Zažijte Funchal, hlavní město Madeiry, nejen s malými dětmi

Jet na Madeiru a objevovat Funchal s dětmi? Vždyť je to destinace vhodná pro zdatné turisty ne pro mrňata, které se o dovolené chtějí především hrabat v plážovém písku, čachtat v moři a jíst zmrzlinu na kila.

Madeirské souostroví je přesto destinace, která okouzlí malé turisty natolik, že dovolí i jejich rodičům si krásy ostrova vychutnat naplno. První dobrou zprávou je, že všude jsou bazény se slanou vodou, v každém i v tom nejjednodušším hotelu je tím pádem splněna podmínka většiny dětí, že se budou koupat.

Jak se ve Funchalu či jeho okolí ubytovat, abyste si jeho krásu užili naplno
„Určitě, all inclusive je skvělé řešení pro rodiny s malými dětmi. Pokud je ale z čeho vařit, máte poblíž supermarket či trh a zároveň se nechcete při každém jídle potkávat s množstvím lidí, skvělá volba je bydlení v apartmánech,“ radí tisková mluvčí CK FIRO-tour Eva Němečková. A dodává: „Jste-li fanoušci vaření, uznáte, že na Madeiře je hřích bydlet a stravovat se v hotelu, když máte v obchodě tak obrovský výběr čerstvých a chutných potravin“. Mohou-li se ke všemu všichni utlouci po rybách a mořských plodech, je každý den večeře na stole do půl hodiny i s přípravou, čerstvým salátem a otevřeným dobrým bílým vínem, které vás nebude stát více než 100 korun.

Ve Funchalu je apartmánů k dispozici dostatek, ale možná dáte přednost bydlení za městem. Ideální je třeba Palheiro kousek od letiště i od Funchalu. Máte odsud úchvatný výhled na Funchal v zálivu ve tvaru půlkruhovité nálevky. Město jakoby stékalo po úbočích okolních kopců do ústí tvořeného přístavem. Zároveň se můžete kochat širým oceánem. Z Palheiro je vidět obojí. Každopádně Madeira je poznávací destinace, proto většina hotelů nabízí polopenzi. S malými dětmi je tedy fajn, když bydlíte v apartmánu a na výlet si můžete připravit svačinu.

Kde ve Funchalu začít? No přece v zahradách
S městem na dohled, směřují první kroky, do Funchalu. Dobrý test, jak moc děti poznávání chytne. Madeira má nejpestřejší flóru v Evropě, až 30% rostlin a květů je endemického původu. Jsou jich tisíce, ale ještě více člověk najde v zahradě Monte Palace Garden, založené mecenášem jménem José Berardo a spravované jeho nadací. Nejlépe se sem člověk dostane lanovkou vedoucí ze staré velmi pěkně zrenovované části Funchalu. Cena jednosměrné jízdenky je 11 EUR obousměrné 16 EUR. Děti od 7 do 12 roků za polovinu. Od výstupu z lanovky je to do zahrady doslova pár kroků. Zahradu José Berardo koupil v roce 1988 a přetvořil ji v přebohatou „učebnici“ madeirské i světové flóry, sesbírané z celé Madeiry a dovezené ze všech čtyř koutů světa. Kromě kompletní sbírky původních rostlin včetně orchidejí, najdeme v zahradě zákoutí s cykasy z Jihoafrické republiky, skotská vřesoviště i rostliny původem z Asie.

V zahradě nechybí ani ukázky zahradní architektury z různých koutů světa: japonské zákoutí, čínská zahrada, sochy tradičně zdobící evropské parky, zámeček, podloubí, romantický renesanční balkonek jako vystřižený z Romea a Julie, jezírka, vodopády a fontány. Na chodnících lze potkat pávy a na vodě labutě a v ní japonští kapříci koi. Navíc podél hlavních chodníků zaujmou výpravné kachlíkové obrazy zachycující zásadní události portugalské historie. Dětem se nejvíce líbilo v dolní části zahrady mezi rozkvetlými hortenziemi a v podloubí za zámečkem s výstavou porcelánu. Dá se tu strávit skutečně hodně času, půl dne určitě. Nachází se tu i kavárna, kde se lze občerstvit. Dostanete i madeirské víno, které je součástí vstupného.Nejlepší výhled na město je z hradeb kolem zahrady. Odsud také poprvé zahlédnete zvláštní dopravní prostředek.

Pořekadlo: „jde to jak na sáních v létě“, ve Funchalu neplatí
Sáně tu při letních teplotách bez stopy sněhu sjíždějící příkré a klikaté asfaltové silnice a jde to jako po másle. Kdysi sloužily jako rychlý dopravní prostředek lidem, kteří na hoře Monte až 800 metrů nad Funchalem pobývali a léčili své dýchací problémy. Trasa vedla až dolů do města a měřila 4 km. Později a je to už skoro 100 let, se sjezd sáněmi stal turistickou atrakcí. Trasa se zkrátila na 2 km, ale zážitek i adrenalin je pořád. Proutěné koše jsou totiž schopné vyvinout rychlost až 38 km v hodině. Nasedá se na pod prudkým schodištěm kostela Panny Marie z Monte. Řídí je dva řidiči, kteří dle potřeby sáně přibržďují či popohánějí – jednoduše se starají, aby byla projížďka nezapomenutelným adrenalinovým zážitkem.

Na hoře Monte nad Funchalem je kus naší historie, poznejte ji
Když děti uvidí sáně, už na nic jiného nebudou myslet. Hlavně se nikde nezdržovat, nic nefotit, rovnou k těm proutěným pojízdným košům. Jenže na Monte musí do kostela každý Čech. Nad schodištěm o 74 schodech, v kostele Panny Marie z Monte se překvapivě skrývá kus naší historie. V kapličce je pohřben poslední rakousko-uherský císař a český král Karel I. Habsburský. Král se na Madeiře ocitl v nedobrovolné internaci po rozpadu Rakousko-uherské monarchie a velmi záhy zemřel ve věku pouhých 35 let na španělskou chřipku. Jeho ostatky nikdy nebyly převezeny do rodinné hrobky Habsburků ve Vídni a tak spočívá tady, uprostřed Atlantiku.

Příklady táhnou, vynechat Muzeum CR7, by byl hřích
Na konci Livramento, tak se jmenuje cesta, po které jedou sáně, se nachází malý bar, kde lze zvlažit hrdlo, pokud vám v něm při „sáňkování“ vyschlo. Tady si můžete rozmyslet, jak se dostanete dolů do centra Funchalu, pokud nemáte transfer. Stojí tu taxikáři a nabízejí svezení za 10 eur, nebo můžete počkat na městský autobus. Nejlepší je ale vydat se pěšky. I s malými dětmi to jde, protože cesta je pořád z kopce. Možná stihnete ještě navštívit trh Mercado dos Lavradores, k němuž dojdete, když půjdete z kopce pořád rovně. Barevnější, voňavější, rozkvetlejší trh snad v Evropě není.

Děti však potěšíte něčím jiným. Když je vezmete do Muzea Cristiana Ronalda CR7 na nábřeží ve Funchalu. Po letošním mistrovství světa ve fotbale, už každý ví, že Ronaldo je Portugalec, přesněji Madeiřan. A aby si tím všichni návštěvníci Madeiry byli jisti, zřídil zde Muzeum CR7. Oplývá úžasnými fotbalovými trofejemi, poháry, zlatými kopačkami a zachycuje neskončenou fotbalovou kariéru. Přibude již teď legendární zápas s favorizovaným Španělskem, kde Ronaldo zaznamenal hattrick. Další exempláře do Muzea přibydou z Juventusu. Ještě před sezónou zaznamenal rekord. Jeho zdravotní testy dopadly tak, že se říká, že Turín nekoupil fotbalistu, ale Robocopa. Ve svých 33 letech má kondici jako 20 letý mladík.

Zdroj: CK FIRO-tour 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *