Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CelebrityZábava

Meda Mládková slaví v sobotu 99. narozeniny. Využijte vstupy do muzeí zdarma!

Mecenáška moderního českého výtvarného umění a zakladatelka Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových se 8. září dožívá 99 let. Životní jubileum připomene svým programem i domovské Museum Kampa.

Meda Mládková neměla zrovna lehký život. Musela utíkat před nacisty, poté před komunisty, a přesto nikdy nezapomněla, kde jsou její kořeny. V rámci své exilové činnosti vždy podporovala českou kulturu. Řízením osudu vstoupil do jejího života výtvarník František Kupka a ona vytvořila sbírku, která je považována za jednu z nejucelenějších soukromých sbírek a tu věnovala českému národu.

Významné životní výročí připomene Museum Kampa speciálním programem. Jednu z akcí popisuje předseda správní rady Nadace JUDr. Jiří Pospíšil, jemuž správu nadace paní Mládková svěřila, a jenž se na činnosti této instituce aktivně podílí.

„Paní Meda miluje sladké. V blízké Werichově vile, na jejíž rekonstrukci měla také výrazný vliv, se prodává speciální dort Meda. V sobotu 8. září ve 13h si připijeme na zdraví této úžasné dámy a k dispozici bude 99 těchto malých, charitativních dortíků. Výtěžek pošleme na Home4pets, organizaci, která se stará o opuštěná zvířata,“ přibližuje JUDr. Jiří Pospíšil.

Meda Mládková se v posledních letech stáhla z veřejného života. Podle slov Jiřího Pospíšila se oslavenkyně i přesto zajímá o dění kolem sebe a přízeň návštěvníků muzea ji vždy potěší.

„Nedávno měla velkou radost z povedené výstavy obrazů Františka Kupky v Paříži. K narozeninám ji určitě přinesu kvalitní hořkou čokoládu a dobré bílé víno. Sklenka vína a kousek čokolády je možná i část tajemství na její dlouhověkost a vitalitu“, prozrazuje Jiří Pospíšil.

Přestože zdravotní stav paní Medy Mládkové nedovolí, aby se oslav 8. září osobně účastnila, bude pro její příznivce a milovníky umění po celý den vstup do Musea Kampa zdarma. V rámci bohatého doprovodného programu proběhne ve 14 hodin komentovaná prohlídka s Jiřím Pospíšilem a v 15 hodin křest pracovních listů pro děti.

Program:
MUSEUM KAMPA:
10 – 18 hodin             Pro veřejnost zdarma zpřístupněny výstavy: Cecil Beaton, Rudolf Němec, Kupka, Gutfreund, Kolář a Hommage a Peter Vajda
10 – 18 hodin             Hlavní akce na nádvoří po celý den:

  • Od 10:00 každou celou hodinu lektorská komentovaná prohlídka – výklad zaměřený na život paní Mládkové a její cestě k Museu Kampa, následně mohou jít zájemci s lektorem do musea, který jim každou expozici krátce uvede

Dílny lektorského oddělení

  • Placky z fotografií
  • Člověče nezlob se a pojď do Musea! – velká hra, kterou jsme nechali vyrobit kopíruje systém normálního člověče, jen domečky jsou dva – Werichova Vila a Sovovy mlýny – figurky zobrazují osobnosti obou domů
  • Pexeso – komiks ze života paní Mládkové
  • Sbírka umění – výroba leporela

14 hodin                     Komentovaná prohlídka s předsedou správní rady Jiřím Pospíšilem
15 hodin                     Křest nových pracovních listů do Musea Kampa, Porheimky a Werichovy vily

  • Listy jsou ve dvou variantách (pro mladší a pro starší děti) a jejich hlavním cílem je zprostředkovat zábavnou a hravou formou obsahy budov nejmenším divákům, zaměstnat během návštěvy jejich pozornost a prostřednictvím pozitivního zážitku jim upevnit vztah k muzeouměleckým institucím
  • Pracovní listy jsou 3D a v běžném režimu si je budou moci lidé koupit na pokladně

Museum bude otevřeno a dílny probíhat do 18 hodin. Poslední vstup v 17.30 hodin!

MUSEUM SKLA PORTHEIMKA:
10 – 18 hodin              Pro veřejnost zdarma zpřístupněna krátkodobá výstava Karen La Monte a edukační stěna

  • Stálá expozice s 50% slevou
  • V ateliéru v prvním patře proběhne otevřená dílna

11 hodin                     lektorská komentovaná prohlídka
17 hodin                     lektorská komentovaná prohlídka

Portheimka – Museum skla bude otevřeno  do 18 hodin. Poslední vstup v 17.30 hodin!

WERICHOVA VILA:    
13 – 17.30 hodin         před vilou promítání série pořadů s paní Mládkovou (GEN, 13. komnata, Ta naše povaha česká, Uvolněte se prosím
20.15 hodin                 debata s O. Malinou, režisérem filmu „Za Werichem na Kampu“ a jeho hostem
cca 20.45 h                 projekce filmu „Za Werichem na Kampu“, vstup zdarma po předchozí rezervaci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *