Liberec Makers: iQLANDIA zve v říjnu na festival nadupaný technologiemi

Absolutní bomba! První technologický a kutilský festival pod názvem Liberec Makers chystá liberecká iQLANDIA společně s podnikatelským inkubátorem Lipo.ink a Startup Yard. Akce se uskuteční v rámci Noci vědců v pátek 5. října 2018. Děti i dospělé čeká řada workshopů. Seznámí se například s 3D tiskárnami nebo vývojem počítačových her. Chybět nebude ani let dronem!

„Liberec Makers je jednodenní festival zaměřený na moderní technologie a je určen nejen pro děti a mládež zhruba od 10 let, ale i pro nadšence všech věkových skupin. Uskuteční se na Noc vědců u nás v iQLANDII. Festival nabídne čtyři opravdu zajímavé workshopy, vybrané z nich poběží během dne i dvakrát, abychom uspokojili všechny zájemce,“ říká Petr Desenský, manažer pro vědu a vzdělávání ze science centra. Organizátoři očekávají o Liberec Makers velký zájem, proto všichni, kteří se budou chtít akce zúčastnit, si své místo budou muset zarezervovat, a to přes webové stránky iQLANDIE.

A na co že se návštěvníci mohou těšit? Představí se leader v oblasti 3D tiskáren Prusa Research nebo vývojáři z Warhorse studia, kteří lidem nejenom prozradí, jak vznikají třeba rytíři ve hře Kingdom Come, ale co vůbec obnáší stát se takovým tvůrcem her. V rámci workshopu Hardwaria si účastníci zase vyzkouší společně s lektorem sestavit alarm. Půjde o jednoduchý detektor pohybu na bázi PIR propojený s aplikací IFTTT, která umožňuje notifikace na chytrém telefonu. Alarm umí detekovat pohyb, náklon i otřes a funguje rovněž jako teploměr. Navíc děti i dospělé seznámí s IoT (Internet of Things). Liberec Makers odstartují dronaři. „Ti obeznámí návštěvníky jak s jednotlivými druhy dronů, tak i tím, kde a k čemu se využívají. Pak se drony vznesou do vzduchu,“ uzavírá Petr Desenský z iQLANDIE.

Harmonogram:
16.00 – 17.00 lety dronem na parkovišti před iQLANDIÍ
17.00 – 17:45 workshopy firem Prusa Research, Warhouse studio a Hardwario
18.00 – 18:45 workshopy firem Prusa Research, Warhouse studio a Hardwario

Každé dítě může přijít pod dohledem dospělého (tzn. 1 dítě + 1 dospělý nebo 2 děti + 1 dospělý.)  Kapacita je omezena na 25 osob. Změna programu vyhrazena. Registrace na Liberec Makers platí i na Noc vědců 2018.

Novinky pro školy i Science on Stage
Liberecké science centrum iQLANDIA připravilo pro učitele a jejich žáky nové programy plné experimentů, jako třeba „Vodnickou laboratoř“ nebo „Astrofyziku“. Těšit se dále mohou na více než čtyři sta interaktivních exponátů, badatelské aktivity i akční Science show. Kromě toho, že se vybraní liberečtí školáci podívají do iQLANDIE zdarma, uskuteční se v science centru 13. října národní kolo Science on Stage.

Děti z prvního stupně se nově mohou zúčastnit tematických programů „Vodnická laboratoř“ a „Lidské smysly pro starší“. „Žáci v rámci laborky zjistí, jak funguje jejich čich, chuť a hmat. Dozví se, proč má člověk oči u sebe, nebo si otestují svůj barvocit a prostorové vidění. Rovněž budou mít příležitost zmást své smysly, a to pomocí zvukovodů a nejrůznějších optických klamů,“ říká Petr Desenský, manažer pro vědu a vzdělávání. To „Vodnická laboratoř“ je zase zaměřena na kapaliny. Během ní si školáci například namíchají vlastní Archimédův koktejl nebo jim tým iQLANDIE prozradí, jaký význam má hustota vody pro lodní přepravu.

Astrofyzika v laboratoři
Pro starší žáky, konkrétně osmáky a deváťáky, je nachystána „Astrofyzika“. „Během 90 až 120 minut se v laboratoři zajímavou formou seznámí s tématy věnujícími se vlastnostem světla, termojaderné fúzi, fyzice supernov, stavu beztíže či střídání ročních období,“ upřesňuje Lukáš Durda, vedoucí Planetária Liberec, které je součástí science centra.

iQLANDIA ale není pouze o workshopech a laboratořích. Žáci i učitelé zde mohou navštívit deset expozic, kde najdou více než čtyři sta interaktivních exponátů – humanoidního robota Thespiana, Hvězdný kolotoč, přistávací modul Sojuz či simulátor zemětřesní a spousty dalších. „Kantoři mohou dětem návštěvu zpestřit pracovními listy, které jsou zaměřeny na jednotlivé expozice nebo dané školní téma, třeba lidské tělo. Listy si lze zdarma stáhnout na našich webových stránkách nebo zakoupit na pokladně,“ komentuje Petr Desenský.

Liberečtí školáci do iQLANDIE zdarma
Vybrané tři třídy z každé z jednadvaceti základních škol, jejichž zřizovatelem je město Liberec, se budou moci letos zúčastnit zdarma speciálních vzdělávacích modulů v iQLANDII. A to především díky dotaci ve výši 200 tisíc, kterou město poskytlo science centru. „Pro žáky a jejich učitele máme nachystáno celkem 13 tematických vzdělávacích programů, podívají se jak do laboratoří, tak do expozic. Navíc si vyzkouší práci s hi-tech vybavením, například se stereolupami či částicovou kamerou MX-10. Takové přístroje na školách většinou chybí, je to nejenom kvůli jejich vysoké pořizovací ceně, ale i proto, že je kantor během roku tolikrát nevyužije. Na konci minulého školního roku již vzdělávací moduly v našem science centru proběhly a město je podpořilo také částkou 200 tisíc. Díky tomu se loni do iQLANDIE dostalo téměř 1500 libereckých školáků,“ udává manažer.

Science on Stage po dvou letech v iQLANDII
V iQLANDII se opět uskuteční národní kolo soutěže Science on Stage. „Projekt je zaměřen na všechny učitele přírodovědných oborů z nejrůznějších typů škol. Hlavním cílem Science on Stage je povzbudit kantory, aby si navzájem předali své zkušenosti,“ poznamenává Desenský. Učitelé mohou posílat přihlášky, které najdou na webových stránkách Science on Stage, do 20. září, finále pak proběhne
13. října.

IQLANDIA, o. p. s., je členem České asociace science center.

Zdroj:www.iQLANDIA.cz a www.liberecmakers.cz/ 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *