Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pitíZábava

Oslavte Dny českého piva s Pivovarem Svijany a Pivovarem Staropramen

Stále oblíbenější Dny českého piva svátek všech milovníků zlatavého moku a oslava tradice českých hospod se letos uskuteční od 26. do 30. září. Do akce Českého svazu pivovarů a sladoven se stejně jako při předchozích ročnících zapojí i Pivovar Svijany, který pro tuto událost po loňském mimořádném úspěchu uvařil rovnou dvě várky speciálního světlého piva DUX. Výjimečné svijanské pivo bude na čepu 185 vybraných svijanských restaurací pouze po dobu konání Dnů českého piva; 28. září ho kromě toho budou moci ochutnat také návštěvníci Svatováclavské slavnosti přímo na Zámku Svijany.

Svatováclavské slavnosti ve Svijanech

Obrovsky mě potěšilo a motivovalo, s jakým nadšením loni znalci i fanoušci svijanského piva DUX přijali. Dali jsme si na něm záležet, jeho základem je vybraný humnový slad a žatecký chmel odrůdy Sládek z našich vlastních chmelnic, ale popravdě řečeno až tak fenomenální ohlas jsem nečekal,“ řekl svijanský sládek Petr Menšík. „I když jsme to původně neměli v plánu, nakonec jsme jej díky němu zařadili do výrobního programu jako naše čtrnácté pivo. A po loňském úspěchu jsme jej letos uvařili rovnou dvě várky o objemu 400 hektolitrů,“ dodal.

Petr Menšík – sládek pivovaru Svijany, Svijany 12. září 2018

DUX patří s 5,5 procenty alkoholu mezi silnější piva, je plný a hutný, ale současně také hladký a jemný. Pro dosažení výrazné tmavě jantarové barvy a vyvážené hladké chuti ve Svijanech zvolili vybraný humnový slad, znalci ocení i jemnou chmelovou hořkost žateckého chmele odrůdy Sládek z vlastních chmelnic pivovaru. Stejně jako všechna svijanská piva je samozřejmě nepasterovaný. „V sortimentu pivovaru zaujímá DUX výsadní postavení – bude se vařit vždy jen jednou do roka, aby byl v nejlepší formě právě na Dny českého piva. I letos jej během nich budou moci zájemci ochutnat ve 185 vybraných svijanských restauracích a samozřejmě také 28. září na našich Svatováclavských slavnostech, kam je tímto co nejsrdečněji zvu,“ doplnil Petr Menšík. DUX se stáčí pouze do sudů a menší limitované série dvoulitrových plechovek. Pro výjimečné pivo pivovar vyrábí i zvláštní půllitry a podtácky s motivem sv. Václava – DUX Venceslav’s Bohemicus.

Patronem českého piva od roku 1357
Patronem českého piva sv. Václava v roce 1357 jmenoval Karel IV., který se v českých zemích vedle pěstování vinné révy zasloužil i o rozvoj pivovarnictví. Již v té době byl kníže považován i za patrona sladovníků. V roce 2013 jej v této roli opět připomněl Český svaz pivovarníků a sladoven a založil tradici Dnů českého piva, která je s jeho osobou již nerozlučně spojena.

Dny českého piva jsou od té doby každoročním svátkem všech milovníků piva, hospod a gastronomie. Jejich cílem je podpořit konzumaci čepovaného piva a zároveň připomenout a podpořit unikátní jev tradiční české hospody. Milovníci piva mají během pivních slavností termínově spojených se svatým Václavem možnost ochutnat mnoho zajímavých speciálních piv, často i v kombinaci s novými kulinárními požitky v jednotlivých restauracích nebo při dnech otevřených dveří v zúčastněných pivovarech.

Petr Menšík – sládek pivovaru Svijany a Roman Havlík – ředitel pivovaru Svijany, Svijany 12. září 2018

Svatováclavské slavnosti ve Svijanech
Hlavním bodem oslav přímo ve Svijanech budou 28. září Svatováclavské slavnosti. Příjezd sv. Václava na Zámek Svijany doprovodí středověká hudba v moderním podání skupiny GNOMUS. Hosté slavností si potom budou moci užít tradiční řemeslný jarmark, vystoupení šermířů a kejklířů a další dobová představení nebo například módní přehlídku pivních šatů. „Pro fanoušky jsme v rámci slavností připravili i prohlídku pivovaru za zvýhodněnou cenu,“ uvedl ředitel Pivovaru Svijany Roman Havlík.

Staropramen slaví Dny českého piva ve smíchovských hospodách i na dvoře pivovaru
Staropramen se připojuje k tradičním oslavám Dnů českého piva. V podání Smíchovského pivovaru se bude slavit ve vybraných hospodách, kde dojde 20. září za přítomnosti pivovarských k slavnostnímu naražení Extra chmelené 12. Oslavy vyvrcholí v sobotu 22. září akcí přímo na dvoře pivovaru Staropramen.

Pivovar Staropramen si pro letošní oslavu Dnů českého piva vybral ležáky. Dvojici oblíbených smíchovských ležáků Staropramen Jedenáctka a Staropramen Ležák doplní Extra chmelená 12 ze Smíchovského výběru. V téměř dvou desítkách vybraných hospod proběhne 20. září slavnostní naražení tohoto smíchovského speciálu. „Extra chmelená 12 je se Dny českého piva neodmyslitelně spjata. Právě u jejich příležitosti byla před několika lety poprvé uvařena a díky své nezaměnitelné chuti si ihned našla cestu k srdcím zákazníků,“ říká Petra Chovancová, manažerka značky Staropramen.

Během akce vyrazí za spotřebiteli do hospod na dvě desítky zaměstnanců Smíchovského pivovaru. Akce se zúčastní i generální ředitel Petr Kovařík či sládci, kteří mají vaření piva Staropramen na starosti. „Dny českého piva vnímáme jako svátek hospody. Máme unikátní hospodskou kulturu, ke které určitě patří skvělé a výborně ošetřené pivo,“ dodává Petra Chovancová, manažerka značky Staropramen. Podpoření jedinečné živelné kultury smíchovských hospod je smyslem celoměsíční kampaně pivovaru. Existuje při nejmenším třicet dobrých důvodů, proč se každý den zastavit nejen na jedno čepované do své oblíbené hospody. Ve spotu, který vyzývá k oslavám a je možné jej vidět v televizi a on-line, dokonce vystupují zaměstnanci pivovaru. „Ze strany zaměstnanců jsme zaznamenali až nečekaný zájem. Nemohli jsme bohužel vyjít vstříc všem, proto jsme vybírali napříč celou firmou od výroby až po kanceláře. Vidět tak můžete nejen sládky, ale i brand manažery nebo obchodní zástupce,” vysvětluje Petra Chovancová, brand manažerka značky Staropramen.

Oslavy Dnů českého piva vyvrcholí 22. září přímo na dvoře pivovaru Staropramen, který se návštěvníkům otevře ve 13 hodin. Připraveny pro ně budou prohlídky pivovaru, živá hudba a atmosféra typické smíchovské hospody. Vychutnat si budou moci trojici oblíbených ležáků, Staropramen Ležák s výraznou vůní a hořkostí danou pěti dávkami chmele, který už přes padesát let šíří slávu českého piva v zahraničí. Dále pak Staropramen Jedenáctku, které její originalitu dodává použití karamelového sladu a sedmi druhů chmele, a Extra chmelenou 12, která nyní patří do řad Smíchovského výběru – toho nejlepšího z nápadů smíchovských sládků. Slavnostní narážení soudku Extra chmelené dvanáctky proběhne na dvoře pivovaru v 15 hodin za přítomnosti vrchního sládka Zdeňka Luxe, předsedy svazu pivovarů a sladoven Františka Šámala a starosty pro Prahu 5 Pavla Richtera.

Seznam spřízněných hospod:
NA VALENTINCE – Na Valentince 6, Praha 5
U MODRÉ HVĚZDY – Radlická 72, Praha 5
POD ČERNÝM VRCHEM – Erbenova 1, Praha 5
V KOUTKU – Elišky Peškové 3, Praha 5
NA ZTRACENÉ – Zoubkova 4, Praha 5
HOSPŮDKA SOKOL – Vrázova 6, Praha 5
U VLTAVY – Vltavská 8, Praha 5
U SMOLÍKŮ – Nádražní 44, Praha 5
NA ZÁMYŠLI – Na Zámyšli 1, Praha 5
U VELASŮ – Na Zlíchově 3, Praha 5 (bez hudebního programu)
ŘEPORYJSKÁ SOKOLOVNA – Jáchymovská 1, Praha 5 (22. 9. 2018 narážení sudu)
U KRISTIÁNA – Vltavská 8, Praha 5
U BŮČKA – K Lochkovu 7, Praha 5
HLUBINA – Lidická 37, Praha 5
STARÉ ZÁTIŠÍ- Terronská 23, Praha 6
NA KAČABCE – Chalupnická 23, Praha 15
U BÍLÉHO LVA – Na Bělidle 30, Praha 5

Foto: archiv firem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *