Unikátní mužský tbiliský operní sbor Suliko zapsaný na seznamu UNESCO míří do ČR!

Naprosto unikátní vystoupení chystá gruzínský soubor sólistů ‘Tbiliské opery’ „Suliko“ poprvé v České republice. Jediný mužský “operní sbor” zapsaný na seznamech UNESCO vystoupí 9. listopadu 2018 v pražském Rudolfinu.
Soubor “Suliko”, který zpívá bez účasti hudebních nástrojů ( tzv. akapela), byl založen v roce 2007. Je to jeden z nejpopulárnějších folklórních souborů v Gruzii.  „Je to jediný soubor na světě gruzínské folklórní hudby, kde jsou interprety současní sólisté opery. Soubor je miláčkem publika nejen v Gruzii, ale i za jejími hranicemi. Gruzínská hudba, folklór, vícehlasný zpěv se staly obchodní značkou Gruzie. Mnoha lidem na světě se zalíbila gruzínská hudba. Všude zanechávají okouzlující, nezapomenutelný dojem,” říkají zástupce produkcí Royal Wedding Prague a Events Production, které představení do České republiky přivážejí.
Soubor „Suliko“ zaznamenal obrovské ohlasy všude, kde vystupoval, jako například v Německu, Francii, Polsku, Litvě, Lotyšsku, Turecku, Řecku, Izraeli, USA a dalších zemích. V jejich obsáhlém repertoáru je folklór, gruzínské městské písně (romance), které jsou interpretovány vícehlasně. Soubor se také mnohokrát účastnil oficiálních recepcí gruzínských velvyslanectví v různých zemích světa. Byl vyznamenán státními cenami. Mužský soubor „Suliko“ je v Praze poprvé a jejich koncert ve Dvořákově síni Rudolfina bude nezapomenutelnou a neobvyklou podívanou!
Zajímavost: 
Soubor “Suliko” je vokální a instrumentální soubor vytvořený Ivanem Galuashvilim a složený ze sólistů  z opery v Tbilisi. Ačkoli oni dostali velmi vysokou úroveň klasického výcviku, zůstávají tito umělci připojeni   k tradiční gruzínské hudbě, včetně polyfonního zpěvu. Tyto písně, předané ústně, byly zapsány jako nehmotné kulturní dědictví UNESCO. Večerní program vás ponoří do děl z tradičního repertoáru  a současných gruzínských skladatelů. Některé písně jsou spojeny s kultem révy a mnoho pochází z 8. století. Píseň je přítomna ve všech aktivitách každodenního života, od pracovních písní (Naduri zahrnují zvuky fyzického úsilí v hudbě), na vánoční písně (Alilo), stejně jako léčebné písně. Byzantské liturgické hymny byly také začleněny do gruzínské polyfonní tradice a dokonce se staly hlavním rysem tradice.
Vstupenky na unikátní koncert souboru Suliko v Praze lze pořídit v předprodejní síti (Ticketstream a Ticketart) i na dalších předprodejních místech v cenových hladinách 1190 až 390,- Kč.
Foto: Suliko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.