Procvičujte s budoucími prvňáčky ještě před nástupem do školy a ulehčíte jim první týdny v lavici

Nástup do první třídy přináší do života prvňáčka zásadní změny. Tou největší je nový každodenní rozvrh, s kterým se pojí i vyšší nároky na dítě. Ve škole se od něho navíc očekává, že bude schopné se přiměřeně soustředit a pracovat na zadaných úlohách. Nejeden školáček bude smutně vzpomínat na bezstarostné časy ve školce. Věděli jste však, že jako rodiče můžete dítěti přechod do nového prostředí a režimu značně ulehčit?

Cílem není dítě naučit číst a psát ještě před nástupem do školy. Cílem je pomoct mu v rozvoji jeho schopností a umu tak, aby bylo při výuce úspěšné a zbytečně se nestresovalo už tak náročným přechodem.

Cvičte ruční práce a hrajte hry
Učte předškoláka klidně a pozorně poslouchat předčítání pohádek a následně si o nich povídejte a dbejte na správnou výslovnost. Vybírejte interaktivní hry jako například člověče nezlob se anebo pexeso. Tak budete posilovat paměť společně. Obstarejte si plastelínu a modelujte – je to skvělá „posilovna“ na rozvoj jemné motoriky. „Díky této činnosti se vyvíjejí svaly v rameni, lokti a v zápěstí, což je důležité při psaní rukou. Aby mohl školák správně držet pero, musí totiž ovládat jemné svaly v prstech a na to je plastelína ideální“, vysvětluje speciální pedagožka, Mgr. Světlana Drábová, která se specializuje na pomoc dětem s různými omezeními a oslabeními ve škole i v běžném životě.

Všímejte si, jak dítě drží psací potřeby
Mnoho malých školáků nastoupí do školy se špatným návykem držení psacích pomůcek, a to se často odráží i na kvalitě písma, čitelnosti, rychlosti psaní a v neposlední řadě i na úhlednosti písma. Rodiče by si proto měli dávat velký pozor na to, čím se jejich dítě učí psát, a jak toto psací náčiní drží. Pro děti v předškolním věku jsou ideální ergonomicky tvarované psací pomůcky, s trojhranným tvarem a neklouzavými plochami, které dítě intuitivně navádějí ke správnému úchopu, jako například pero EASYoriginal anebo pastelky EASYcolors od STABILO. Tyto pomůcky jsou navíc dostupné ve verzi pro praváky i leváky. „Správný úchop můžete navíc podpořit příběhem o tom, že prostředník je pro pero či pastelku postýlkou, ukazovák polštářkem a palec peřinkou, která pero anebo pastelku přikryje. A když už jsme v posteli, polštářek a peřinka jsou měkké, lehké a nikde nás netlačí“, radí Drábová.

Dávejte pozor i na to, jak vaše dítě sedí
Pomocníkem může být i obyčejná tužka. Stejně tak jako u pastelek, i tu existují varianty s trojhranným tvarem a neklouzavými plochami po stranách. Při výběru tužky pro prvňáčka je ale třeba věnovat pozornost i tuze. Ta by měla být kvalitní a nelámavá. Pro malé školáky se doporučuje tvrdost HB. Nezapomeňte ale, že pouze kvalitní psací potřeby nestačí a na dítě je potřeba po celou dobu jeho výtvarného snažení dohlížet a sledovat, jestli pero anebo tužku drží opravdu správně. Avšak důležitý – a často přehlížený – je i správný sed. „Nejčastější chybou je, když dítě sedí bez opory nohou, kdy krčí nohy pod sebe anebo je obtáčí okolo nohou židle. Polehávání na psacím stole nebo podepírání si hlavy, jsou taktéž nesprávné – dítě se nedokáže soustředit. Správně by měly být nohy opřené oběma chodidly o podlahu, ruce o pracovní desku, tělo by mělo být mírně nakloněné dopředu a nemělo by se dotýkat hrany stolu“ hovoří paní Drábová a dodává, že důležitá je i vzdálenost kolen, mezi které by se měly vejít dvě pěsti, vzdálenost hlavy od podložky a rovná záda.

Možná to nepůjde hned, ale tréninkem se budou vaše ratolesti zlepšovat, a tak budou po nástupu do školy o krok v před – a pod menším tlakem.

Zdroj: STABILO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *