Vykročte vstříc podzimu v módních barefoot botách!

Barefoot neboli bosé boty jsou čím dál tím populárnější. Mají řadu zdravotních benefitů a navíc mnoho tváří – mohou vypadat hravě i skutečně elegantně. Zapátrejte mezi ševci na Fler.cz a pořiďte si své krásné a zdravé podzimní boty.

Co je to ten barefoot?
Barefoot znamená anglicky „bosý“. Boty s tímto přízviskem jsou navržené tak, aby umožnily co nejpřirozenější chůzi – tedy chůzi jako naboso. Ta je pro člověka nejpřirozenější a nejzdravější druh pohybu. Barefoot boty jsou vyrobené tak, aby přinášely její výhody, ale zároveň eliminovaly rizika s ní spojená – třeba poranění bosého chodidla.

Výhody chůze naboso (a v barefoot botách)
Člověk se vyvíjel, napřimoval a učil chodit po dvou a byl u toho celou dobu bosý. Potřebujeme vůbec k něčemu boty, kromě ochrany před ostrými předměty a chladem? Barefoot nadšenci jsou přesvědčeni, že ne, a odborníci jim dávají stále častěji za pravdu. „Věděli jste, že v chodidle je 33 různých kloubů? Při bosé chůzi noha kopíruje povrch a tyto klouby se různě ohýbají. Tím informují mozek o tvaru, ale i teplotě terénu. Mozek tyto informace zpracovává a tak zajišťuje lepší koordinaci a rovnováhu,” vysvětluje švec Jiří Svatoš, který na Fler. nabízí jak klasickou, tak barefoot obuv. V pevné, tlusté podrážce se ze všech kloubů v chodidle hýbe pouze kotník, žádná stimulace tak neprobíhá a nervové dráhy zakrňují. Není to škoda? V klasických botách kvůli tvaru špice může často docházet k deformaci chodidla, prsty jsou stlačovány k sobě a to vede k bolestivému vtáčení palce k ostatním prstům. Navíc nejsou dostatečně stimulovány svaly a to vede k jejich ochabnutí a třeba i problémům s klenbou nebo plochou nohou.

Parametry barefoot
V barefoot botách je na prsty vždycky dost místa. „Navíc jsou lehounké, takže nezatěžují holeň svou vahou. Podrážku mají rovnou, tenkou, ohebnou napříč i podélně. Díky tomu plní svou ochrannou funkci, ale zároveň umožňují chodidlu přirozené kopírování terénu,” vypočítává švec Jiří Svatoš. Při výrobě se klade důraz na minimální hmotnost, takže přichází kromě kůže na řadu také textil, například nepromokavý softshell.

Jak chodit v barefootech
Jiří Svatoš dodává důležité nutné ale říct, že nákupem barefoot bot cesta ke zdravější chůzi nekončí: „Pouhá výměna klasických bot za boty barefoot však nestačí. Podmínkou pro nošení barefoot obuvi je celková změna zažitých stereotypů chůze, správné našlapování, přirozená chůze.“ V běžných botách většinou našlapujeme tvrdě přes patu, což je styl chůze, který by v barefoot botách mohl způsobit akorát bolesti nohou a zad.

O barefoot botách se mluví v souvislosti s běháním nebo s přirozeným vývojem dětských chodidel. Jak můžete vidět, existují také ve variantě pro běžné nošení, ať už ve městě nebo kdekoliv jinde. Už jste našli ty své? Obrovský výběr z originální autorské české tvorby, ruční práce, milý přístup k zákazníkům a šití bot na míru. To vše najdete na online tržišti s českou a slovenskou módou (a obuví!) Fler.cz. A tady je malá ochutnávka:

  1. Máte rádi boty minimalistické a elegantní, nejlépe kožené? I takové mají své hodné dvojče v podobě barefoot. Zkuste unisex kožené Barefoot polobotky. Na Fler.cz je najdete za 3900 Kč.
  2. Barefoot boty skvěle poslouží i na výlety do přírody. Třeba na profilu Erloff si můžete vybrat mezi spoustou barevných celoročních i sezónních bot pro (nejen) outdoorové nadšence. Celoroční kotníčkové barefoot boty pořídíte za 2000 Kč.
  3. Kožené boty na konec léta najdete právě u ševce Jiřího Svatoše, který se výrobě barefoot obuvi profesionálně věnuje už několik let. Například tyto univerzální malinové polobotky vám Jiří Svatoš ušije na míru za 2950 Kč. A že je tu září, hledáte klasické podzimní kotníkové – celoroční boty? Ty tu najdete také.
  4. A dokonce i džínoví maniaci najdou své barefoot šampiony! Riflové barefoot tenisky, které na Fler.cz seženete za 1800 Kč jsou jako stvořené do města!
  5. Ani černí minimalisté nezůstanou bosí. Kolečkové baleríny nepoznáte od běžných, stojí       1600 Kč a čekají v galerii u prodejce gleds.
  6. Případně můžete sáhnout po blankytně modrých balerínách od UHURU Boty za 2775 Kč.

Zdroj: Fler.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.