Odborník radí: Jak efektivně zatočit s chřipkou?

Chřipka každoročně nakazí 10 až 20 % světové populace všech věkových skupin. Stojí za řadou pracovních neschopností, ekonomických ztrát, lékařských vyšetření, hospitalizací i úmrtí. Přesto její nebezpečí mnoho lidí stále bagatelizuje. Statistiky však hovoří jasně – chřipka je závažné infekční onemocnění, které není radno podceňovat, a v případě nakažení je nutné jej ihned začít léčit.

Chřipka je virového původu, její sezóna každoročně vrcholí v zimních měsících roku. Laická veřejnost si často chybně myslí, že chřipka zasahuje pouze dýchací ústrojí – to je však pro virus pouze vstupní bránou. Nemoc ve skutečnosti zasahuje téměř všechny orgány a systémy lidského těla. V České republice onemocní chřipkou statisíce obyvatel ročně, až 2 000 pacientů v souvislosti s chřipkou umírá. Celosvětově má na svědomí daleko více obětí než například onemocnění AIDS. Podceňovat ji tedy rozhodně není na místě.

Chřipka propuká náhle, provází ji rychlý nástup horečky (38–40 °C), v úvodu i zimnice s třesavkou. Pacient trpí bolestí hlavy, zad, svalů a kloubů, objevuje se také pocit ucpaného nosu, celková schvácenost a rovněž suchý a dráždivý kašel, který se postupně proměňuje v kašel produktivní. Obvyklá je i celková únava a nechutenství. „Pokud nedochází ke komplikacím, tak teplota většinou klesá po 3 až 5 dnech, příznaky zmizí do 7 až 10 dnů, nicméně celková únava a snížená fyzická výkonnost mohou někdy přetrvávat další 2 až 3 týdny. Nekomplikovaný průběh chřipky ovlivňuje správná a okamžitá léčba, která spočívá v dodržování tělesného a duševního klidu nejlépe na lůžku, dostatečném přívodu tekutin a tlumení příznaků nemoci, především snižování horečky,“ říká praktický lékař MUDr. Michal Lazák.

Vhodné jsou zejména přípravky s obsahem léčivé látky paracetamol. Provází-li onemocnění horečka s bolestmi hlavy a pohybového ústrojí, sáhněte např. po klasických tabletách Paralen 500, které jsou určeny přesně proti těmto příznakům. Užívat ho mohou dospělí, dospívající, děti od 6 let věku a po poradě s lékařem krátkodobě i těhotné a kojící ženy. V případě, že vás trápí navíc pocit ucpaného nosu, můžete místo něj zvolit Paralen Grip horký nápoj. Je dvousložkový, což znamená, že kromě paracetamolu obsahuje ještě fenylefrin-hydrochlorid, který uvolňuje ucpaný nos a vedlejší nosní dutiny a tím usnadňuje dýchání. Tento lék je určený dospělým osobám a dospívajícím a je dostupný ve čtyřech příchutích – citrón nebo echinacea a šípky (pro pacienty od 15 let), resp. třešeň nebo pomeranč a zázvor (pro pacienty od 12 let).Současně s podáváním léků je třeba přijímat dostatečné množství tekutin, konzumovat lehká jídla a zvýšit příjem vitaminu C.

Ačkoliv se chřipka nejintenzivněji objevuje v zimě, je dobré se preventivně chránit v průběhu celého roku. Tedy myslet na správnou životosprávu, pohybovat se venku na čerstvém vzduchu, otužovat se, saunovat, pravidelně sportovat, dostatečně spát a vyhýbat se stresu. Specifickou prevencí chřipky je očkování.

PARALEN® 500 je volně prodejný lék k vnitřnímu užití. Obsahuje paracetamol. Nezávazná orientační spotřebitelská cena v lékárně za balení 12 tablet je 26,90 Kč, resp. 39,90 Kč za balení 24 tablet.

 

PARALEN GRIP® horký nápoj citrón 650 mg/10 mg, PARALEN GRIP® horký nápoj třešeň 650 mg/10 mg, PARALEN GRIP® horký nápoj pomeranč a zázvor 500 mg/10 mg, PARALEN GRIP® horký nápoj echinacea a šípky 500 mg/10 mg jsou volně prodejné léky k vnitřnímu užití. Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem. Nezávazná orientační spotřebitelská cena v lékárně za balení 12 sáčků v lékárně je 169,90 Kč.

 

Zdroje:

  1. Vyhnánková L.: Chřipka a nachlazení – prevence a léčba. Praktické lékárenství 2014; 10(1): 16–19. Dostupné z: https://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2014/01/04.pdf
  2. Chlíbek R.: Chřipka, novinky v diagnostice, léčbě a prevenci. Medicína Pro Praxi 2006; 1: 20–22. Dostupné z: https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2006/01/05.pdf
  3. Beran J.: Chřipka – očkování je základem prevence. Klinická Farmakologie a Farmacie 2010; 24(1): 25–28 https://www.klinickafarmakologie.cz/pdfs/far/2010/01/05.pdf
  4. Ministerstvo zdravotnictví ČR: Chřipka. Dostupné z: https://www.mzcr.cz/dokumenty/chripka_4664_2073_5.html
  5. Mudruňková D.: Choroby z nachlazení a chřipka. Practicus – příloha pro pacienty. Dostupné z: http://www.mudrklima.cz/chripka%20a%20nachlazeni.pdf
  6. SPC přípravku PARALEN 500, datum revize textu 4. 4. 2018
  7. PIL přípravku PARALEN 500, datum revize textu 4. 4. 2018
  8. SPC přípravku PARALEN GRIP horký nápoj citrón, datum revize textu 2. 5. 2018
  9. PIL přípravku PARALEN GRIP horký nápoj citrón, datum revize textu 2. 5. 2018

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *