Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

Jídlo a pití

Objevte gurmánské potěšení na uhašení žízně – čaj, kávu i poctivé nápoje od farmářů!

Potěšte své chuťové pohárky a nalaďte se na podzim šálkem čaje, kávy nebo poctivého nápoje.

Zelený čaj s echinaceou a limetkou
S blížícím se podzimem je potřeba posílit organismus a dopřát mu cenné přírodní látky, které vám pomohou ustát nejenom nepříjemné počasí, ale i stres a celkovou únavu. Nabrat síly nyní můžete s povzbuzujícím čajem TEEKANNE Green Tea Echinacea-Lime, elixírem života plným zdraví!

Příznivé účinky zeleného čaje na lidský organismus jsou známé již tisíce let, a přesto nepřestávají udivovat. Čajové lístky nápoji propůjčují vysoký podíl zdraví prospěšných antioxidantů, které posilují imunitu a snižují riziko infarktu i rakoviny. Zázračná bylinka echinacea zase ohromuje takřka nekonečným seznamem léčivých účinků – od prevence chřipky a nachlazení po blahodárný vliv na kůži a celkové posílení imunity.

TEEKANNE spojilo síly těchto dvou přírodních zázraků a přináší vám čajový koktejl života a zdraví, obohacený o osvěžující jemné tóny limetky. V nápoji ze zeleného, ovocného a bylinného čaje ucítíte příjemnou chuť sibiřského ženšenu a prvotřídních čajových lístků, díky nimž zůstanete ve formě i s nástupem chladných podzimních dnů. Nedejte podzimním chmurám šanci a včas proti nim vyrazte s šálkem čaje TEEKANNE Green Tea Echinacea-Lime. Osvěžující a chutné povzbuzení, které posílí organismus a dokonale uvolní mysl. TEEKANNE Green Tea Echinace-Lime je k dostání za cenu 41 Kč.

Matcha – král čajů
Matcha je jemně mletý zelený čaj z Japonska. Patří mezi nejstarší zastiňované zelené čaje v Japonsku, kde se pěstuje více jak 800 let. Před sklizní se čajovník zastiňuje, aby na něj dopadalo minimum slunečního světla. Začne pak produkovat vysoké množství chlorofylu, a listy tak získají svou specifickou smaragdovou barvu. Poté se usuší a rozemelou mezi žulovými kameny na extra jemný prášek.

Čaj matcha je výjimečný tím, že se jako obyčejné zelené čaje nelouhuje, respektive se jeho listy nevyhazují. Čajový prášek se ve vodě nerozpustí a pije se i s jemně namletými listy čajovníku. Díky tomu pitím matchi konzumujeme větší množství tělu prospěšných látek, než je tomu při pití běžného čaje. Matcha obsahuje také množství vitamínů A, C, E, minerálů, vlákniny, antioxidantů, aminokyselinu L-theanin, která uvolňuje mysl, ale zároveň zvyšuje koncentraci, anebo teofylin, kterému se říká čajový kofein. Ten je svým účinkem srovnatelný právě s kofeinem obsaženým v kávě, ale na rozdíl od něj se uvolňuje postupně po dobu 3-6 hodin. Matcha je známý i tím, že zrychluje metabolismus o 30-40 % a pomáhá rychleji spalovat tuky.

Matcha Bio Tea Harmony má bio certifikaci, je balený do jednotlivých porcí po 2 g, které si můžete vzít kamkoli s sebou. Jsou navržené tak, aby čaj udržely čerstvý a usnadnily jeho přípravu. Jeden sáček stačí vysypat do šejkru nebo uzavíratelné láhve, zalít studenou nebo teplou vodou do 65 °C a pořádně protřepat. Můžete ho dochutit citronem, medem, cukrem nebo sirupem – podle libosti. Použití matchi se meze nekladou – můžete si udělat matcha latté, matcha cappuccino, matcha frappé, nebo studený matcha ice tea, matcha smoothie či ho přimíchat do alkoholického drinku. Matchu je možné přidat i do těsta, krému, do jogurtu nebo kaše. Vyrábí se dokonce i matcha zmrzliny. Matcha Bio Tea Harmony (30 sáčků) 60 g si můžete objednat za cenu 299,90 Kč.

Mamacoffe – káva s příběhem
Impulzem pro založení Mamacoffee byla cesta zakladatelů firmy do Etiopie v roce 2007, kde jim učarovala pohostinnost místních farmářů. První vlastní kavárnu a pražírnu kávy otevřeli o rok později. Vznikl tak jedna z prvních pražíren výběrové kávy a nejstarší férová pražírna ve střední Evropě.

Zrnka kávy jsou sledována od začátku jejich cesty. Klíčovým je důstojný, férový obchod, jenž zaručuje spravedlivé výkupní ceny surovin v chudých rozvojových zemích. Díky tomu mohou děti farmářů chodit do škol, farmáři mohou své farmy rozvíjet a soustředit se na lepší ochranu životního prostředí a nedochází k novodobému otroctví. S kávovými farmáři Mamacoffe navazuje osobní kontakt a snaží se je podpořit na mnoha úrovních a zajímat se i o jejich osobní příběhy, které sdílí se svými zákazníky, ať už na webu nebo formou přednášek. Káva je každoročně vybírána z posledních sklizní drobných farmářů z celého světa a jejich aktuální nabídka je sezónní a pravidelně se mění.

Můžete vyzkoušet třeba praženou kávu z Guatemaly ze sopečné půdy v okolí jezera Atitlan, která zaujme svou lehkostí a oříškovým aroma. Roste ve vysokých nadmořských výškách a její zrna tak získávají na tvrdosti a kvalitě. Na druhou stranu stoprocentní nikaragujská arabika láká na chuť vlašských a lískových ořechů, mléčné čokolády a brusinek. Jde o krásně vyladěnou směs, kterou vypěstovala rodina Juany Antonie Mendez Perez na vlastní farmě v kávové oblasti Matagalpa. Chuťový potenciál této kávy se nejlépe rozvine, pokud si ji připravíte jako espresso. Pro příznivce intenzivních chutí je Rwanda Muhondo, s nádechem lesního medu, sladkého grepu a bergamotu a karamelově sladkou vůní s mandarinkami. Je to stoprocentní arabika, kterou v celých Čechách nabízí jen Mamacoffee. Kávu mamacoffe si můžete objednat za cenu od 89,90 Kč.

 

Bylinné sirupy Camellus
Byliny pro sirupy Camellus se pěstují v bylinkové zahradě Josefa Kamela u Domova sv. Josefa v areálu bývalé jezuitské rezidence v Žirči u Dvora Králové. Domov sv. Josefa je jediným lůžkovým zařízením pro nemocné s roztroušenou sklerózou v ČR a sirup zde vzniká v místní chráněné dílně. Bylinková zahrada respektuje historické principy a při pěstování rostlin se dodržují postupy jako mulčování slámou, vyvýšené záhony lemované dřevěnou obrubou nebo mlatový povrch.

Sirup se stejně jako celá zahrada jmenuje po Josefu Kamelovi (nebo Camellus), který byl jezuitským misionářem a botanikem na Filipínách. Podrobně prozkoumal a popsal filipínskou flóru a její možné lékařské použití. V Manile také údajně otevřel první filipínskou jezuitskou lékárnu. Na jeho počest byla pojmenována květina kamélie.

Ze sirupů si můžete namíchat báječnou limonádu nebo si je užít jen tak. Sirupy Camellus nabízí široké spektrum chutí a vůní. Můžete si dát třeba meduňkový s dobromyslem pro lepší spánek, uvolnění pocitů strachu a úzkosti, snížení krevního tlaku nebo zmírnění zažívacích potíží. Dále třeba zlatobýlový, který zmírňuje dnu a revmatismus, záněty ledvin a močových cest a je vhodný při močových a ledvinových kamenech. Skvěle tlumí také akutní záněty a alergie dýchacích cest. Jitrocelový sirup s mátou má zase protizánětlivé a čistící účinky, zmírňuje záněty a alergie dýchacích cest a prospěšný pro astmatiky a kuřáky.

Pochutnat si můžete také na kombinaci bylinek, jako je třeba sirup „bylinné znovuzrození“, který obsahuje kotvičník zemní a maral kořen, jenž podporují zdravá ústa a dásně. Blahodárně působí také na tělový a svalový tonus, stav kardiovaskulární soustavy a srážení a čištění krve či stabilizuje imunitní systém, napomáhají normální funkci močové soustavy a reprodukčního systému. Sirupy Cammelus si můžete objednat za cenu od 69,90 Kč.

Tak trochu jiná kola
Limonády od slovenské firmy Mana Roots se vyznačují tím, že jsou vyráběny z čistě přírodních surovin a neobsahují konzervační látky a barviva. Filozofie značky je smýšlet lokálně, ekologicky a starostlivě ke svému tělu, a podle toho firma připravuje i své nápoje. Všechny limonády se vyrábí z výběrových surovin, jako je třtinový cukr, kvalitní sypané čaje, bylinky nebo koření, které blahodárně působí na lidský organismus.

Mana Roots se zaměřují na různé druhy limonád a mimo jiné vyrábí podle vlastní receptury i svoji kolu. Od ostatních kolových nápojů se liší barvou a také netradiční a nezapomenutelnou chutí, která skvěle pojí vyvážený poměr bylinek, koření, přírodního karamelu a přírodního kofeinu získaného z pravých kolových ořechů. Hodí se jako běžné pití k jídlu nebo jen tak na chuť, stejně jako tradiční kola. Navíc neobsahuje žádná éčka. Mana Roots Mystery Cola 330 ml si můžete objednat za cenu 36,90 Kč.

Lounský mošt
S výrobou moštů začali v Moštárně Louny v roce 2012, ale nákupem ovoce pro průmyslové zpracování se zde zabývají už od roku 1993. Moštárna v Lounech je vybavena jednou z nejmodernějších linek na výrobu přírodních šťáv a moštů. Díky špičkové technologii dokáže za studena velmi šetrně vylisovat různé druhy ovoce a zeleniny na lahodnou šťávu plnou vitamínů, vlákniny, minerálů a mnoha dalších prospěšných nijak neupravených přírodních látek. Předností výroby je i výrazné omezení sedimentačních kalů a velmi šetrná pasterizace s následným plněním do ekologických obalů.

Moštárna Louny si pečlivě vybírá své dodavatele tak, aby získávala jen to nejlepší ovoce a zeleninu z regionu. Vše je lisováno za studena, nepřislazované, neředěné a pouze velmi šetrně pasterizované, aby se zachovala chuť a kvalita, která tyto mošty dělá výjimečné. Při výrobě se dbá na 100% kvalitu, proto nenajdete žádný, který by pocházel z koncentrátů. Díky tomu si můžete dát mošt, který si zachovává všechny prospěšné látky. To, že se jedná o chutné mošty té nejvyšší jakosti, potvrzuje i množství získaných ocenění a certifikátů.

Lounský mošt v příchutích jablko, hruška, arónie, brusinka, broskev, černý rybíz, kdoule, máta, mrkev, rakytník, višeň, zázvor nebo višeň koupíte za cenu od 25,90 Kč.

Limonády Mana Roots
Nápad na výrobu limonád slovenské firmy Mana Roots vznikl při posedávání v kavárnách, když partě kamarádů došlo, že nemají skoro žádný výběr z lokálních a zdravých limonád, ale dokola pijí pořád ty samé a přeslazené nápoje velkých globálních značek. Dali hlavy dohromady a založili firmu na výrobu nealkoholických nápojů z přírodních surovin tak trochu jinak. Filozofie značky je smýšlet lokálně, ekologicky a starostlivě ke svému tělu. Všechny limonády jsou vyráběny z výběrových surovin, jako je třtinový cukr, kvalitní sypané čaje, bylinky nebo koření, které dokáží blahodárně působit na lidský organismus.

Můžete si vybrat z široké palety příchutí, jako je například jemně perlivý Hibiscus, který pojí skvělou chuť ibiškového čaje s jemnou chutí jalovce a šípku. Vše pak doplní jablečná šťáva a výsledná limonáda má sladký nádech. Skvěle se hodí ke zvěřině, masovým pokrmům anebo klidnému popíjení za dlouhých letních večerů. Má snížený obsah cukru a chutná všem věkovým kategoriím.

Maté Lime se vyrábí z kvalitního Yerba Maté a díky za studena lisované limetkové šťávě osvěží a nakopne organismus. Jde vlastně o zdravější variantu energetických nápojů. Maté totiž obsahuje kofein, který se postupně uvolňuje a dodává tělu energii potřebnou pro práci a povzbuzuje organismus. Nápoj samotný je bez éček a dalších škodlivin.

Dalším nápojem z maté je Maté Lemongrass & chilli. Díky přidání citronové trávy a chilli vzniká unikátní a chuťově velice zajímavý nápoj s jemnou sladkou i pálivou chutí, které je ovšem spíše osvěžující než nepříjemná. Každopádně se jedná o velmi netradiční chuťový zážitek. Limonády Mana Roots si můžete objednat za cenu 36,90 Kč.

Báťkovy sirupy
Báťkovy sirupy vznikají v rodinné sirupárně přímo v centru Olomouce, kde od roku 2012 každodenně připravují čerstvé bylinkové sirupy. Tajemství skvělé chuti sirupů je v nejvyšší kvalitě surovin a vyvážených bylinkových chutí a vůní. Bylinky v bio kvalitě zpracovávají zvláště šetrným způsobem tak, aby v nich zůstaly zachovány léčivé látky a vonné silice, proto sirupy nejen dobře chutnají, ale také mají blahodárný vliv na náš organismus. Neobsahují žádná umělá aromata, barviva, umělá sladidla nebo zahušťovadla, vše potřebné dodá poctivá dávka bylinek.

Můžete si vybírat z široké palety sirupů, které nejen skvěle chutnají, ale mají i pozitivní účinky na naše zdraví. Třeba jitrocelový napomáhá správné funkci dýchacích cest, jater, kloubů, střev a podporuje imunitu. Šalvějový ostří smysly a paměť, je prospěšný pro klouby a odolnost organismu a napomáhá při ženských potížích. Levandulový pomůže k lepšímu spánku, uvolnění a při trávicích potížích. Kopřivový má zase pozitivní vliv na činnost srdce a cév, zvyšuje koncentraci, je prospěšný pro kosti, vlasy a nehty. V nabídce najdete i sirupy z dalších bylinek a rostlin jako je pampeliška, bez, zázvor, máta, šípek, lípa, meduňka a heřmánek. Báťkovy sirupy si můžete objednat za cenu 109,90 Kč.

Divoženka – od diplomky až k vlastní limonádě
Limonáda Divoženka se zrodila v laboratořích České zemědělské univerzity jako diplomová práce Aničky Skořepové, která zkoumala, jak konzervovat limonády přírodní cestou a nižším obsahem cukru. Podařilo se to prostřednictvím citrónové trávy, jejíž osvěžující chuť se spojila s dokonalou chutí čerstvých bezinkových květů.

V návaznosti na svůj výzkum začala Anička limonády i vyrábět a tu první pojmenovala příznačně – Diplomka. Je z čerstvě utržených květů bezu z oblasti Slánska a vody z artéské studně. Další rok se k Diplomce přidala dýňová příchuť s názvem Indiánské léto. Čerstvá dýně přináší překvapivě ovocité a letní dojmy, které nám připomínají to nejhezčí období v roce – babí léto.

Specifikem těchto limonád je, že vznikají pouze z lokálních českých čerstvých surovin, a i proto se vyrábí jen jednou v roce. Díky unikátní metodě konzervování si je ale můžete dopřát po celý rok. Limonády Divoženka si můžete objednat za cenu 35,90 Kč.

Poctivé nápoje od farmářů
Košík.cz připravil sekci Poctivé pití, ve které si můžete nově vybrat z široké nabídky nápojů od lokálních českých výrobců. Jedná se o stále oblíbenější mošty, cidery, limonády a sirupy. Všechny se vyznačují hlavně poctivou výrobou, protože velkou část z nich produkují rodinné firmy z vlastního ovoce nebo plodů od ověřených dodavatelů. Dalším pojítkem je použití minima chemie, konzervantů, cukru, vody k naředění a dalších zbytečných látek, které se používají ve velkovýrobě. Prostě poctivé nápoje s příběhem, které si můžete vychutnat bez starostí.

Poctivé pití zahrnuje stovku nealkoholických i alkoholických nápojů od rodinných firem, sadařů i malých pivovarů. Mezi vybranými značkami a výrobci je například Moštárna Louny se šťávami lisovanými za studena, Báťkovy bylinkové sirupy v bio kvalitě nebo Lhenické ovocné šťávy. Všechny nápoje od drobných výrobců, farmářů a sadařů naleznete na Košík.cz ve speciální sekci „Poctivé pití“ (https://www.kosik.cz/poctive-piti). Produkty malých dodavatelů se brzy rozšíří i o ucelenou nabídku ovoce a zeleniny od lokálních malopěstitelů.

Foto: archiv firem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *