Bolest v podbřišku neznamená jen začátek menstruace, může ji způsobit myom i křečové žíly

Bolesti v podbřišku provázejí většinu žen při menstruačním cyklu. Ne vždy však tlak či ostré bodání znamená blížící se menstruaci. Bolesti mohou být způsobeny infekcemi, myomem nebo i křečovými žílami. Jak menstruační bolesti rozpoznat od jiných obtíží a kdy už je nutné vyhledat lékaře? Příčiny bolestí v podbřišku v následujícím komentáři popsal renomovaný gynekolog Pavel Turčan.

Menstruace či záněty způsobují bolest v podbřišku nejčastěji
Bolest v souvislosti s menstruačním cyklem zažije alespoň několikrát v životě téměř každá žena, některé je pak prožívají pravidelně. Bolesti v oblasti podbřišku však mají nejrůznější příčiny. Nejčastějším důvodem bývá dysmenorhea, tedy právě bolestivá menstruace. U některých žen se přitom mohou objevit i v průběhu ovulace. Pokud bolesti přicházejí v jiné intenzitě nebo v jiném období, než je žena zvyklá, měla by zvážit i další možné důvody. Běžně se totiž za bolestí skrývají například infekce močového měchýře a močových cest. Citlivě se projevuje také infekce pochvy, v menším množství případů i zánět děložního hrdla a výjimečně infekce dělohy nebo vaječníků. Pokud žena v minulosti opakovaně prodělávala tyto záněty, pak se mohou v dutině břišní a v malé pánvi vyskytovat srůsty působící bolesti chronické.

Za bolestmi břicha mohou stát i křečové žíly
Menstruace a záněty představují ty nejčastější příčiny, bolest v podbřišku však může mít i méně obvyklé důvody. Zvláštní skupinu bolestí představují například ty vyvolané endometriózou. Je to stav, kdy se sliznice z dutiny děložní, tedy endometrium, dostane i do jiných ženských orgánů či jejich částí, kupříkladu do vaječníku, děložních vazů nebo pobřišnice. Tato sliznice v průběhu cyklu reaguje na hormonální změny stejně jako ta v děloze, a proto působí potíže. Vinu za bolesti lze přičítat i cystám na vaječníku, zvláště pak, dojde-li k jejich prasknutí. Po prasknutí cysty se může objevit náhlá bolest, která ale většinou do 20 až 30 minut ustoupí. Za potížemi v oblasti podbřišku někdy překvapivě stojí i křečové žíly. Ty se totiž nenacházejí pouze na nohou, ale zvláště u žen po porodech se objevují též kolem dělohy. Problémy představuje také myom, tedy nezhoubný nádor z děložní svaloviny. U myomu ovšem nezáleží na velikosti, ale na tom, kde roste. Protože i malý útvar, který roste směrem k děložním vazům, může působit velké bolesti. Naopak u většího myomu rostoucího volně mezi střeva do dutiny břišní se příznaky nemusejí objevit vůbec.

Kdy je třeba potíže řešit s lékařem?
Typická bolest při menstruaci bývá většinou silnější těsně před začátkem krvácení. Bolestivé projevy mohou provázet i premenstruační syndrom (PMS), a to až několik dní před startem cyklu. Obtíže však postupně poleví se spuštěním menstruačního krvácení, tedy v průběhu prvního či druhého dne. Pokud je menstruace bolestivá jen mírně a neznamená pro ženu žádná omezení, pak se jedná o běžné projevy cyklu. V těchto případech není nutné lékaře vyhledávat, žena si vystačí s tabletou proti bolesti a doplněním potřebných látek. Důležité je tělu dodat dostatek magnézia či vitaminu B6 neboli pyridoxinu. Pro lepší účinek jsou vhodné komplexní přípravky určené přímo na projevy menstruace, jako například Sarapis mensis s obsahem mateří kašičky a fytoestrogenů.

Žena by však měla zpozornět ve chvíli, kdy registruje další nepříjemné příznaky. Jde o intenzivní bolest provázenou závratěmi, zvracením či mdlobami. Jestliže je bolest na počátku menstruačního krvácení slabší a s postupující menstruací sílí, pak jde o charakteristické příznaky zmiňované endometriózy. V těchto případech je dobré poradit se s lékařem, na nějž se je třeba obrátit i při bolestech v podbřišku, které přímo nesouvisejí s cyklem – například při zánětu močového měchýře, jenž se projevuje tupou či pálivou bolestivostí uprostřed podbřišku a častějším močením. Projevy zánětu ovšem pociťujeme spíše postupně a většinou nejde o okamžitou bolest. Ale zvláště u bodavých a píchavých bolestí, které vznikly náhle, je vhodné lékaře vyhledat co nejdříve.

Menstruace bez chemie: Řešením je biobavlna nebo mořská houba. Ulevit může mateří kašička
Šestnáct tisíc. Tolik vložek a tamponů v průměru spotřebuje každá žena během plodného období svého života. Odpad tvořený použitými jednorázovými vložkami a tampony představuje významnou ekologickou zátěž, neboť obsahuje řadu chemických látek, které se v přírodě rozkládají i několik stovek let. Naštěstí jsou dnes na trhu k dispozici i k přírodě šetrnější alternativy menstruačních pomůcek. Kromě přírody lze během menstruace šetřit i vlastní tělo, a to využitím síly bylin či třeba mateří kašičky k tlumení menstruačních bolestí.

Menstruační vložky na jedno použití se na trhu objevily v průběhu 60. let 20. století. Jejich zavedení ženám hygienu v době menstruačního cyklu velice zjednodušilo, jsou tedy nesporně kladným přínosem. Není to ale zadarmo. Odhaduje se, že žena během svého života průměrně spotřebuje asi 16 tisíc vložek či tamponů, což odpovídá množství až kolem 130 kilogramů. Běžná jednorázová vložka je vyráběna z buničiny, papíru, bavlny, umělé hmoty a také různých chemických látek od bělidel (například chlóru) a parfémů až po absorpční gely. Některé tyto látky se přitom v přírodě rozkládají až několik stovek let. „Použité chemikálie mohou navíc ženám s citlivou pokožkou způsobovat i zdravotní komplikace od nepříjemného zapaření až po vaginální mykózu či zánět močového měchýře,“ upozorňuje gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan. Není tedy divu, že se na trhu začínají objevovat zdravější a ekologičtější formy pomůcek pro intimní hygienu při menstruaci.

Ekologické alternativy z látky či mořské houby
Klasickým jednorázovým vložkám jsou svým vzhledem a používáním nejblíže organické, rozložitelné jednorázové vložky. Bývají vyráběny ze 100% biobavlny a neobsahují žádné ftaláty ani umělé hmoty, nejsou běleny chlórem, ale obvykle kyslíkem, a nejsou parfémované. Jsou z až 95 % rozložitelné, lze je dokonce i kompostovat a díky absenci chemických látek nedráždí pokožku. Bývají však bohužel podstatně dražší než konvenční varianty intimních pomůcek. Z biobavlny či obyčejné bavlny se rovněž vyrábějí i látkové vložky na vícero použití. Tyto vložky je nutné prát, jsou však dokonale prodyšné a mohou svým majitelkám sloužit mnoho let. Dámy, které dávají před vložkami přednost tamponům, mají k dispozici rovněž organickou verzi z biobavlny, případně mohou využít další 100% přírodní alternativu – tampony z mořské houby. Tento materiál se v hygieně používá již staletí, dnes například i jako mycí houba či houbička na odličování. Tampony z mořské houby jsou měkké, snadno se čistí (stačí opláchnout pod proudem vody), vydrží několik měsíců a jsou plně rozložitelné. Kromě ekologických hledisek jsou tampony z biobavlny a mořské houby přínosné i tím, že nezpůsobují vysychání pochvy.

Menstruační kalíšky jsou ekonomické, nejsou ale pro panny
Mezi fanynkami alternativních menstruačních pomůcek si v posledních letech značnou oblibu vysloužily také menstruační kalíšky. Ty se vyrábějí například ze silikonu a zavádějí se podobně jako tampony přímo do pochvy. Krev však neabsorbují, místo toho ji jednoduše zadržují jako nádoba. Vyrábějí se nejčastěji z lékařského silikonu, někdy z latexu, u kterého však hrozí alergie, a v poslední době také z termoplastu (TPE). Tyto materiály na rozdíl od klasických vložek a tamponů nepodporují množení bakterií, kalíšky také nezapáchají a lze je bez starostí využívat i do vody. Kalíšek stačí vyjmout, obsah vylít a opláchnout, poté se může opětovně použít. Při správném používání vydrží až deset let, jedná se tedy o značnou ekonomickou úsporu. „U menstruačních kalíšků je však třeba dávat si pozor na jejich přetečení. Hrozí totiž zpětný tok krve přes vejcovod do dutiny břišní, a v důsledku toho vznik endometriózy, která může způsobit i neplodnost. Nejsou též vhodné pro panny, které mohou mít s jejich zavedením problémy,“ dodává MUDr. Pavel Turčan.

Speciální kalhotky pro diskrétní periodu
Poměrně nedávnou novinkou mezi menstruačními hygienickými pomůckami jsou pak menstruační kalhotky. Jde o spodní prádlo speciálně upravené pro období menstruace. Je jich několik typů. Jde například o kalhotky, které jsou opatřeny speciální kapsou pro umístění vložky. Intimní pomůcku dokonale skryjí (aby kupříkladu nebyla vidět přesahující křidélka), navíc nehrozí její posunování či deformace. Druhým typem jsou pak kalhotky opatřené nepropustnou vrstvou, která zabrání protečení krve na oblečení. I u nich se počítá s tím, že použijete vložku či jinou intimní pomůcku, slouží totiž především jako sekundární ochrana oděvu při silném krvácení nebo protečení primární ochrany. Třetí typ kalhotek obsahuje jak vrstvu nepropustnou, tak i vrstvu savou, lze je tedy používat samostatně. Míra savosti se ale u jednotlivých značek i produktů může lišit, je tedy potřeba zapátrat a najít pro sebe ty nejvhodnější. Výhodou menstruačních kalhotek je pohodlí, absence chemikálií a opakovaná použitelnost. Nevýhodou může být nutnost prát je a také fakt, že si při jejich výměně žena musí svléknout kalhoty a případně i punčochy, což někdy nemusí být příliš praktické. Pokud navíc nemůžete hned použité kalhotky opláchnout a dát je prát, musíte s sebou mít něco na jejich dočasné hygienické uskladnění.

Bolestivá menstruace? Jde to i bez chemie
Pro mnoho žen znamená období menstruace kromě určitého nepohodlí spojeného s nutností používat menstruační pomůcky také čas bolestí břicha, hlavy, zad či svalů a dalších nepříjemných projevů. I v tomto ohledu však není třeba spoléhat jen na konvenční chemická léčiva – pomocnou ruku může podat sama příroda. „V boji s menstruačními bolestmi pomáhají vitamíny skupiny B, které jsou bohatě obsaženy kupříkladu v mateří kašičce a sóji. Mateří kašička navíc napomáhá vyrovnat hladiny hormonů a obsahuje kyselinu nukleovou, jež podporuje regeneraci buněk,“ uvádí gynekolog MUDr. Pavel Turčan. Mateří kašičku, sóju, ale třeba i extrakty z brusinky mohou ženy svému organismu dodat pomocí přírodního doplňku stravy Sarapis Mensis. Úlevu pro organismus je možné podpořit také pitím bylinkových čajů, které obsahují většinou směsi třezalky, měsíčku, řebříčku nebo třeba skořice.

Tip redakce:
Novinka Gynella® Silver Foam je zdravotnický prostředek s patentovaným složením na bázi stříbra pro podporu léčby vaginálních onemocnění (bakteriálních, plísňových a virových infekcí). Díky svým hojivým účinkům má užití také při podpoře léčby porodních a poporodních lézí. Tato patentovaná sloučenina iontů stříbra a oxidu titaničitého (TIAB) díky stabilizaci stříbrných iontů má vysokou antibakteriální aktivitu. Způsobuje velmi dobrý bariérový efekt tím, že izoluje místo napadení mikrobiálními druhy, infekce se tak nemůže šířit díky ochrannému filmu. Především ale podporuje přirozené hojení a regeneraci tkání. Složení přípravku je obohaceno také o výtažky ze sléze lesní (malva sylvestris), která má protizánětlivé účinky a zmírňuje příznaky způsobené zánětem nebo infekcí. Díky obsahu vitamínů, minerálů a aminokyselin zvlhčuje, zklidňuje pokožku a zlepšuje pružnost a tonus tkáně. Užití Gynella® Silver Foam je nejen na podporu léčby vaginálních onemocnění ale i na prevenci recidivy vaginálních onemocnění. Při sportu, například při jízdě na kole či cvičení ve fitness na strojích pak může Gynella® Silver Foam pomoci při zarudnutí vulvy kvůli mechanickému poškození. Velmi často pomáhá také při vulválních prasklinách způsobených po sexu nebo při vulvální dystrofii způsobené věkem či dermální lézí. Zdravotnický prostředek Gynella® Silver Foam koupíte přibližně za 399 Kč bez předpisu v lékárně. Cena se v jednotlivých lékárnách může lišit. Před jeho použitím si pečlivě přečtěte příbalovou informaci. Více na: www.gynella.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *