Jak správně zahájit pracovní den? Buďte v klidu a stanovte si priority!

Jak konečně začít pracovní den v pohodě? Zapeklitá otázka, která trápí spoustu z nás. Nejste ranní ptáče a po příchodu do kanceláře vás znervózňují kolegové, kteří už mají spoustu práce za sebou? Nedejte se a vlastní disciplínou se staňte ze sovy také ranním ptáčetem. Najděte si svoje rituály, na které se budete těšit a které vás z kraje pracovního dne uvedou do pohody. Zvládnout dobrý start pracovního dne je totiž začátek úspěchu. První hodina až dvě jsou nejdůležitější a výrazně ovlivňují úroveň vaší pracovní úspěšnosti po celý zbytek dne. Vytvořte si pracovní rutinu, která pozitivně nakopne každý váš den. Mějte kontrolu nad svojí pracovní morálkou a nedohánějte resty na poslední chvíli. Jak na to?

Zhluboka se nadechněte
A to doslova. Soustřeďte se na tady a teď. Dorazili jste do práce ve spěchu po šíleném ránu ve vypravování dětí do školy? Doběhli jste na poslední chvíli, protože vám ujel autobus? Nevadí. Nezačněte stejně hekticky i pracovní den. Zastavte se na pět minut, pořádně se nadechněte a začněte pracovat v klidném duchu. Pusťte se do úkolů a povinností s čistou hlavou.

Nalaďte se na správnou vlnu
Zkuste se naučit být osobou, která ráno vkročí do kanceláře s úsměvem na tváři. „Pokud jste člověk, který po ránu potřebuje nějaký čas k probrání a uvedení se do dobré nálady, vyhněte se po příchodu komunikaci s kolegy do doby, kdy budete v pohodě. Svojí nepohodou byste nakazili i je, a to určitě nechcete. Především pokud máte podřízené. Dbejte na ranní úsměv, který povzbudí v práci i vaše kolegy,” doporučuje Petra Šebo, která vede marketingovou komunikaci a PR ve společnosti Xerox.

Uspořádejte si svůj pracovní prostor
Každý má vlastní systém, potřebuje mít pracovní prostor ve svém pořádku. A to jak samotný pracovní stůl, tak i počítač. Udělejte tak, než začnete s prací samotnou. Zásobte se správnou energií hned z rána. Připravte si vše, bez čeho se během dne při práci neobejdete. Vitamínovou zásobu, džbán s vodou a citrónem… Cítit se dobře je základ. 

Uspořádejte si den
V první hodině dne posuďte úkoly a určete si, co musíte v daném dni splnit. Nenechte se rozrušit prvním požadavkem, který vám přistane v mailu. Podle odborníků by právě kontrola emailů neměla být první věcí, kterou v práci uděláte. K otevření emailové schránky přistupte až v době, kdy jste v klidu s čistou hlavou schopni vyhodnotit priority. Odpovězte jen na naléhavé maily. Nepodstatné si nechejte na později a vymezte si na ně nejlépe určitou hodinu během dne, kdy se jim budete věnovat. „Vyhodnoťte priority a podle nich postupujte. Vytvořte si seznam úkolů v počítači, nebo ručně sepsaný – podle vašeho zvyku – a s radostí si pak můžete jednotlivé body odškrtávat. Pokud víte, kdy je pro vás nejlepší čas pro konkrétní typ práce, plánujte i podle toho. Někomu mozek funguje lépe ráno, někomu v odpoledních hodinách. Samozřejmě naléhavým požadavkům šéfa, které jsou potřebné udělat ihned, neříkejte ne,” dodává Petra Šebo.

Dejte si ranní brífink s kolegy
Pokud pracujete v kolektivu, je dobré se hned po ránu sejít a říct si, co je denní prioritou, vyjasnit si postup další práce, cíle dne. Pět či deset minut osobního setkání je efektivnějších než řešení jednotlivých věcí po mailu či telefonu. Sdílení cílů ve skupině zvýší možnost jejich úspěšného dosáhnutí. I pokud nejste v kanceláři, ale pracujete například z domu, s dnešními aplikacemi můžete schůzovat v podstatě odkudkoliv.

Dopřejte si pauzu
Pokud nic nehoří a vy si můžete dopřát pět minut pauzu, nebraňte se jí. Než se pustíte po naplánování dne do práce samotné, pár minut na protáhnutí, vyvětrání se, vám jen prospěje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *