Ivana Jirešová přiznala: Dcera byla ve škole šikanovaná! Spolu s dalšími bubnovala proti šikaně

Přední český bubeník Tokhi přišel s dalším počinem, který milují děti v českých základních školách. Projektem Bubny do škol rozvíjí nejen jejich kreativitu, zábavnou formou je učí soustředění, spolupráci a vzájemné komunikaci, ale je také prevencí proti šikaně a agresi. Další přidanou hodnotou projektu je fakt, že se snaží děti zvednout od počítačů, tabletů či mobilů a vede je k týmovosti. „Projekt vznikal pozvolna. Měli jsme hodně bubnů, tak jsme zkusili dělat workshopy i pro děti, začalo mě to bavit, vytvářel jsem metodiku učení a postupně vznikly Bubny do škol,“ popisuje vznik projektu sám autor Tokhi a dodává: „Nechali jsme se inspirovat americkým modelem, protože v Americe jsou podobné projekty běžné. Takže projekt obsahuje prvky, které umožňují to, aby děti hrály všechny spolu, aby si v jednu chvíli byly všichni rovni, aby se vzájemně respektovaly, poslouchaly.“

Představení obnovené verze projektu Bubny do škol si nenechali ujít ani známé české osobnosti a dorazily se svými dětmi do příjemného prostředí cukrárny Na nádvoří, kde se celý program odehrál pod taktovkou moderátora Petra Kutheila.

Ivana Jirešová dorazila s dcerou Sofií, kterou všichni z přítomných považovali za Ivaninu kolegyni z divadla, nikoliv za její dceru. „Sofie byla ve škole šikanovaná a byla jsem překvapená, že to se mnou nikdo nechtěl moc řešit. Všichni mi říkali, že hlavně nechtějí žádné problémy. Šla jsem dokonce i za psycholožkou, abych věděla, jak o tom mám se Sofií mluvit. Děti se stydí říct, že jim někdo ubližuje. Ten, kdo je opravdu týraný nebo šikanovaný se stydí o problému mluvit. Proto bych ráda vzkázala všem maminkám a paní učitelkám, že je důležité naše děti rozmluvit, aby nám řekly, co je trápí. Na druhou stranu je šikana ošemetné téma, protože je samozřejmě snadno zneužitelné, protože nikde není stanoveno, co je přesně šikana,“ popsala svoje zkušenosti známá česká herečka.

Štěpánka Duchková dorazila se svými syny, kteří se svěřili nejen s tím, že se jim ve škole moc líbí, ale také, že už mají svojí kamarádku a kdyby jí někdo ubližoval, tak by jí určitě bránili. Pobavili tak přítomné hosty stejně jako jejich maminka. „Já zkušenosti se šikanou naštěstí nemám, ale vzpomínám si, že když jsem byla malá, tak jedna paní učitelka dávala zlobivým dětem na čelo razítko prasete. Dnes by to bylo určitě bráno jako šikana, ale v minulých dobách komunismu, to bylo normální,“ smála se vždy dobře naladěná moderátorka.

DJ Lucca dorazila rovněž s oběma syny, kteří se s šikanou na rozdíl o maminky zatím nesetkali. „Když jsem byla malá, tak se mi děti ve škole smály – jmenovala jsem se Kvasnicová, měla jsem trochu odstáté uši a navíc jsem trpěla na ekzémy. Teď už si žádné trauma nenesu, ale v dětství a v teenagerovském věku mi to samozřejmě líto bylo a nenesla jsem to úplně dobře, styděla jsem se,“ svěřila manželka Michala Dvořáka ze skupiny Lucie

Ivetu Vítovou účast na akci přivedla k úvaze, zda se o šikaně dříve spíše nemluvilo, nebo jí tolik nebylo. „Nevím, zda je to volnou výchovou, která je teď velmi populární, že si děti více dovolují,  než dříve, a nebo tím že média stále dokola opakují jeden případ a my pak máme pocit, že je šikana všude kolem nás. Mám ale pocit, že když jsem byla já ve škole, tak šikana nebyla. Nikdy se mi nestalo, že bych se setkala s nějakou velkou partou, která by někoho nebo snad i mě šikanovala. Ano, samozřejmě jsme se mezi sebou s dětmi posmívaly, třeba kvůli tomu, že má někdo teplákovku po starší sestře, nebo něco podobného, ale nebylo to nic dramatického. Doufám, že ani moje dcera se s šikanou nesetká,“ svěřila sympatická moderátorka.

Cvičitelka Hanka Kynychová dorazila s manželem a oběma dcerami. Ona sama se prý se šikanou nikdy nesetkala. Její děti pouze s posměšky. „Filip přišel jednou ze školy s tím, že se do něj spolužáci naváželi s tím, že má slavnou mámu, tak musí být určitě bohatý. Sofince se stalo na táboře něco podobného. Říkali jí, že je dcera té cvičitelky, tak jim pohotově odpověděla, že je dcera svojí mámy,“ sdělila pyšně Kynychová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *