V Livignu se v srpnu prohnali běžci na lyžích i biatlonisté. Na sněhu!

Léto bylo sice v plném proudu, ale v centru města italského horského střediska Livigno, které je vrcholovými sportovci pro svou nadmořskou výšku 1816 m.n.m. vyhledávanou destinací, vyrostla běžkařská a biatlonová trať. 24. 8. se tu totiž konal 1K Shot, první závod sezóny v běžeckém lyžování a biatlonu.

Federico Pellegrino
Greta Laurent

Inovativní, nápaditý, velkolepý, tak by se dal popsat 1kilometrový závod 1K Shot, na jehož start se postavily hvězdy běžeckého lyžování a biatlonu. Vítězství v běhu na lyžích si nenechali vzít stříbrný olympijský medailista Federico Pellegrino a Greta Laurent. Biatlonové závody přinesly pořádné drama. Ženské klání v posledních metrech vyhrála Lisa Vittozzi nad loňskou vítězkou Dorotheou Wierer a to mužské rozhodla až cílová fotografie. Z polygonu vyběhli Pietro Dutto a Paolo Rodigari ve stejnou chvíli, ale nakonec sladké prvenství pro sebe ukořistil druhý jmenovaný.

Dorothea Wierera
Dorothea Wierera

Perfektně připravenou a upravenou trať pokrýval přírodní sníh, který byl po skončení zimy skladován pod speciální fólií, jež udržuje konstantní podmínky, díky nimž neroztaje ani při vysokých teplotách. Kolem tratě stály tisíce lidí, kteří fantasticky fandili jak domácím, tak zahraničním závodníkům.

Pietro Dutto a Paolo Rodigari

Vedle závodu 1K Shot byl na programu ještě jeden, tradiční a lidmi z Livigna oblíbený – Palio delle Contrade. Na jeho start se postavilo na 500 nadšenců v historických kostýmech a na starodávných dřevěných lyžích, hájících barvy svého regionu.

Pokud se nemůžete dočkat, až nazujete běžky, od poloviny října bude v Livignu z uchovaného sněhu vytvořen běžecký okruh, který bude s přibývající zimou dále rozšiřován. A jestli rádi závodíte, nenechte si v Livignu ujít závody i pro amatérské běžce, které se konají od 30. listopadu do 2. prosince a 1. prosince proběhne tradiční závod La Sgambeda.

Zdroj: Livigno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.