Portugalští zakladatelé Starokladrubského koně poprvé v ČR

Ve dnech 21. – 23. září se na výstavišti v Lysé nad Labem koná 25. ročník nejstarší a největší mezinárodní výstavy koní v České republice “Kůň 2018”. Stejně jako každý rok se vedle všeho, co ke koním patří, představí návštěvníkům pestrý kaleidoskop plemen koní, kterých bývá v Lysé vždy okolo 120 jedinců. Jedním z hlavních lákadel bude na letošním ročníku Lusitánský kůň pocházející z Portugalska, jehož kořeny sahají do prehistorie.

Pro veřejnost je nejatraktivnější částí výstavy páteční a sobotní večerní galashow od 19:00, při níž se hala ponoří do světel a zvuků a předvede koně v nejrozmanitějších podobách. Celý program představit nelze, aby návštěvníci nebyli připraveni o překvapení. Nicméně hlavní hvězdu evropského formátu, a jednu z nejlepších světových jezdeckých škol, představit musíme – portugalská ESCOLA PORTUGUESA DE ARTE EQUESTRE z Lisabonu (www.arteequestre.pt/en ) vystoupí jak v denním, tak hlavně ve večerním programu.

Škola využívá výhradně koně lusitánského plemene, jejichž chov se nejvíce rozrostl v 18. století v oblasti Ribatejo poblíž Lisabonu. Lusitánský kůň je inteligentní, rozumný a vyrovnaný, známý svou všestranností. Dá se využívat různými způsoby. Počínaje sportovním soutěžemi, v býčích zápasech, parkuru, v nejvyšších stupních drezúry až po pompézní koňskou show.

Účast ESCOLA PORTUGUESA DE ARTE EQUESTRE je o to významnější, že se Lusitánský kůň – typický představitel královského ceremoniálu v Portugalsku – společně se starošpanělskými koni podstatně podílel na vzniku současné podoby starokladrubského koně. Naposledy byla portugalská krev přilita do chovu starokladrubských koní v roce 1968 lusitánským hřebcem Rudolfo, který založil v Kladrubech i samostatnou linii.

Portugalské velvyslanectví společně s Výstavištěm v Lysé nad Labem umožnily, aby se významného 25. ročníku výstavy Kůň zúčastnila právě tato významná portugalská jezdecká škola: Escola Portuguesa de Arte Equestre. Podaří se tak poprvé v historii novodobého českého státu prezentovat v ČR jednoho z důležitých zakladatelů Národní kulturní památky ČR – Starokladrubského koně.

Zdroj a foto: Portugalské velvyslanectví

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *