Oslavte v sobotu 29. září Světový den srdce

Lidé po celém světě budou moci poslední zářijovou sobotu oslavit den srdce. Den životně důležitého orgánu, který je zodpovědný za pumpování krve po celém našem těle. Jedná se o akci založenou v roce 2000 a každoročně organizovanou Světovou federací srdce a Světovou zdravotnickou organizací. Letošním tématem je „Share the power“ – Sdílejte sílu.

Tento významný den sjednocuje lidi ze všech států a prostředí v boji proti kardiovaskulárním onemocněním a inspiruje k pořádání mezinárodních akcí na podporu zdravého životního stylu. Tento rok je hlavní myšlenkou sdílet mezi sebou informace, jakým způsobem lze srdce udržovat zdravé a inspirovat tak miliony dalších lidí po celém světě. Ačkoli není péče o srdce ničím složitým, čísla týkající se onemocnění srdce jsou stále alarmující!

Podle zjištění Světové federace srdce jsou onemocnění srdce a mrtvice hlavními příčinami úmrtí na celém světě. Každoročně zabíjí v průměru kolem 17 milionů lidí, což je větší množství úmrtí než na nádorová onemocnění, HIV, AIDS a malárii dohromady.

Proč slavit Světový den srdce?
Přejídání, nedostatek pohybu, nezdravé stravování, vysoký krevní tlak a vysoká hladina cholesterolu jsou faktory, které mohou za srdeční onemocnění. Poselstvím Světového dne srdce je ukázat, že srdečním chorobám lze předejít. Cílem je pak zlepšit povědomí o prevenci a možných rizicích spojených s nedodržováním zdravého životního stylu. Což je velmi důležité – zvláště dnes – v době, kdy neustále stoupá počet dětí trpících obezitou. V tento den probíhají na všech možných místech po celém světě akce na podporu boje proti srdečním onemocněním, jako jsou různé běhy, zdravotní prohlídky, přednášky či výstavy. Do akce je zapojeno také mnoho zdravotnických zařízení, která v tento den nabízí měření hladiny cholesterolu a cukru v krvi, měření krevního tlaku či poradenství v oblasti zdravého stravování a prevence kardiovaskulárních chorob.

Srdce je srdcem vašeho zdraví
Srdce je pro náš život jedním z nejdůležitějších orgánů a je proto žádoucí k němu tak přistupovat. Mnoho lidí podceňuje pravidelné prohlídky u lékaře a netuší, že již nějakým onemocněním, které vede ke kardiovaskulárním chorobám, trpí. Častým, a také skrytým problémem, bývá vysoký krevní tlak, který se v dnešní době řadí mezi civilizační onemocnění. „Optimální hodnota tlaku krve je 120-130/70-85 mm Hg, ale pokud nějaká hodnota vyskočí, nehraje to důležitou roli. Může za to např. přechodný stres,” vysvětluje odborník na arteriální hypertenzi MUDr. Jan Peleška, specialista působící v České společnosti pro hypertenzi. Hypertenze trápí až 40 % dospělých v České republice, u mužů je výskyt ještě častější a třetina pacientů vůbec netuší, že hypertenzí trpí. Navíc s věkem počet hypertoniků ještě stoupá. Proto je velmi důležité znát hodnotu svého krevního tlaku, aby se daly problémy s ním spojené včas řešit.

Jak předcházet vysokému krevnímu tlaku?
Příčina vysokého tlaku není obvykle známá. Může se jednat o genetickou predispozici, ale také o nadměrný příjem soli, alkoholu, kouření, obezitu a stres. Abyste předešli riziku vzniku hypertenze, snažte se být fyzicky aktivní alespoň 30 – 60 minut denně. Se zdravým životním stylem se kromě dostatečného pohybu pojí také zdravé stravování. Jezte proto dostatek zeleniny, ovoce, ryb, luštěnin a ořechů a zbytečně si nepřisolujte jídlo. Důležitá je i psychická pohoda. Stres je významným faktorem ovlivňujícím hladinu krevního tlaku. Omezte příjem alkoholu a nekuřte.

Většina pacientů si neumí správně změřit tlak
Během průzkumu trhu, studie Perleberg v Itálii a Velké Británii v roce 2014, se ukázalo, že 1 ze 3 lidí si měří tlak nesprávně v důsledku chybné pozice standardní manžety na paži. Také se prokázalo, že správné umístění manžety je často podceňovanou chybou. Standardní manžety musí být umístěny přesně proti tepně na horní části paže, aby se snížilo riziko nepřesného měření. Doporučují se proto klinicky ověřené tlakoměry s tzv. intelli manžetou, která má oproti klasickým manžetám větší snímací plochu a je tedy prakticky nemožné její nevhodné umístění. Výsledky jsou vždy přesné. Doporučení potvrzuje i kardiolog Michal Vrablík, který dodává: „Domácí měření se musí provádět podle jasných pravidel a správně, jinak výsledky mohou spíše pacienta stresovat a situaci zhoršovat. Nezbytným předpokladem je použití kvalitních tlakoměrů ideálně vybavených Intelli manžetou, např. OMRON M6 Comfort, které jsou uživatelsky příjemné, a na výsledky měření se lze spolehnout.“ Krevní tlak si měřte opakovaně, alespoň dvakrát ráno a dvakrát večer, ideálně 7 dní před návštěvou lékaře. Dlouhodobě pak stačí 1 – 2 x týdně.

Srdeční selhání hrozí po čtyřicítce každému pátému, lidé to přitom vůbec netuší
Z médií se často dozvídáme, že lidský život se v průměru stále prodlužuje a podle futurologů bychom se za pár desítek let mohli dožívat klidně 120 let. To zní určitě lákavě, ale je otázka, koho se to při našem životním stylu může týkat. Podle nedávno zveřejněných informací předních kardiologů z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je totiž jeden z pěti Čechů, starších 40 let, ohrožen srdečním selháním, kdy srdce postupně přestává pracovat jako pumpa. Ročně přitom lékaři odhalí kolem 40 tisíc těchto případů a celkem už touto chorobou trpí přes 200.000 lidí.

Srdeční selhání není infarkt
Podle vedoucího oddělení srdečního selhání IKEM Vojtěcha Melenovského se odhaduje, že srdeční selháním může postihovat dvě až tři procenta dospělé populace a jejich počet poroste. Mezi současnými čtyřicátníky se rozvine srdeční selhání u jednoho z pěti, onemocní každý třetí současný pětapadesátník. Nad 70 let ho má deset procent lidí. Lidé přitom o tomto problému vůbec nevědí a často si ho pletou s infarktem. Na chronické selhání srdce přitom umírá víc lidí, než na rakovinu nebo infarkt. Polovina lidí přitom umírá do pěti let od stanovení diagnózy a přitom často zbytečně. Pokud se totiž toto onemocnění odhalí včas, dá se kontrolovat. Většina lidí ale neumí rozpoznat příznaky a přisuzuje je například vlivům stárnutí. Mezi nejčastější příznaky patří dušnost (zejména v leže v noci), narůstající únava, otoky kolem kotníků nohou a břicha, nárůst hmotnosti i přes nechuť k jídlu (tělo zadržuje vodu), častější močení.

Pozor na vysoký tlak a cukrovku
Vysokým předpokladem pro rozvoj choroby je vysoký tlak, cukrovka či obezita a v nejhorším případě vše dohromady. „Vysoký krevní tlak u pacientů s diabetem výrazně zvyšuje riziko cévních komplikací a proto je u nemocných s cukrovkou a hypertenzí nutné krevní tlak snížit,“ uvádí kardiolog Doc. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D. Ke snížení krevního tlaku se obecně doporučuje dodržovat zásady zdravého životního stylu, u pacientů s cukrovkou je pak ve většině případů nutné nasadit i další léčbu. „Principy zdravého životního stylu pomáhají snížit krevní tlak i v této situaci, ale velká většina pacientů musí současně užívat léčbu. Dosažení uspokojivé kontroly krevního tlaku je nezbytným předpokladem úspěchu prevence nebo oddálení onemocnění cév a srdce, které se u diabetiků s hypertenzí vyskytuje pravidelně,“ doplňuje kardiolog Michal Vrablík.

Prevence a selmonitoring tlaku
Kromě dodržování pravidel zdravého životního stylu je tedy po „čtyřicítce“ velmi důležité myslet častěji na prevenci. Pravidelná návštěva lékaře spojená s měřením krevního tlaku, dostatek pohybu, omezené pití alkoholu a vyhýbání se cigaretám jsou samozřejmostí. Abyste měli svůj krevní tlak vždy pod kontrolou, zaměřte se také na domácí kontrolu krevního tlaku – tzv. selfmonitoring. „Domácí měření se musí provádět podle jasných pravidel a správně. Nezbytným předpokladem je použití klinicky ověřených tlakoměrů (ideálně vybavených Intelli manžetou např. Omron M7 Intelli IT, jenž navíc ukládá měření do mobilu), které jsou uživatelsky příjemné a na výsledky měření se lze spolehnout,“ vysvětluje docent Vrablík. Naměřené hodnoty si navíc můžete zapisovat do formuláře na www.zaznamtlaku.cz a budete tak mít pro další návštěvu svého lékaře spolehlivé informace o svém krevním tlaku, díky kterým vám v případě nutnosti může lépe stanovit diagnózu a tím i léčbu.

Tip: Máte problémy s krevním tlakem a chcete se poradit s odborníkem? Zeptejte se lékaře a svůj problém s ním zkonzultujte. Více na www.rady-lekare.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.