V Plzni chystají velkolepé oslavy vzniku republiky 27. a 28. října

Plzeň během celého roku slaví letošní 100. výročí vzniku samostatného Československa. Vrcholnou událostí budou dvoudenní Plzeňské oslavy vzniku republiky 27. – 28. října.

Řada turisticky atraktivních míst bude po oba dny výjimečně, na počest jubilea, přístupných zdarma nebo za symbolických 28 korun. V prostorách plzeňské radnice bude mimořádně vystaven originál rukopisu písně Kde domov můj z roku 1834, dnešní státní hymny. Na vzpomínkový akt u Památníku T. G. Masaryka naváže tradiční průvod světel se speciálními lampiony v barvách trikolory. K průvodu se pěšky i v dobových dopravních prostředcích připojí historické postavy – výrazné osobnosti politického, kulturního a společenského života v Plzni v časech první republiky. Slavnostní setkání na náměstí Republiky vyvrcholí společným zpěvem československé státní hymny a následným ohňostrojem v národních barvách.

Lákavý kulturní program oslav zahrnuje koncert Děkuji, bylo to krásné!, který v sobotu 27. října na pódiu v DEPO2015 spojí Blue Star Václava Marka a Plzeňskou filharmonii v rytmu jazzu a swingu. V neděli 28. října zazní na Nové scéně Divadla J. K. Tyla slavnostní provedení opery Libuše.

Řadu nevšedních zážitků a zajímavých informací navštěvníkům každého věku zprostředkuje interaktivní výstava 100PY: Sto let očima pěti generací, která je v DEPO2015 k vidění už jen do konce října! Prostřednictvím členů fiktivní rodiny Němcových může každý prožít jejich osobní dilemata i zlomové historické události.

Zdroj: www.plzen2018.eu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.