Výstava ilustrátora Bohumila Konečného, jehož dílo obdivovali Kája Saudek, Jaroslav Foglar, Billy Idol i David Bowie

Ženy a jiná dobrodružství Bohumila Konečného – takový titul nese výstava, která od 25. září do 10. listopadu připomene 100 výročí narození kreslíře a ilustrátora známého také pod přezdívkou Bimba. Jeho práce oslovila několik generací u nás i v zahraničí, ačkoli jeho jméno upadlo bezmála v zapomnění.

Výjimečně talentovaný autor, jehož dílo se nyní opět stává vyhledávaným, proslul jako ilustrátor děl Jaroslava Foglara a dobrodružných povídek Otakara Batličky, časopisů Vpřed, Ahoj, Rozruch či Mladý hlasatel. Pracoval pro propagaci firmy Baťa, byl autorem budovatelských plakátů, ale také prvních českých pin-up girls a erotických kreseb. Kája Saudek, nekorunovaný král českého komiksu, Bimbův význam pro historii nejen české kresby a ilustrace lapidárně shrnul: „Konečný, to byl člověk, který uměl v roce třicet sedm nebo třicet osm to, co dnes v Americe umí sotva pár desítek malířů. Byl neporovnatelný s čímkoli. Tento Bohumil Konečný, zcela zapomenut a za života neuznán, byl absolutní génius, který už jen tak nebude. To, co umím, mě naučil on.“

Nejznámější kresba Bimby – Rychlé šípy ve Stínadlech pro časopis Vpřed Jaroslava Foglara (1946)

Historickým paradoxem je, že mezinárodní věhlas jeho díla přinesla až aféra s komiksovou hrdinkou Amazonou – Octobrianou. Autorův obdivovatel Petr Sadecký odvezl do emigrace v roce 1967 řadu jeho prací, ilustrace k Mayovkám prodal nakladatelství v Bamberku pod svým jménem a o tři roky později pozměnil Konečného a Burianovy ilustrace a hrdinku Amazonu nazval Octobrianou. Mystifikační kniha Octobriana and the Russian underground, vydaná v Londýně se pak stala kultovní záležitostí, kterou se inspirovali mimo jiné David Bowie či Billy Idol. Pro autora, žijícího v normalizačních Čechách, měla však aféra existenční důsledky, redakce se bály otiskovat jeho ilustrace a režim bezmála jeho jméno vymazal z povědomí. Na výsluní zájmu se tak autor znovu dostal až posmrtně v posledních dvou dekádách.

Výstava Ženy a jiná dobrodružství Bohumila Konečného ve Villa Pellé proběhne ve dnech 25. 9. – 10. 11. 2018, obsáhne široký záběr Konečného tvorby a představí jeho mistrovské dynamické ilustrace dobrodružných povídek a románů a krásných žen. V expozici zájemci najdou řadu unikátních, dosud nikdy nevystavených originálů a promítat se bude dokumentární film o autorovi. K putovní výstavě, která kromě Galerie Villa Pellé zamíří později i do Zlína a Plzně, byla vydána obsáhlá publikace Jana Hosnedla Ženy a dobrodružství Bohumila Konečného. Místo výstavy ve Villa Pellé nebylo vybráno náhodně – Bohumil Konečný patří k významným „obyvatelům“ pražských Dejvic. V roce 1936 sem přišel z Plzně na studia a bydlel zde na Nové koleji společně se spisovatelem Janem Drdou. Ten ho doporučil do tehdejších prvorepublikových časopisů – Ahoj na neděli, Hvězda čs. paní a dívek, Rozruch… V Alešově ulici (dnešní Muchově), která ústí do Pelléovy ulice, měl první ateliér. Zde začaly jeho ilustrace pro slavný Foglarův časopis Mladý hlasatel či spolupráce s obuvnickým koncernem Baťa. Bohumil Konečný celý umělecký život v Praze žil a tvořil. Touto výstavou se symbolicky do Dejvic a do Prahy vrací.

Zdroj: www.villapelle.cz a www.bimba.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *