Mickey Mouse slaví 90. narozeniny. Za jeho vznikem stojí podraz na animátora Walta Disneyho!

Ikonické černé kulaté uši, červené šortky a obrovské žluté boty si k animovanému Mickeymu Mouseovi přiřadí asi každý. Jeho značku na celém světě bezpečně rozezná 97 % dětí ve věku 3–11 let. Jako jediná animovaná postava v historii má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy, byl desetkrát nominovaný na Oscara a časopis Forbes jej nazval „nejbohatším fiktivním miliardářem“ na světě.[1] Není divu, že symbol Mickey Mouse používá mnoho světových značek pro své produkty, ve Fashion Arena Prague Outlet například nyní naleznete kolekce oblečení zaměřené právě na tohoto animovaného hrdinu.

Jak ale kreslená myš vznikla? Animátor Walt Disney musel vymyslet náhradu za úspěšnou postavičku králíka Oswalda, kterého mu ukradla distributorská společnost Universal Pictures. “Museli jsme rychle vytvořit novou postavu a najít pro ni uplatnění, jinak bychom nepřežili. Zkusili jsme všechny zvířecí postavy, o kterých jsme si mysleli, že by byly vhodné pro krátký film. Nakonec byla jako nejlepší varianta vyhodnocena myš – Mickey,”[2] vzpomínal Walt Disney.

V listopadu 1928 Mickey Mouse debutoval v animovaném krátkém filmu “Steamboat Willie[3]. Jehož největší předností byl synchronní zvuk, jednalo se o jeden z prvních animovaných filmů se zvukem – dabingu se ujal sám tvůrce. Postavičku namlouval až do roku 1946, kdy jej vystřídal herec Jimmy McDonald. Od roku 1928 se Mickey objevit ve více než 130 většinou krátkometrážních filmech. Deset z nich bylo nominováno na Oscara, v roce 1942 dokonce Oskara za nejlepší animovaný krátký film získal, o 36 let později se postavička dočkala i své hvězdy na chodníku slávy. Po úspěchu televizního pořadu “Disneyland” v roce 1954 se studio Disney dohodlo na vytvoření odpoledního programu pro televizní stanici ABC. Tak se začal natáčet pořad “The Mickey Mouse Club“, který zůstává jednou z nejúspěšnějších dětských pořadů vůbec.[4] Tento měsíc také televizní stanice ABC oznámila odvysílání dvouhodinového speciálu k Mickeyho narozeninám, ve kterém jsou použity i dosud nezveřejněné záznamy.

Význam postavičky je dodnes pro studio The Walt Disney Company kardinální – ročně jim vydělá zhruba 6 miliard dolarů, proto studio již dvakrát úspěšně „vylobbovalo“ změny v americkém autorském zákoně, kroky studia Disney kritizovala jak media, tak široká veřejnost.[5] V roce 1976 (8 let před vypršením autorské licence na Mickeyho) Kongres přepracoval autorské právo USA, novela prodloužila délku autorské licence z původních 56 let na 75 let. V roce 1997 ji Kongres prodloužil o dalších 20 na 95 let.[6]

Od vzniku postavičky si studio pečlivě hlídá veškeré licence na nejrůznější druhy zboží. Jeho podobiznu přitom můžete najít na oblečení, doplňcích, cestovních zavazadlech, nádobí, vybavení interiéru nebo hračkách. Zboží s Mickey Mousem mají rádi také Češi. „Produkty s podobiznou nebo motivem Mickeyho Mouse patří dlouhodobě k velice oblíbenému zboží. Některé značky dokonce pro letošní rok připravily celé kolekce oblečení a doplňků na oslavu 90. narozenin animované postavičky. Ve Fashion Arena Prague Outlet naleznete například dětskou kolekci oblečení v obchodě Orchestra, nebo pohádkové kufry značky Samsonite,“ dodává Lenka Čapková, ředitelka Fashion Arena Prague Outlet.

[1] https://priceonomics.com/how-mickey-mouse-evades-the-public-domain/
[2] https://priceonomics.com/how-mickey-mouse-evades-the-public-domain/
[3] https://www.waltdisney.org/walt-disney
[4] https://www.bcdb.com/cartoon-story/7-Mickey_Mouse.html
[5] https://priceonomics.com/how-mickey-mouse-evades-the-public-domain/
[6] https://alj.artrepreneur.com/mickey-mouse-keeps-changing-copyright-law/

Zdroj: Fashion Arena Prague Outlet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *