Víte, jakému stresu může dítě čelit ve škole?

Když z vašeho drobečka vyroste školák, nastane pro něho období, které s sebou přináší nejenom nové povinnosti, ale i stresové situace, s kterými si bude muset poradit. I když byste je raději chtěli přenést na svá bedra, váš malý školák se s nimi musí popasovat sám. Je však dobré vědět, které rizikové situace u něj mohou vyvolat stres, a čeho je dobré si více všímat. Přehlížený problém se totiž jen málokdy vyřeší sám.

Když rodiče nejsou vždy po ruce
Se všemi překážkami by se jednodušeji bojovalo za přítomnosti rodičů. Vaše dítě bylo doteď zvyklé, že jste mu s každým problémem pomohli a nebylo na to samo. Teď se ale ve třídě plné malých osobností musí prosadit bez jakékoliv pomoci a ukázat se v tom nejlepším světle. No, a jestli je mu smutno a není zvyklé na delší absenci maminky či tatínka, je ranní loučení jedním z nejvíc stresujících momentů dne. Ideální je připravit se na to, a to už v období, kdy začne navštěvovat mateřskou školu. Postupné zařazování do kolektivu ho naučí, že nemusí trávit celý den s rodiči, ale i s kamarády, kteří mají stejné zájmy a určitě si s nimi užije i kopu zábavy.

Když nastoupí nové autority
Přísná paní učitelka nebo ředitelka, školník, který napomíná kvůli zabláceným botám a celkově školní pořádek, který je nutné dodržovat. Jestli si tyto autority získávají poslušnost strachem, nejvíce to ovlivňuje žáky na prvním stupni základní školy. Psychický stres a strach se následně může projevit v podobě bolesti břicha nebo hlavy, nepozorností a zhoršenými známkami. Bohužel, i když to nejde vždy lehko, s autoritami se nedá bojovat. Vašemu školákovi se ale uleví, když ho vyslechnete a poradíte mu, jak s nimi vycházet a respektovat je. Pomoci můžou i příklady z vašeho dospěláckého života, na kterých mu ukážete, že i vy jednoduše někdy musíte uznávat autority, které vás také pozorují přísným okem.

Když hru vystřídá učení
Obzvlášť při přechodu z mateřské školy do první třídy je změna režimu náročná. Z předškolního dítěte, které nemá téměř žádné povinnosti, se najednou stává školák se školní taškou plnou učiva a úkolů. Musí pozorně sedět v lavici a ideálně nosit domů samé jedničky. Doma ho nečekají jen hry a oddych, na které bylo zvyklé ve školce, ale plnění povinností na druhý den. S těžším režimem můžete svému dítěti pomoci. Stačí si vynahradit po obědě čas, kdy mu pomůžete s úlohami, například formou hry. A nezapomeňte, že i ostřílený školní matador, který má už první třídu za sebou a má představu o vyučování, může být vystresovaný. Učivo začíná být těžší a těžší, úkoly přibývají a strach ze selhání se stupňuje. S vaším časem a pomocí všechno jistě zvládne. Na učivo se bude jednodušeji soustředit, když se zrelaxuje hrou se svými kamarády.

Když jsou děti kruté
Děti jsou bezprostřední a v novém kolektivu se začleňují rychleji a přirozeněji než dospělí jedinci. Na druhou stranu dokáží být kruté, upřímné a neodpustí jakékoliv odlišnosti. Příliš chytrý nebo méně tělesně zdatný jedinec může být rychle vyloučen z kolektivu. Přitom se nemusí jednat o nápadné vyčnívání, spolužákovi se můžou posmívat už jen kvůli dioptrickým brýlím, staromódní bundě nebo předpotopnímu typu telefonu. Když nepřijetí do kolektivu překročí svoje meze, je vhodné zvážit, jestli by školákovi neprospěla změna třídy nebo školy.

Když má škole špatné sociální zázemí
Prostředí školních toalet často nedosahuje potřebnou úroveň. Dveře se nedají zavírat, teče jen studená voda, chybějí ručníky a mýdlo. Děti se můžou stydět anebo dokonce štítit toalety používat. Problémem můžou být i společné toalety pro děvčata a chlapce, nebo absence stěn mezi jednotlivými toaletami. Někdy proto s vykonáním potřeby čekají až domů, což ale může vést k celé řadě psychických či nepříjemných zdravotních problémů. I tady však můžou pomoct rodiče. Při zápisu můžou vybranou školu navštívit a zkontrolovat, jestli je všechno ve vyhovujícím stavu. Pokud ne a nemají jinou volbu, můžou iniciovat změny, případně přihlášení školy do různých soutěží a specializovaných projektů, které mohou škole pomoct zvelebit školní prostory – například Domestos pro školy.

Poznat a překonat stresové situace může být nelehké. Nebojte se však s dítětem o problémech ve škole mluvit a nezapomínejte, že s nadhledem a humorem všechno zvládnete jednodušeji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *