Užijte si velkou kaštanovou oslavu Törgellen v Jižním Tyrolsku. Těšit se můžete na dokonalé gurmánské zážitky!

Törgellen, to je vlastně páté roční období Jižního Tyrolska, regionu na severu Itálie. Jedny z nejlepších italských vín a nejchutnější jablka v Evropě jsou sklizena, ze stromů padají kaštany a ty jsou hlavním aktérem slavností Törggelen, které právě začínají.

Törggelen je vlastně velká oslava podzimu, kdy se ochutnávají výsledky vinobraní a plody sklizně místních sedláků. V praxi to znamená dlouhé procházky s přáteli či rodinou do přírody, které končí na statcích rozesetých po místních kopcích, v jejich šencích a selských světnicích – Stuben. Tradice pochází z údolí Eisacktal/Valle Isarco, kde také roste nejvíce kaštanových stromů, už se ale rozšířila téměř do celého Jižního Tyrolska. Törgellen trvá do konce listopadu a místní to milují, stejně jako turisté z okolních zemí.

“Je to pro mě milé setkání s přáteli ve vinném sklípku, kde ožívají staré tradice,” říká Hermann Luggin z farmy Luggin-Steffelehof z městečka Kaltern/Caldaro. I k němu můžete vyrazit do šenku na Törggelen anebo do sklípku, mají zde i palírnu.

Během Törggelen můžete ochutnávat burčák i mladé víno. Mezitím začíná selka na stůl snášet nejrůznější dobroty – sýry, špek a párečky Kaminwurzen, pak následuje Schlachtplatte – talíř s pečeným masem, kysaným zelím a knedlíky. Pak přináší na stůl to nejdůležitější – pečené kaštany, jejichž stromů si tu velmi považují. Bývaly totiž důležitým zdrojem obživy. Jako tečka následuje něco sladkého – například koblihy nebo smažený dezert z odpalovaného těsta.
Šenky mohou být druhu Buschenschank, tady nabízejí víno vlastní výroby, a ty ostatní – Hofschank. Aby byla tradice a kvalita zachována, vznikla iniciativa Original Törggelen, která sdružuje 22 Buschenschanků.

A jak tato tradice vznikla? “Jihotyrolští sedláci, kteří se věnovali pěstování vína, posílali svůj dobytek na pastviny sedláků v horách. Na podzim jim za tuto službu platili tradiční hostinou a novým vínem. To se ochutnávalo v lisovně u lisu (jihotyrolsky označovaného “Torggl”),” vysvětluje Hermann Luggin z farmy Luggin-Steffelehof v Kaltern/Caldaro.

Törggelen in Südtirol

Strávit dobroty podávané na Törggelen můžete na procházce, například na slavné kaštanové stezce – “Keschtnweg”. Ta vede údolím Eisacktal a začíná ve Vahrnu/Varna nedaleko Brixenu/Bressanone, místa, které známe z české literatury a končí nad Bozenem/Bolzanem. Je dlouhá téměř 80 kiometrů.

Helmuth Rier

Zdroj: www.suedtirol.info/cs; www.facebook.com/jiznityrolsko; www.instagram.com/suedtirol

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *