Dan Bárta se podílel na novém přírodopisném cyklu Češi zachraňují…

Ve čtvrtek 6. září ve 21.30 hod. proběhne na ČT2 premiéra prvního dílu dokumentárního cyklu s názvem Češi zachraňují…. Zoo Liberec coby koproducent spolu s nadačním fondem CCBC na jejich vzniku spolupracovaly téměř tři roky…

V šestidílném cyklu se diváci vydají společně s průvodcem, známým zpěvákem a entomologem Danem Bártou, po stopách ohrožených druhů zvířat žijících na různých místech naší planety. Každý díl je věnován jiné zemi a jinému českému terénnímu přírodovědci, který svůj život zasvětil ochraně tamní přírody a usiluje o záchranu posledních populací ohrožených druhů žijících v dané oblasti.

„Řada českých přírodovědců se významně podílí na zásadních ochranářských projektech v zahraničí, některé, často ve spolupráci s tuzemskými zoologickými zahradami, dokonce vedou a dosahují ve své práci mezinárodně oceňovaných výsledků. Naše dokumenty ukazují, co tam dělají, jak tam žijí, jaké jsou radosti, úskalí, metody, výsledky a vyhlídky jejich práce,“ vysvětluje Dan Bárta.

Dokumentární cyklus diváky seznámí s životem konkrétních zvířecích druhů, vysvětlí, čím jsou ohroženy a jak jim lze pomoci. Přinese svědectví o životě Čechů žijících tisíce kilometrů od svých domovů, kde založili fungující projekty na ochranu přírodního bohatství. Spolupracují s místními komunitami, bojují s úředníky a politiky, shánějí finance a často žijí v pro nás nepředstavitelných podmínkách. Většina projektů je vedena českými neziskovými organizacemi, se kterými liberecká zoo na záchraně světové přírody aktivně spolupracuje a dlouhodobě je finančně, materiálně i morálně podporuje. Jednou z nich je i nadační fond CCBC, zastřešující 6 projektů na ochranu světové biodiverzity a 7 projektů na rozvoj místních komunit po celém světě. Proto se na třech dílech z tohoto cyklu podílela námětem a produkcí také ředitelka nadace Kristýna Nováková.

„Posláním moderních zoologických zahrad už není jen ukazovat a vystavovat exotická zvířata, jako tomu bývalo kdysi, ale zoo mají funkci především ochranářskou. Kromě záchrany ohrožených druhů v lidské péči se stále více věnujeme i ochraně živočichů ve volné přírodě a snažíme se zabránit jejich vyhubení v jejich přirozeném prostředí. Veřejnost zatím bohužel o těchto našich významných ochranářských aktivitách moc neví. Jsem velmi rád, že je nyní můžeme veřejnosti představit i díky České televizi a tvůrcům tohoto nového cyklu,“ říká David Nejedlo, ředitel Zoo Liberec a odborný poradce seriálu.

Jednotlivé díly jsou natočeny formou zábavného cestopisu a diváci se v nich dozvědí, jak Češi zachraňují mořské želvy v Indonésii (projekt zastřešený CCBC), opice kahau na Borneu (projekt zastřešený CCBC), zoborožce na Filipínách (projekt zastřešený CCBC), antilopy Derbyho v Senegalu, orlosupy v Evropě, nebo zubry u nás v České republice.

„Sleduji ochránce přírody už dlouho. Obdivuji zarputilost, s jakou se vrhají do zdánlivě ztracených zápasů. Je to těžká a nekončící práce, které tito lidé obětují téměř vše. Možná je to pošetilé, ale má to smysl,” dodává režisér Zdeněk Suchý.

Produkce:
producent: Česká televize
koproducent: Zoo Liberec
scénář a režie: Zdeněk Suchý
průvodce: Dan Bárta
kamera: Petr Vejslík
zvuk: Michael Míček
střih: Vladimír Barák
odborný poradce: David Nejedlo
námět a produkce: Kristýna Nováková
dramaturgie: Filip Novák
vedoucí produkce: Ondřej Lácha
výkonný producent: Roman Blaas
kreativní producentka ČT: Martina Šantavá

Foto: M.Míček, zdroj: https://www.ceskatelevize.cz/porady/11467245921-cesi-zachranuji-morske-zelvy-na-borneu/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.