Vyrazte za zábavou do rakouského Alpendorfu u Sankt Johann, tolik sportovního vyžití najdete málokde

Alpendorf je horská vesnička, která disponuje velkým množstvím ubytovacích zařízení od chatiček po luxusní hotely. V zimě totiž slouží především lyžařům, protože odtud vede lanovka na 1767 m vysoký Gernkogel. Aby však turisté nezapomínali na toto středisko ani v létě, vznikl zde zábavní park.

Lanovkou, která je v provozu každý den od 9 do 17 hodin, vyjedete nahoru. Cestou vám jistě neunikne pohled do údolí na město Sankt Johann, jímž se klikatí řeka Salzach. Řada horských ples odráží sluneční paprsky jako zrcadlo a nad tím vším po levé straně bdí Severní vápencové Alpy s druhým nejvyšším vrcholem Hoher Dachstein (2995 m). Jedná se o ledovec, a proto na něm uvidíte sněhovou pokrývku, ať už přijedete kdykoli. Kdo by si chtěl horu vyšlápnout po svých, není žádný problém. Cesta je široká a dobře značená. Z vrcholu se můžete vypravit k umělému horskému plesu, v zimě slouží k zasněžování, a zastavit se v horské chatě ObergassenAlm, kde se podává čerstvé mléko a sušený špek s domácím sýrem. Taková svačina chutná ve výšce 1600 metrů přímo vedle stáda krav dvakrát tolik. Komu by procházka nestačila, ať zajde s dětmi do zábavního parku u dolní stanice lanovky. Na děti čekají trampolíny, vláček, houpačky, jízda na motokárách, anebo na ponících.

Luk nebo golf?
Nad dolní stanicí lanovky také začíná okruh pro střelbu lukem BogenJagd Park. Půjčovné nezbytného vybavení stojí 14 eur. Na louce dostanete krátké zaškolení, a pak už v členitém terénu střílíte na kance, srnku, kamzíka nebo sovu, samozřejmě z plastu. Na každém zvířeti najdete terč a do bloku si zaznamenáváte počet bodů. Jen je potřeba mít dobrou obuv, protože se terén místy velmi svažuje. Je to zábava na celý den pro všechny členy rodiny. A pokud jste ještě nezačali s golfem, tady je to pravé místo, kde vás to naučí. V Open Golf St. Johann Alpendorf mají tréninkové hřiště i pro začátečníky.

Bylinkářka
V dnešní době, kdy se opět vrací do módy přírodní medicína, je skvělým zážitkem navštívit zdejší bylinkářku Elisabeth Mara Hafner. Organizuje pro turisty procházky, na nichž trhá bylinky a učí, co všechno léčí. O některých možná budete přesvědčeni, že jsou jedovaté, ale v malém množství vám mohou prospět. Elisabeth žila ve městě, ale pak vážně onemocněla, odstěhovala se do hor v St. Alpendrofu a léčila se přírodní cestou. Sama je důkazem toho, že příroda ji vyléčila. Žije velmi skromně a její další radou pro pevné zdraví je otužování. „Dokud nenapadne sníh, chodím bosa a myju se studenou vodou,“ prozrazuje. Objednat se k ní můžete na elisabethhafner@yahoo.at

Tip:
U dolní stanice lanovky na Gernkogel si zajděte do vyhlášené restaurace Oberforsthof Alm, kterou vlastní rodina Mayr. Na večeři je nutná rezervace. Zaplatíte sice o malinko víc, ale pochutnáte si například na vídeňském řízku, na tataráku, nebo steaku ze zdejších chovů.

Rady na cestu:
– Autem se sem dostanete z Prahy asi za 6 hodin přes České Budějovice, Linec, Salcburk, až do St. Johann im Pongau, z Brna za 5 hodin přes Vídeň a Salcburk.

– Vyplatí se koupit si salcburskou kartu, s níž máte 190 výletních atrakcí po dobu 6 dní zdarma. Pro dospělého stojí 1700 Kč, pro děti 850 Kč a je k dostání v informačních centrech. Navštívíte-li více jak tři atrakce, cena se vám vrátí. Více na www.salzburgerlandcard.com.

Zdroj: www.sanktjohann.com a www.kamkam.eu, foto: Jan Hájíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.