umělým a přirozeným osvětlením výmluvně demonstrují srovnávací fotky totožného pokrmu – jedna z nich vznikla za přirozeného a druhá za umělého osvětlení. Kterou porci byste si vybrali?


Záběr vlevo vznikl na ulici a za přítomnosti denního světla, díky němuž vynikly živé barvy gurmánské kreace, zatímco pravá fotka byla pořízena v nákupním centru. I když na pravou fotografii částečně dopadá i denní světlo, nemůže se, pokud jde o sytost, porovnávat s obrázkem, který vznikl venku.

2. Testujte různé úhly
Instagramem ošlehaní foodblogeři dobře vědí, že různá jídla nejlépe vyniknou ze specifického úhlu pohledu. Správný záběr zkrátka tvoří polovinu úspěchu. Několik jednoduchých příkladů: barevná pizza vypadá nejlépe při pohledu shora, zatímco burger si naopak žádá focení z boční strany, aby vynikla nejen „nudná“ bulka, ale i to, co se skrývá v ní. Specifickou skupinu pak představují drinky, které by se měly fotit pod úhlem 45 stupňů.

To ale neznamená, že byste museli v hlavě nosit ideální fotografickou pozici pro každý pokrm. Jídlo si jednoduše nafoťte z různých stran a úhlů, třeba i ne úplně tradičních, abyste pak mohli vybrat ten nejlepší. V době digitální fotky přece není problém jeden výjev zaznamenat hned několikrát.

3. Méně je více
Otřepané pravidlo, které praví, že v jednoduchosti je krása, platí i v tomto případě. Překombinované fotky se spoustou rušivých a nijak spolu nesouvisejících detailů možná adresáty zaujmou, ale je dost možné, že ne zrovna pozitivně. Pokud se chcete vyhnout kritice nebo rozpačitým pohledům, pamatujte na to, že méně je více.

To, co má na obrázku vyniknout, je obsah talíře. Ideální je proto talíř, který svou zdobností nepřebije to, co je na něm servírováno, umístit na co nejjednodušší podložku. Designově střídmé by mělo být i další nádobí a servírovací příslušenství. Pokud trváte na zvěčnění nějakého výrazného prvku, bude stačit, když se na fotce objeví jen jeden. Vhodné je s citem pracovat s barevnými kontrasty a dalšími doplňkovými rekvizitami. Společně s jídlem můžete nenásilně zvěčnit také použité suroviny.

4. Na smartphonu záleží
Klíč k perfektním jedlým snímkům se ale neskrývá jen v dobrém fotografickém oku. Druhá půlka úspěchu tkví v kvalitní fototechnice, která ze záběrů dokáže vytáhnout úplné maximum. A vývoj na poli fotomobilů ukazuje, že už dávno neplatí, že by muselo jít o zrcadlovku.

Podle čeho posuzovat fotografické kvality smartphonu? Do popředí se stále více dostávají dva prvky. Prvním z nich je počet objektivů. Souvislost mezi kvalitou snímku a tím, kolik snímačů výsledný záběr „poskládá“, totiž rozhodně není výmysl marketérů. Každý z objektivů totiž má svoji funkci – ať už jde o věrný přenos světla, jemné vykreslení detailů nebo schopnost přiblížení bez ztráty kvality.

Druhým prvkem, který má v současné mobilní fotce stále větší slovo, je umělá inteligence. Prvním výrobcem, který ji ve smartphonu poprvé využil, byl Huawei. Aktuální vlajkový model značky, Huawei P20 Pro, dokáže rozpoznat, na co se objektivy jeho fotoaparátu právě „dívají“. Díky tomu pak nastaví parametry záběru (světlo, jas, barvy atd.) tak, aby byla výsledná fotografie co nejlepší.
Důkazem, že umělá inteligence ve fotografii má něco do sebe, je snímek níže. Fazolový salát byl zachycen konkurenčními smartphony, z nichž pouze jeden disponuje umělou inteligencí. Asi sami uhodnete, který snímek vznikl s jejím využitím.

Zdroj: Huawei

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *