Je váš pes závislý na vaší přítomnosti? Naučte ho být o samotě!

Možná jste se rozhodli pořídit svým dětem pejska za dobré vysvědčení, na jejich naléhání nebo jste po čtyřnohém společníkovi vždy toužili a prázdniny byly ideální čas. Během léta jste měli na čtyřnohého chlupáče všichni více času, ale konec prázdnin se kvapem blíží a vy začínáte přemýšlet, jak zvládne pejsek samotu, zatímco vy jste v práci a děti ve škole.

Prázdniny jsou vhodné, ale…
Začít se sžívat s novým rodinným přírůstkem v době prázdnin a dovolených má své výhody. Jednak máte na pejska více času a můžete se mu věnovat. Pokud vlastníte chatu či chalupu, tak bude pejsek trávit čas na zahradě a nemusíte se bát, že by chytil nějakou nemoc od jiných psů – toto riziko hrozí do doby, než podstoupí všechny nezbytné očkovací procedury.

Právě spousta času stráveného s vaším chlupáčem může být problém až se koloběh školních a pracovních povinností vrátí na začátku září do normálu. Pejsek, který byl zvyklý na permanentní lidskou přítomnost si může jen velmi těžce zvykat na to, že by měl být několik hodin doma sám. “Pes, který není zvyklý být nějakou dobu o samotě a z ničeho nic odejdete na několik hodin pryč, si bude hledat jinou zábavu. Proto doporučuji zvykat pejska na samotu dříve než skončí prázdniny,” radí odbornice Zuzana Novotná z e-shopu SpokojenýPes.cz.

Jak na to?
Jestliže váš pejsek nikdy nebyl sám, budete ho muset samotě postupně naučit. “Existují případy, kdy je pes na vaši přítomnost tak zvyklý, že vás nenechá ani odejit z domu. V takovém případě budete muset být velmi trpěliví a důslední, jinak si pejsek na samotu nikdy nezvykne,” upozorňuje Novotná. Začněte s přesunem pelíšku do míst, kde budete pejska nechávat při odchodu do práce či do školy a naučte ho povel “místo”. Někteří psi dokonce reagují i na chrastění svazku klíčů, protože je mají spojené s vaším odchodem. Proto si během dne vezměte klíče do ruky a hrajte si s nimi. Pes se časem naučí, že zvuk klíčů automaticky neznamená váš odchod. Vyhraďte si čas pro hru či trénink a zbytek dne si pejska moc nevšímejte. Může to znít krutě, ale vašemu chlupáči to prospěje.

V každé volné chvílí stále se psem procvičujte povel “místo” a pokračujte v dalším tréninku postupného odlučování. “Začněte pejska zavírat do místnosti, kde ho učíte být o samotě. Z počátku by odluka měla trvat jen několik málo vteřin. Zavřete za sebou dveře, po chvilce se vraťte a odměňte pejska pochvalou a pamlskem. Postupně interval prodlužujte ze vteřin na minuty, a z minut pak na hodiny,” zdůrazňuje Zuzana Novotná. Zajděte si do krámu nebo na kávu a při odchodu z domu nedávejte najevo emoce. Pes to vycítí a bude vyvádět. Váš odchod z domu musí být pro pejska běžnou záležitostí, a proto k tomu tak přistupujte. Ideálně mu dejte nově naučený povel “místo” a odejděte. Když se vrátíte zpět domů, krátké přivítání není na škodu, ale není třeba se vítat, jako byste se týden neviděli.

Pes si časem na vše zvykne a vy nebudete mít problém ani strach nechat vašeho čtyřnohého miláčka samotného i několik hodin. Nezbývá než vám popřát hodně zábavy, radosti a „chovatelských” úspěchů.

Zdroj: SpokojenýPes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *