Jak ulehčit psovi život v letních vedrech?

Venku je krásně, svítí sluníčko a je teplo. Nicméně, čtyřnozí chlupáči nemusí vaše nadšení z letního počasí nutně sdílet. Většina psů a koček nesnáší vedra dobře, je pro ně těžké udržet si ideální vnitřní teplotu, když jejich tělo kryje kožich a ochladit se mohou jen zrychleným dýcháním. Psi se nepotí, ale tekutiny ztrácí rychle. Jak zabránit přehřátí?

Nikdy nenechávejte psa samotného tam, kde je vedro k zalknutí. Tedy v autě na parkovišti, nebo přivázaného před výkladní skříní nebo zavřené na balkoně. Důležitý je nejen neustálý přístup k pitné vodě, ale i její teplota. Slunce dokáže ohřát vodu stojící v nádobě na slunci na dost vysokou teplotu. Pes musí mít k dispozici chladnou anebo alespoň vlažnou pitnou vodu. Existují fontány a zásobníky na pitnou vodu, které udržují vodu čerstvou a umožňují pití v pohodlné pozici.

Zavlažovat a chladit
Až 70 procent psího těla tvoří voda, proto je nezbytně nutné, aby měl váš pejsek stálý přístup k čerstvé vodě. Přísun čerstvých tekutin totiž chrání psa před přehřátím celého organismu, který by mohl v krajním případě přivodit vašemu kamarádovi i smrt. “Pokud se chystáte v horkém letním dni vyrazit se svým pejskem na projížďku autem nebo obyčejnou procházku, nikdy nezapomeňte vzít s sebou vodu. Pokud pejsek neumí pít z obyčejné petky, může vám pomoci speciální cestovní láhev, anebo cestovní skládací miska,” radí Zuzana Novotná z chovatelského e-shopu SpokojenýPes.cz. Ne každé zvíře vždy pozná, že by se mělo před sluncem chránit. Aktivní psi si nadšeně hrají za každého počasí. Chránit je před úpalem anebo úžehem musí jejich majitelé. Například i tím, že jim povolí obojek a budou udržovat psí srst vyčesanou. Udělat psovi “letní sestřih” by mu mohlo (pro některé možná překvapivě) uškodit. “Srst má izolační vlastnosti na obě strany, nejen, že v zimě hřeje, ale i v létě chladí. Jde o to, udržovat srst vyčesanou a to je pro psa to nejlepší, protože když psa oholíte, vezmete mu veškerou ochranu, a když ho nebudete vyčesávat a bude mít v chlupech zplstnatělou srst, pak srstí nemůže ani proudit vzduch a psovi opravdu bude nesnesitelné horko,” varuje Zuzana Novotná.

Někteří psí jedinci jsou k přehřátí organismu neboli hypertermii náchylnější, a proto byste měli v horkých dnech pečovat o tyto jedince ještě s větším úsilím. Mezi nejrizikovější skupiny patří mladší a starší pejsci, nemocní mazlíčci, obézní psi anebo typicky všechna brachycefalická (krátkolebá) plemena jako buldoci či boxeři. Tyto jedince berte na delší procházky pouze k večeru nebo časně ráno, kdy je venku příjemná teplota. Odpolední špacíry se snažte omezit pouze na dobu nezbytně nutnou k vyvenčení tak, abyste pejska na sluníčku zbytečně netrápili. Pobyt ve vyhřátém bytě nebo domě zpříjemněte vašemu miláčkovi přesunem pelíšku do nejchladnější části domu, kde nebude svítit sluníčko. Průvan je lepší než stojatý vzduch. Máte-li doma klimatizaci, tak neváhejte s její pomoci ochladit vzduch, to samé platí při cestování v autě. Pokud se i přesto všechno váš pejsek trápí a celý den leží doma na bříšku, můžete mu pomoci s regulací tělesné teploty samochladící podložkou. Jestliže máte doma zahradu, naplňte vodou staré necky či lavor a nebo si pořiďte speciální skládací bazének a dopřejte vašemu chlupáči příjemné osvěžení.

Je psovi jen horko anebo už je přehřátý?
Pokud si na následující otázky odpovíte kladně, nejprve pomozte pejskovi z toho nejhoršího a pro jistotu kontaktujte veterináře: Je pes unavený a chová se neobvykle či je dokonce apatický a má skelný pohled? Má suchý a horký čenich, červený jazyk, jasně červené dásně a hodně slintá?
Je neklidný a má zrychlený srdeční tep? Je dezorientovaný?

Co dělat v případě přehřátí?
Rozhodně nezchlazovat tělo psa šokově. Stejně jako u lidí by to mohlo přivodit srdeční kolaps. Proto přehřátého psa zchlazujte postupných namáčením anebo zábalem z mokrých ručníků. Hydratujte psa vlažnou vodou podávanou v menších dávkách, abyste předešli zvracení, čili další ztrátě tekutin.

Jako ryba ve vodě
Plavání je pro psy přirozenou aktivitou, avšak ne všichni psi vodu milují. Existují i pejsci, kteří se raději vyvenčí na příjezdovou cestu, než aby si namočili tlapky na mokré trávě. Plavání se může hodit obzvláště v letních měsících, kdy se pejsek příjemně ochladí a zároveň vyřádí. “Pejska se nesnažte naučit plavat co nejdříve. A zejména bázlivé psy není nutné ponoukat ke koupání v přírodě zbytečně brzy. V každém případě se zaměřte na pozvolný přístup do vody, aby se pes náhle nepropadl do hluboké vody,” radí Zuzana Novotná z chovatelského e-shopu SpokojenýPes.cz. Vyhněte se i místům se silnějším proudem, které by mladý a začínající plavec nemusel zvládnout. Nicméně jestli plánujete vyrazit se psem do hlubších nebo méně bezpečných vod, navlečte svého čtyřnožce do plovací vesty. Učiňte tak i v případě, kdy máte doma opravdu velmi zdatného plavce. Nikdy nevíte, co se může přihodit a zbytečně riskovat nemá cenu. Vesta je vhodná i pro první vstup do vody velmi bázlivých pejsků. Mírně totiž nadnáší.

Přehřátí hrozí i v chladné vodě
To, že je pes ve vodě neznamená, že je permanentně ochlazovaný a tím pádem mimo riziko. “Pořád v té vodě plave, zahřívá svaly, zahřívá tělo a hrozí kolaps i tak! Tohle bohužel lidé podceňují a pak se diví, že pejsek zkolaboval při koupání, takže i tady platí, nebýt se psem moc dlouho ve vodě a nepřetěžovat ho aktivitou,” dodává Novotná.

Psí botičky nejsou módní doplněk
Betonové či asfaltové cestičky mohou být v létě rozpálené. Běžnou procházku po nich, ale pejsek bez problému zvládne. “To, že lidé začínají dávat psům botičky pro každou příležitost je velmi nepřirozený trend. V tom lepším případě je to psovi nepříjemné, v tom horším dochází k poranění pacek následkem nošení botiček. Psí packa se při došlapu rozšiřuje a potřebuje prostor, kterého v botičkách nebývá dostatek. Pro krátkodobou ochranu poraněné tlapky je můžete bez obav použít,” varuje Zuzana Novotná z chovatelského e-shopu SpokojenýPes.cz. Pokud máte pejska citlivého na horké povrchy, lze použít ochrannou emulzi na tlapky.

V létě hrozí bodnutí hmyzem
I pro zvířata je bodnutí od včel, vos anebo sršňů bolestivé. Pokud není pejsek alergický na hmyzí bodnutí, není potřeba používat žádná antihistaminika. Otok je dobré zchladit a pejska mějte pro všechny případy pod dohledem. Jak poznat, že k bodnutí došlo? Pes na bodnutí vždy reaguje hlasově. Zakňučí, vyštěkne, někdy kulhá. Bohužel se může dostavit i anafylaktický šok a ztráta vědomí. Jakmile by se pes choval jakkoli podezřele – zrychlené dýchání, dezorientace, malátnost a zvracení zvýšená únava, odvezte ho pro všechny případy raději hned na veterinu. Lepší zbytečně, než něco zanedbat.

Zdroj: SpokojenýPes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *