Jak se po létě dostat do formy a být fit na podzim?

Uvolněné tempo letního režimu už nám pomalu končí, a jestliže chcete mít plynulý start do svých pracovních zajetých kolejí, je třeba tomu trochu dopomoci. Přes léto se v mnoha případech u lidí nesetkáte s příliš náročnou fyzickou aktivitou a vzhledem k vysokým teplotám, tomu není divu. Takže pokud jste také jedna z těch, které její fyzická kondice po létě nemile překvapila, poradíme vám, jak se dostat zpátky do formy.

Brzké vstávání a kvalitní spánek
Začněme tím nejdůležitějším – spánkem. Pokud nebudete dostatečně odpočatí, můžete snahy o sport rovnou zabalit. Návrat do pracovního režimu je náročný, proto začněte zvolna. Osmihodinový spánek není nutnost, někomu stačí 6-7 hodin, nicméně pro organismus se považuje za vysoce nedostatečné spát méně než 4 hodiny. S tím jde v ruku v ruce i vstávání. Pro správně fungující metabolismus je nejlepší chodit brzy spát a taktéž brzy vstávat. Když začnete tělo navykat na tuto pravidelnou rutinu, uvidíte, že ráno bude rázem příjemnější. Navíc při brzkém vstávání se naskýtá možnost si ještě před prací zvolna zaběhat, a tím tak efektivně nastartovat metabolismus a načerpat energii do nového dne.

Pozvolné tempo/pohyb
V případě, že jste přes léto nasadili volný režim, je třeba stejně tak pomalu začít i s během. Na začátku týdne vám stačí běhat 30 minut denně. Po týdnu můžete navyšovat čas, tak jak jste zvyklí a prokládat libovolným cvičením. Vzhledem k začínajícímu podzimu, je ideálním kompenzačním sportem pro běh například hot jóga. Důležité je hlavně znovu nezakrnět, a i přes zimu stále udržovat skvělou fyzickou kondici. Pokud se nechcete spoléhat jen na svou vůli, registrujte se už 23. září na závody RunCzech, které se konají příští rok a první startuje již v dubnu. Závody hned z jara jsou totiž nejlepší motivací.

„Přihlásit se může kdokoliv, protože RunCzech závody jsou připraveny tak, aby si jej užili jak vrcholoví sportovci, tak současně lidi, kteří například běží svůj úplně první závod,“ zve čtenáře Martin Levý, trenér RunCzech a dodává: „Vybrat si totiž můžete z různých vzdáleností od pětikilometrového běhu až po samotný maraton.“

Pestrá strava a hydratace
Nezapomínejte, že dostatečná hydratace vašeho těla není nutnost jen v horkých dnech. V létě jsou někteří lidi naopak více hydratovaní nežli v dnech chladných, protože mají větší pocit žízně. S ochlazením se tedy mnohdy zhoršuje i potřeba pít, a proto byste neměli zapomínat na pravidelný přísun tekutin. Existuje mnoho odborných rad, kolik byste měli na den vypít tekutin. Držte se však toho, že každé tělo potřebuje minimálně 1,5 litru neperlivé a neslazené vody denně.

Co se týče samotného jídelníčku, stále jej doplňujte o řádné množství ovoce a zeleniny. Vaše imunita to, vzhledem k ochlazení, bude potřebovat. Běžci nesmí zapomínat ani na větší dávku sacharidů, bílkovin a minerálních látek. Se správným jídlem, které vašemu tělu dodá energii a dobrou fyzickou kondicí, nakonec dosáhnete i psychické pohody. A ta je pro začínající pochmurno nezbytná.

Zdroj: RunCzech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *