Vyrážíte na vánoční trhy k našim sousedům? Nezapomeňte na pojištění!

Zima se nezadržitelně blíží a s ní se vrátí do mnoha měst po celé Evropě tradiční vánoční trhy. Než se ale vydáte nasát adventní atmosféru mimo Českou republiku, nezapomeňte se pojistit. I když třeba jen na jeden den, stále cestujete do zahraničí.

Už v průběhu listopadu se v Česku opět začnou na náměstích objevovat vánoční stánky s tradičními místními pochutinami a ručně vyráběnými produkty všeho druhu. Pokud ale máte české trhy prochozené křížem krážem, nezoufejte. Okolní státy nabízí širokou paletu možností, kam se vydat. Mezi ty nejoblíbenější každoročně patří jarmarky ve Vídni, Salzburgu, Drážďanech, Mnichově, Řeznu, Vratislavi či Krakově. Rozhodně neopomíjejte ani trhy v Bratislavě nebo Budapešti. Ať už bydlíte v Česku kdekoliv, vždy to budete mít relativně blízko na některý z vánočních trhů k našim sousedů. Chcete si zaletět na předvánoční eurovíkend? Vaší pozornosti by určitě neměla uniknout města jako Brusel, Kodaň, Štrasburk, Amsterdam, Tallinn nebo Göteborg. Vánoční trhy společně s poznáním památek, kultury a jídla vás určitě také okouzlí.

Mějte nicméně na paměti, že výlet na trhy, i když pouze do Vídně nebo do Budapešti, je přeci jen stále cesta do zahraniční jako každá jiná. Proto i v tomto případě je dobré být pojištěn vůči případným nesnázím, které vás mohou během cesty, nebo na samotných trzích postihnout. V opačném případě by se vám mohl výlet nepříjemně prodražit.

Naprostým základem jakékoliv zahraniční cesty je cestovní pojištění. Mnoho lidí se ale při cestování spoléhá pouze na Evropský průkaz zdravotního pojištění (EPZP) nebo automatické cestovní pojištění zahrnuté v rámci platebních karet, takový přístup se však spíše nedoporučuje. „Ve státech unie sice máme stejné podmínky ošetření jako tamní obyvatelé. To však například v případě neodkladné operace může znamenat spoluúčast pacienta ve výši stovek tisíc korun,“ říká Marek Orawski z První klubové pojišťovny. Cestovní pojištění k platebním kartám mají obvykle příliš nízko nastavené limity, které v případě problémů nemusí ani zdaleka pokrýt veškeré vaše náklady. Proto je vhodné kombinovat tato pojištění s těmi komerčními, které si vyřizujete přímo před cestou.

V dnešní době nicméně rozhodně není nutné kvůli cestovnímu pojištění vždy vážit cestu na nejbližší pobočku, většina pojišťoven totiž nabízí možnost sjednat základní pojištění online. V takovém případě si však dejte pozor na to, odkdy přesně vaše pojištění začne platit. Pojišťovny mají totiž v rámci smluv nastavenou určitou čekací dobu, tzv. karenční dobu, která je u pojišťoven různě dlouhá.

Pokud se rozhodnete jet na trhy na vlastní pěst autem, hodit se vám může vzhledem k nevyzpytatelnosti zimního počasí například i havarijní pojištění, které v případě autonehody pokryje vaše škody. Neméně výhodné pro vás pak může být i pojištění odpovědnosti. „Pojištění odpovědnosti, nebo také takzvané „pojištění na blbost“ často volí rodiče malých dětí pro případ, že by na trzích omylem poškodili vystavené zboží anebo způsobili někomu zranění,” přibližuje Marek Orawski. Vánoční trhy plné stánků s často drahými ručně vyráběnými produkty, které může vaše dítě neopatrností poničit, jsou pak přesně tím místem, kde se vám takové pojištění může hodit. Kombinace námrazy, prokřehlých končetin a kličkování mezi davem návštěvníků může být příčinou nepříjemných pádů. Pokud je způsobíte vy, anebo někdo z rodiny někomu v zahraničí, účet za jeho ošetření proplatí pojišťovna. Trhy jsou ale také místem, kde se můžete snadno stát obětí všemožných kapsářů, pro které jsou zaplněná náměstí hotovým rájem. Proto je tedy dobré být pojištěn i proti této eventualitě. Buďte ve střehu zvláště ve chvíli, kdy se věnujete nákupu anebo s někým hovoříte. Pro zloděje je to dobrá příležitost připravit vás o váš majetek.

Zdroj: První klubová pojišťovna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *