Kurzy programování čtvrtého ročníku Akademie programování prošlo přes tisíc dětí. Celkem se do projektu zapojilo skoro 13 000 mladých studentů!

V sobotu 6. října odstartoval EU Code Week, v jehož rámci se bude po celé Evropské unii popularizovat programování prostřednictvím workshopů, zejména mezi dětmi. Znalost fungování informačních technologií je v dnešní době klíčová dovednost. Proto se Microsoft spolu s neziskovou organizací Czechitas už 4 roky motivuje děti k tomu, aby se nebály proniknout do světa informatiky a naučily se počítače ovládat. Během svého trvání přivedl projekt Akademie programování k základům kódu skoro 7000 dětí ve třídách, necelých 6000 prostřednictvím online tutoriálů, a vyškolil 255 učitelů informatiky.

Přijďte si vyzkoušet, jak jednoduché je s dětmi programovat a navštivte v pátek 12. října od 15 hodin Městkou knihovnu v Praze. Na veřejně přístupném kurzu programování pro děti si bude moct vyzkoušet hru tvůrčí hru Minecraft nebo programování robotů. Paralelně s programem bude probíhat představení zajímavé literatury, tajemství 3D tisku a další technické vymoženosti. Akce je určena pro děti ve věku 8-12 let.

 „Téměř polovina obyvatel EU nemá ani základní digitální dovednosti. Pokud chceme zůstat na špici inovací a být konkurenceschopní, musí naše děti počítačům rozumět a něco skrze ně tvořit, ne jenom je pouze užívat. Právě o to se snažíme v rámci Akademie programování,“ přibližuje Lenka Čábelová, manažerka komunikace z Microsoftu.

Akademie programování 2018 se na začátku roku věnovala spíše učitelům informatiky a knihovníkům, kterým ukazovala, jak poutavě učit programování. Celkem jich letos prošlo projektem 64. Čím blíže byly prázdniny, tím více se program orientoval na děti. Letní část startovala už v červnu dvěma víkendovými workshopy pro dívky v Praze. Jedna skupina se učila základy programování v jazyce Python a druhá skupina – pokročilých dívek – se věnovala mikroelektronice. Učily se naprogramovat světelné diody a také si vytvořily měřidlo čistoty vody. „Mimo programování jsme si vyzkoušely také manuální práci, řezaly jsme dřevo a pracovaly s nebozízkem nebo kombinačkami,“ přibližuje práci na projektu účastnice Josefina.

O prázdninách pak na víkendové akce pro děti navázaly příměstské tábory. Začínaly v Praze a Brně, pokračovaly v Českých Budějovicích a sezónu ukončovaly akce v Ostravě a Pardubicích. Právě východočeská a jihočeská metropole byly do táborů zahrnuty vůbec poprvé. Zájem o místa ukázal, že má smysl vzdělávat děti i v dalších regionech Česka.

„Nejdřív jsem chtěl naprogramovat, jak si hrají fotbal ve městě, ale nepodařilo se mi obrátit brány, tak jsem udělal tučňáka, co hraje basket. To byla první animace, která se mi povedla. Pak jsem ještě kódoval ulici, kde jezdila auta, autobusy a tak,“ přibližuje své zážitky devítiletý Hugo, který se zúčastnil tábora v Český Budějovicích.

Akademie programování ale není zaměřena jen na děti ze základních škol. V rámci letního vzdělávání pořádá Akademie programování společně s ČVUT Praha a FIT Brno také letní školu IT pro středoškolačky. Jejím cílem je ukázat dívkám, že vydat se na cestu technologií nemusí být jen pro chlapce.

„Těmito letními školami se snažíme změnit poměr mužů a žen v IT oborech vysokých škol. Momentálně na fakulty IT nastupuje v průměru necelých 16 procent dívek. Trend je přitom pozitivní. Dívek se do oboru hlásí stále více,“ uzavírá Dita Přikrylová z neziskové organizace Czechitas.

O EU Code Week
Kampaň CodeWeek přibližuje programování veřejnosti. Ukazuje, že informatika pomáhá realizaci tvůrčích nápadů a inovací, což může využít každý, nejen úzká skupina odborníků. Školy, děti, mladí, rodiče, učitelé, programátoři i firmy připravují v rámci Evropského týdne programování nejrůznější propagační a vzdělávací akce, kde ukazují, co vše lze programováním vytvořit. Nejčastější jsou otevřené programovací akce pro školní děti, děti s rodiči nebo středoškoláky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.