Mileniálové, nebojte se jít za svým pracovním snem. Ale s pokorou!

Generace Y. Tak jsou označovaní lidé narození po roce 1986. Velká část z nich má už dost pracovních zkušeností za sebou, mnohé z nich ale teprve čekají. A právě v souvislosti s jejich pracovními představami a požadavky jsou v dnešní době středem diskuzí nejen mezi zaměstnavateli, HR specialisty, mentory, ale i novináři. Často ale v negativním kontextu pokud jde o jejich zkušenosti a požadavky.

Mileniálové, pokud se chcete v pracovním životě posouvat k vysněným cílům rychleji, přečtěte si pár základních rad od matadorů českého byznysu.

Zmapujte možnosti trhu
Často se říká, že mileniálové mají přehnané požadavky na platové ohodnocení. Absolvují vysokou školu, naberou zkušenosti ze stáží a brigád, ovládají někdy i více světových jazyků. Ano, toto všechno může zvyšovat požadavky na plat. Přesto je důležité držet se při zemi a podívat se na průzkumy trhu vztahující se k pozicím, o které se zajímáte. “Přestřelením částky se totiž nemusíte dostat ani k osobnímu pohovoru, který může být vstupní branou do společnosti. Navíc každá firma má jinou mzdovou politiku. Někde se plat nemění roky, někde dochází ke každoroční valorizaci. Nevadí, když je kandidát sebevědomý, nicméně když se vás personalista zeptá na očekávanou výši mzdy, pak bych radila o očekáváních mluvit otevřeně, vždy ale zároveň zmínit, že jste otevření k jednání, protože o místo stojíte,” radí Marie Proroková, HR manažerka společnosti Xerox.

V jejich tónině, ale ve vašem rytmu
Zkušenosti s mileniály má i obchodní ředitelka společnosti Skřivánek, největší jazykové agentury u nás, Pavla Houšťová: ”Často se setkávám s mladými lidmi, kteří mají všechny předpoklady k úspěchu, ale brzdí je netrpělivost a neochota jít za hranice vlastního pohodlí, když z toho neplynou okamžité výhody. Všude se skloňuje, že je potřeba s mileniály komunikovat v jejich tónině. Já za sebe dodávám, že ale ve vašem rytmu. Je nutné, abychom byli otevření, přímí a ochotní naslouchat. Ale za to očekáváme ochotu na sobě pracovat a být součástí tvůrčího celku. Ty nejschopnější rádi necháme vyniknout,” říká s úsměvem.

Nebojte se jít za svým
Nejen v důsledku pocitu větší volnosti i možnostem dnešní doby značná část mileniálů zvažuje založit si vlastní byznys. Proč ne? Důležité je nebát se a jít si za svým. To potvrzuje i spolumajitel obchodu s pánskými doplňky Gentleport Lukáš Pohan. S dvěma spolužáky z vysoké školy našli díru na trhu a ve svých dvaadvaceti začali podnikat i přesto, že s podnikáním neměli žádné zkušenosti. “Když jsme jeli poprvé do Londýna dojednat partnerství s vyhlášenou britskou značkou, majitel společnosti byl při pohledu na 22letého kluka v kavárně, jemně řečeno, zaskočený. Po tom, co dostal kompletní prezentaci společnosti, a poslechl si náš plán rozvoje, jsem z jednání odcházel s perfektní dohodou a partnerstvím, které trvá dodnes,” nabádá mladé k tomu nebát se a jít si za svým cílem Pohan.

Sebevědomí versus pokora
“Má zkušenost s miléniály je poměrně ambivalentní. Respektive je potřeba rozlišovat miléniály, kteří se k nám hlásí na pozice studentů-koncipientů a ty, se kterými se setkávám na straně klientů,” říká Alice Kubíčková, zakladatelka advokátní kanceláře LP Legal a ředitelka Komory právní odpovědnosti. “Studenti-koncipienti jsou velmi často extrémně sebevědomí, nemají žádnou pokoru, mají nezřídka nereálné požadavky ohledně mzdy a časové náročnosti práce. Pokud si dovolím generalizovat, chybí jim tah na bránu, není pro ně důležité vybudovat si kariéru a třeba si sáhnout na dno. Primární je svoboda, možnost cestovat a mít volnost. Jsou ze dne na den schopni to „položit“ a hodit práci za hlavu. Sebevědomí jim rozhodně nechybí a pokora, především k práci samotné, je vlastnost, kterou nacházím čím dál méně. Ale samozřejmě jsou i výjimky,” dodala Kubíčková. Podle ní naopak mladí podnikatelé, které poznala, mají tah na branku, jsou velmi organizovaní, sveřepí a orientovaní na cíl. Spolupráce s nimi je velmi zajímavá a obohacující.

Stavte na jinakosti a hledejte nové cesty pro řešení starých úkolů
Naopak David Mencl, ředitel společnosti Ekonomické stavby, radí miléniálům následující: “Uslyšíte kolem sebe mnohokrát ať jste pokorní a nasloucháte rad starších. Moje rada zní: Buďte nepokorní, buďte nadšení, buďte opravdoví. Dívejte se na svět svým pohledem. Hledejte své nové cesty jak řešit staré úkoly. Vaše jinakost, vaše schopnost vidět věci jinak, vaše schopnost novým pohledem osvěžit naše již profesně zaběhlé pohledy to jsou vaše přínosy do již dobře fungujících firem. Nenechejte se chytit do starých firemních zvyků. Vytvářejte své nové vlastní postupy. A hlavně. Dělejte vše z celého srdce a s plným nadšením. Pak váš jiný přístup nebude ostatním překážet a stane se nakažlivým.”

Važte si každého jednotlivého kolegy
Jako mileniálové možná ihned nenastoupíte na vedoucí pozici. To ale neznamená, že vaše schopnosti a píle vás do ní brzo nemohou dostat. Buďte tedy milí na všechny, usmívejte se a udělejte si tak pozitivní obraz před kolegy, kteří mohou být brzo vašimi podřízenými anebo velmi blízkými spolupracovníky. “Já jsem od přírody zamračený člověk. Nechávám ze sebe vidět starosti. Dostal jsem jednou radu od kouče, že se mám více usmívat. Důležitý je první ranní vstup do kanceláře. Když přijdu do kanceláře jako šéf s úsměvem, mé zaměstnance práce více baví a úsměv i mně samotnému během 5 minut zlepší náladu jako takovou,” doporučuje Marek Orawski z První klubové pojišťovny, podle kterého nejen úsměv, ale i pozdrav má velmi pozitivní efekt na pracovní vztahy, které je potřeba rozvíjet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.