Víte, že jen co vaše dítě překročí práh školy, zaplatíte za něj nejméně 3 500 Kč?

Sotva jsme si zvykli na to, kolik jsme letos zaplatili za dovolenou a na některé z nás už čeká další výzva – začátek školního roku. Ostřílení rodiče už mají svůj systém.

Ti, co mají prvňáčka, ale možná čeká šok. S plně vybavenou aktovkou, vyzbrojen tělocvičným „úborem“, stojí totiž prvňák nejméně 3 500 Kč. Investovat do našich dětí můžeme samozřejmě mnohem více. Výdaje se mohou klidně i zdvojnásobit, pokud přidáme mobilní telefon, příspěvek na první pololetí v družině a jeden základní kroužek. „Náš nedávný průzkum ukázal, že téměř čtvrtina rodičů zaplatí za kroužky svých dětí měsíčně více než 1 000 Kč. S obědy a svačinami se pak v prvním měsíci školy mohou rodiče dostat až na 8 000 Kč,“ upozorňuje Jana Opršalová z Poštovní spořitelny.

Za prvňáčka se dají samozřejmě utratit tisíce korun. Rodiče ale mohou výrazně ušetřit, pokud se neukvapí a dopředu koupí jen aktovku s penálem. Pomůcky na výtvarnou výchovu, někdy i sešity, totiž umí školy pořídit s výraznými slevami. Často je nakoupí z vlastních zdrojů nebo vyberou příspěvky od rodičů. Tak či tak, se vyplatí být trpělivý,“ doplňuje Jana Opršalová.

I ředitelky radí rodičům vyčkat, případně vsadit spíše na kvalitu. „Většina škol doporučuje rodičům výbavu nepřehánět. Například nenakupovat příliš velké a nepřehledné penály, ale spíše se věnovat kvalitě pomůcek. Pastelky by měly mít vysokou pigmentaci a měkkou tuhu (ideálně s „nelámavou“ úpravou) a nejlépe trojhranné provedení. Nůžky v penálu by pak měly být sice s kulatou špičkou, ale přiměřeně ostré, aby prvňáčci mohli stříhat, a ne jen papíry „žvýkat“,“ doplňuje Tereza Martínková, ředitelka pražské Základní školy nám. Curieových.

Zdroj: Poštovní spořitelna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *