Herec Zdeněk Piškula si sáhl na dno. Pokořil tři himalájské výzvy a vydělal na školu v Malém Tibetu!

Herec Zdeněk Piškula absolvoval v uplynulých dvou týdnech spolu s dalšími osmi dobrodruhy ojedinělý charitativní projekt Benefiční himalájská výzva, a pomohl tak vybrat téměř 200 tisíc korun na provoz školy v Malém Tibetu. Společnými silami zvládli účastníci výzvy tři fyzicky náročné úkoly – na motorkách ujeli 170 km k jezeru Pangog, na raftech sjeli peřejovitou řeku Indus a na závěr vystoupali na šestitisícovku Stok-Kangri.

„Jednotlivé výzvy byly postupně náročnější a náročnější. Jízdu na motorkách jsme ještě dokončili všichni, následné rafty na jedné z nejnáročnějších řek Indus už byly pro některé nad rámec sil a na horu Stok-Kangri vylezli jen čtyři nejstatečnější. Já jsem spolu s dalšími došel do výšky šest tisíc metrů, a zbytek jsem neriskoval kvůli velkému riziku uklouznutí na čerstvém sněhu,“ říká Zdeněk Piškula.

Fyzicky nejnáročnější byl jednoznačně výstup na Stok Kangri, ale celkově nejnáročnější byly rafty, protože zde hrála roli i psychika. Hned jak jsme vjeli do prvních peřejí, tak se nám raft převrátil a začalo patnáctiminutové drama. Zachraňování topících se vyděšených lidí, zachraňování raftů a pádel. Po této zkušenosti to někteří vzdali a dál po řece nepokračovali. Já jsem byl také dost na vážkách, ale nakonec jsem do lodi nasednul a vše sjel,“ dodává.

Po celou dobu, co Zdeněk Piškula spolu s ostatními účastníky absolvoval adrenalinové výzvy, motivoval a inicioval na svém Instagramu a Facebooku fanoušky k tomu, aby si na jeho výkon vsadili. Když následně úkoly splnil, vsazená částka se započetla do finálního daru himalájské škole Spring Dales Public School ve vesnici Mulbekh v Malém Tibetu. Cílem neziskové organizace Brontosauři v Himalájích je umožnit této škole rozvoj a vybudovat nový ekologický kampus pro 350 dětí, který zajistí lidem všech sociálních vrstev moderní vzdělávání s inspirací v Buddhově učení a za finančně dostupných podmínek.

„Vybraných dvě stě tisíc korun je úžasný výsledek. Všichni účastníci během výzvy jednak sázeli na sebe samotné, zároveň na nás sázeli i naši přátelé a kamarádi a v neposlední řadě pak lidé, kteří nám fandili prostřednictvím sociálních sítí. Osobně to hodnotím jako super způsob, jak do dění v Malém Tibetu  zatáhnout i ty, co sedí doma v České republice,“ říká předseda organizace Brontosauři v Himalájích Jiří Sázel.

Na příští rok, kdy proběhne další kolo Benefiční himalájské výzvy, organizátoři plánují způsob sázení ještě vylepšit. „Každý si bude moci vsadit na konkrétního účastníka, a ne pouze na celou skupinu. Slibujeme si od toho osobnější přístup a větší motivaci účastníků dotáhnout všechny úkoly do konce,“ říká Sázel.

Zdeněk Piškula se stal po absolvování výzev a osobní návštěvě školy ve vesnici Mulbekh himalájským patronem neziskové organizace Brontosauři v Himalájích. „Benefiční himalájská výzvy pro mě byla neuvěřitelným a nezapomenutelným zážitkem. Osobně jsme navštívili místní školu, kam putují peníze, strávili v ní dva dny a z toho jeden den s dětmi. Zdejší energie a dětská vášeň mi v hlavě urovnaly to, že má smysl podporovat neziskovky, které pomáhají v zahraničí. Doma jsme všude. My pomáháme jim a cítíme, že oni pomáhají nám a učí nás. Je to skvělá výměna energií,“ říká Zdeněk Piškula.

A co dala Benefiční himalájská výzva samotnému Zdeňkovi? „Tímto dvoutýdenním zážitkem jsem byl nakopnut do zadku botou z oceli a uvědomil si, jak moc mi dělá dobře sport jakéhokoliv druhu, jakýkoliv pohyb,“ dodává herec, který se záhy po absolvování benefiční výzvy vrhnul na další výzvu profesní – už 13. října 2018 bude mít premiéru nové představení Divadla ABC Moře, ve kterém hraje hlavní roli. O pár dní později jej uvidí i diváci filmoví v hlavní roli nového snímku Zlatý podraz (premiéra 25. října 2018).

Zdroj: https://www.beneficnihamalajskavyzva.cz/ a https://cs-cz.facebook.com/ZdenekPiskulaNeoficStranka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *