Přes (skoro) noc řečníkem, aneb deset mýtů o prezentování

Jakékoliv prezentování v mnoha z nás vyvolává pocity ze školních let, kdy jsme museli ukazovat své znalosti před tabulí. Zapomeňte ovšem na známkování, pocení a bušení srdce. Vnímejte možnost sebeprezentace jako příležitost, jak ukázat to nejlepší, co ve vás je! Proto přinášíme několik mýtů, které se k prezentování vážou.

Nejdůležitější je, jak dobře se umím vyjadřovat.
Pro většinu populace platí, že primárně zpracovává informace vizuálně. “Úspěch dobré prezentace tedy netkví pouze v tom, jak dobrý jsem řečník, ale také v tom, jak dobře se mi povede propojit projev s vizuálními podklady,” říká Tereza Najberková, hlavní metodička z jazykové agentury Skřivánek.

Není důležité, co řeknu, ale jak to řeknu.
Forma má samozřejmě své místo, nicméně znalost tématu je pro úspěch prezentace naprosto klíčová. I kvalitní obsah ale může špatná prezentace upozadit, nebo naopak dobrá vyzvednout. Pokud máte kvalitní obsah, můžete se o něj opřít a je rozhodně důvodem k vyššímu sebevědomí.

Musím lidi bavit.
Ano, je pravda, že zábavný řečník se poslouchá lépe, než uspávač hadů. Netlačte ale sami sebe do projevu, ve kterém se necítíte být sami sebou. “Pokud vám vaše prezentace přijde příliš informativní či technická, nic se neděje. Mějte na paměti, že ne všechny prezentace chtějí o něčem přesvědčovat,” doplňuje Tereza Najberková.

Nepotřebuji se učit prezentovat, když prezentuji jen jednomu, nebo dvěma lidem.
Umění prezentovat není užitečné pouze prezentátorům TED talks. “Schopnost jednoduše, přehledně a zajímavě strukturovat informace se vám bude hodit, i když budete prezentovat nápad svým kolegům, nebo výsledky nadřízenému,” vysvětluje Najberková.

Někdo to má od boha, někdo prostě ne.
Schopnost prezentovat je stejná interpersonální dovednost, jako je např. schopnost výuky. Lze ji tedy naučit, trénovat a rozvíjet. Pokud budete cvičit, časem se rozhodně v prezentování budu cítit silnější v kramflecích.

Tereza Najberková

Prezentuji pouze čísla a fakta.
Nebojte se prezentovat i vlastní pohled na věc, osobní zkušenosti, koneckonců to bývá nejúčinnějším prostředkem, jak publikum zaujmout. Důležité ale je umět jasně odlišit fakta a názory od sebe, abyste nedostali sami sebe do pasti.

Otázky prosím na konci.
Posluchači by měli mít možnost se vás během prezentace na cokoliv nejasného zeptat. Pokud bude někdo mít dotaz během vaší prezentace, berte to jako dobrou příležitost ujistit se, že vám všichni rozumí a vše chápou a ne jako pokus vaši prezentaci přerušit. “Pokud se jedná o delší dotaz, můžete vždy posluchačovi říct, že tomuto tématu se budete v prezentaci ještě věnovat, popř. že si ho vzhledem kvůli délce ponecháte až na konec,” dodává Najberková.

Slidy by měly obsahovat důležité informace.
Skvělou prezentaci zvládnete i se třemi slidy, není nezbytně třeba vypisovat víc, než je naprosto nutné. V mnohých případech řekne obrázek posluchačovi mnohem více, než i třeba přehledný text a zároveň může prezentaci příjemně odlehčit..

Začnu vtipem.
Nenuťte se do kostrbatých vtipů jen proto, že jste někde slyšeli poučku, že tím publikum zaujmete hned na začátku. Nejste profesionální stand-up komici a vtip a riskujete tím ztrapnění hned na začátku. Soustřeďte se spíše na navázání kontaktu s publikem a nastavení příjemné atmosféry.

Ruce do kapes.
Představa, že se uklidním tím, že si dám ruce do kapes, nefunguje. Naopak při prezentování to vypadá velmi křečovitě. Naučte se dobře stát (ideálně s lehce pokrčenými koleny, protože v takovém postoji se nemůžete pohupovat) a ruce používejte přirozeně. Publikum vám bude tak lépe rozumět.

Zdroj: agentura Skřivánek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.