Víte, že móda pro bankéřky upouští od strohých linií a nudných kostýmků?

Když se řekne business móda, každý si představí kostýmky a sešněrovaná pravidla oblékání velkých firem. Ale nastal čas, kdy i bankéřky zahazují jehly. I velké společnosti totiž mění pravidla pro oblékání a jejich dress code už není tak přísný, jako býval. Za změnou mimo jiné stojí mladí zaměstnanci a uchazeči, kteří se oblékají mnohem uvolněněji.

„Zvolnění dress codu vítá téměř polovina našich zaměstnanců. V praxi to znamená, že ženy už nemusí nosit za všech okolností punčochové kalhoty a mohou si dovolit odvážnější sukně nebo šaty. I samotní klienti bank upřednostňují u bankéřů ležérní styl. Téměř 3/4 návštěvníků banky by dokonce tolerovalo džíny. Přesto by se mělo dodržovat několik pravidel, zejména decentnost a přiměřenost, bez zbytečných výstřelků. Například klientky označují velké výstřihy a příliš krátké sukně za vulgární,“ říká Kateřina Pavlíková, která má v Československé obchodní bance na starosti dress code.

Podobně to vnímá i stylistka ZOOT Gabriela Koutská. Ta pomáhá bance vytvářet business casual outfity, kterými se mohou zaměstnanci nechat inspirovat. “Představte si situaci, kdy jako klient spěcháte do banky před odjezdem na chatu. Na sobě máte tepláky a mikinu a přivítá vás bankéř v obleku s dokonale uvázanou kravatou. Jak se budete cítit? Je evidentní, že pro obě strany bude mnohem příjemnější a přirozenější, když si budou oblečením blíže a podle toho bude také jednání probíhat. I business casual dress code ovšem vyžaduje dodržování určitých pravidel. Mimo jsou například vyšisované nebo děravé džíny, jakékoli extravagantní nebo sportovně laděné kousky, velké vzory, u žen extrémně krátké sukně, hluboké výstřihy nebo přebytek bižuterie. U mužů je ideální button down košile se sakem a chinos kalhotami, u žen sukně v délce ke kolenům, kalhoty, tričko z kvalitního materiálu, halenka nebo vlněný svetr. Vše v decentním stylu i barvách,” říká stylistka.

Nastupuji do velké firmy a netuším, jak se mám správně oblékat. Poradíte mi?
“Dress code se liší firma od firmy, pozice od pozice, ale obecným trendem je uvolněnější a ležérnější styl. Pravidla oblékání začínají hodně určovat i mladí lidé, kteří berou jako samozřejmost možnost vyjádřit svůj postoj i tímto způsobem. Skvělou volbou mezi klasickou korporátní klasikou a streetovým stylem, který si mohou dovolit možná tak „ajťačky“, je business casual. Ten dává prostor pro vlastní osobitost a nenutí ženy do silonek, lodiček a pouzdrových sukní. Ideální je u žen sukně v délce ke kolenům, kalhoty, tričko z kvalitního materiálu, halenka nebo vlněný svetr. Vše v decentních barvách. Pěkné kousky se dají najít i za dostupný peníz. I business casual styl ovšem vyžaduje dodržování určitých pravidel. Pasé jsou například vyšisované nebo děravé džíny, jakékoli extravagantní nebo sportovně laděné kousky, velké vzory, u žen ultra krátké sukně, hluboké výstřihy nebo přebytek bižuterie. Nedávno jsem například vytvářela několik outfitů pro Československou obchodní banku, jejíž zaměstnanci si business casual odhlasovali v interním průzkumu. Nakonec i klienti bank nechodí na pobočky ve formálním oblečení. A pro rovnocenný rozhovor dvou lidí je vždy lepší, když jsou si blíže i oblečením. A to platí v oblékání úplně všude!”, říká stylistka Zoot.cz Gabriela Koutská.

Zdroj: Zoot

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *