Poznejte kouzlo ájurvédy na víkendovém pobytu v Resortu Svatá Kateřina

Naší podstatou je rovnováha a je-li narušená, tělo je oslabené a přichází nemoc. Mnoho faktorů, které na nás denně působí, narušují naši přirozenou stabilitu. Práce, rodina, finance, emocionální stavy a změny, jsou jen krátkým výčtem toho, co nás ovlivňuje a odráží se na psychice a zdraví. Zejména na podzim, kdy je bezstarostné léto pryč a přichází hektický závěr roku. Pokud poznáme a pochopíme působení těchto faktorů, můžeme pomocí tradiční indické medicíny ájurvédy odstranit nebo zmírnit tyto negativní účinky. Místem, které nabízí nejširší nabídku ájurvédských pobytů v České republice, je Resort Svatá Kateřina. Komplex uprostřed klidných lesů Vysočiny je více než deset let vyhlášenou oázou klidu. Nejnovějším lákadlem je víkendový pobyt pro ty, kteří se s ájurvédou teprve seznamují a rádi by pronikli do jejího tajemství.

Jestli je i pro vás konec roku náročný, necítíte se dlouhodobě ve své kůži a toužíte zpomalit a načerpat novou energii, může být ájurvéda odpovědí a řešením vašich neduh. Jejím smyslem není léčit pouze příznaky nemocí, ale klade důraz na dlouhodobou prevenci za pomoci vyvážené stravy, pozitivního myšlení a celkového životního stylu. Jenom tehdy, kdy budeme naslouchat sami sobě a vlastnímu tělu a dáme mu to, co potřebuje, můžeme žít plnohodnotně. V dnešní době je totiž běžné, že nás něco bolí či trápí. Naše tělo nás tak upozorňuje, že rovnováha je narušená. Často pak buď sáhneme po dostupných medikamentech, které bolest potlačí, nebo ji přejdeme, neuděláme nic a zvykneme si.

Právě proto je nyní nově v nabídce Svaté Kateřiny ájurvédský víkendový pobyt, ideální pro ty, kteří cítí, že si nutně potřebují odpočinout od starostí a povinností a láká je tato tisíce let stará indická medicína. Program startuje nyní na podzim, protože, byť máme spojenou detoxikaci organismu spíše s jarem, pro naši duši i tělo je právě aktuální sychravé počasí a ubývající denní světlo zatěžkávací zkouškou. „Když se řekne podzim, každému z nás se vybaví déšť, padající listí, změna času, ale rozhodně ne detoxikace,“ uvádí garantka ájurvédského programu ve Svaté Kateřině Zuzana Klingrová a dodává: „Z pohledu ájurvédy je celá příroda i každý z nás tvořen třemi dóšami (Váta, Pitta a Kapha). I roční období se řídí podle principů dóš. Na podzim dominuje Váta, která souvisí s větrem, vzduchem, nestabilitou, proto se velmi často na podzim dostavuje pocit vyhoření, stresu a úzkosti. Podzimní očista je tak velmi důležitá, byť se od té jarní liší. Měla by být jemnější, žádné drastické půsty. Člověk by měl zpomalit, zaměřit se na odstranění toxinů z těla, která zatěžují játra a nervový systém.“

Třídenní ájurvédský program vznikl pro všechny zájemce o tuto východní medicínu. Je koncipován tak, abyste se s ájurvédou pozvolna seznámili, vyzkoušeli ji na vlastní kůži a následně se rozhodli pro konkrétní program ušitý vám na míru. Během tří dnů vás čeká uvolňující ájurvédská masáž, lekce jógy a přednášky o této medicíně. Součástí je také ájurvédská strava a třešničkou na dortu výuka self abhyanga masáže, čili pohybů, kdy masírujete sami sebe. Víkendový ájurvédský pobyt ve Svaté Kateřině je zaštítěn indickým střediskem Kairali.

Svatá Kateřina má však ve své nabídce i týdenní až třítýdenní programy, jež už vás zavedou do hlubšího poznání ájurvédy. V aktuální nabídce jsou programy zaměřené na detox nebo hubnutí, celkové očištění organismu nebo vás zbaví chronické bolesti zad prostřednictvím masáží, vyváženého jídelníčku, terapií, dechových meditací, jógy, bylinných doplňků a jiných očistných technik. Tak jako má každý člověk jedinečné otisky prstů, má podle ájurvédy i svůj energetický vzorec. Individuální kombinaci fyzických, mentálních a emočních charakteristik, které tvoří naši podstatu a jež bychom měli mít stále vyváženou. Ať už si tedy zvolíte jakýkoliv program, vždy na vás čeká v úvodu vstupní konzultace s ájurvédským doktorem, který doporučí vhodné složení procedur a terapií během pobytu právě pro vás.

Resort Svatá Kateřina
Resort Svatá Kateřina, oáza klidu v sepětí jehličnatých lesů v nadmořské výšce 730 metrů, asi půl hodiny pěší cesty od Počátek, je místem, které nabádá na chvíli zpomalit, vypnout mobilní telefon a odsunout notebook a všednodenní povinnosti. Namísto obvyklého kolotoče se zde necháte okouzlit nedotčenou okolní přírodou, zhluboka se nadechnete a občerství vás lesem provoněný vzduch. Protáhnete tělo na driving rangi, jízdou na koni nebo lekcí jógy, oddáte se rukám masérů a uvolníte tělo při některé z jedinečných masáží a tělových ošetření místního wellness & spa. Pochutnáte si na gurmánském a zdravém pokrmu. Čas ve Svaté Kateřině je jen váš, dopřejte si ho.

O Ájurvédě
„Ayur“ znamená život a „Veda“ je v překladu věda. Ájurvéda, pět tisíc let starý léčebný systém, který bere v úvahu vše, co člověka ovlivňuje: životní prostředí, stravu, pohyb, duševní i duchovní život. Svými postupy se snaží o úplné odstranění onemocnění, nikoli pouze vymizení bolestivých stavů a projevů nemoci. Ájurvéda vždy hledá příčinu stavu a harmonizuje všechny tělesné systémy – přivádí tělo zpět k dokonalé rovnováze. Od roku 1982 je Ájurvéda uznána Světovou zdravotnickou organizací jako účinný léčebný systém. Často je nazývána “matkou všech léčebných metod” a dnes konkuruje i nejnáročnějším lékařským vědám a nabízí řešení pro různé zdravotní problémy bez vedlejších účinků a s kladným vlivem na životní styl, např. v boji proti stresu, kde západní medicína téměř selhává. V rámci ájurvédy se hovoří o principu pěti elementů, které jsou základem všeho: voda, země, vzduch, oheň a éter. Tyto prvky se v různých kombinacích objevují v každém z nás a utvářejí naši jedinečnost. Společně tvoří tzv. tri – dóša systém.

Zdroj: www.katerinaresort.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.