Známe dětské hrdiny 14. ročníku projektu Dětský čin roku 2018!
Dnes byli slavnostně vyhlášeni vítězové projektu Dětský čin roku 2018. Hrdinové 14. ročníku si převzali ocenění na Staroměstské radnici v Praze, a to za účasti známých českých osobností, které již léta zastřešují projekt jako jeho patroni. Slavnostní dopoledne se tradičně neslo ve znamení radostných i dojímavých příběhů malých hrdinů, kteří mohou být inspirací pro všechny.
Ve čtrnáctém ročníku projektu Dětský čin roku byly oceněny dobré skutky žáků základních škol i víceletých gymnázií, kteří soutěžili v sedmi kategoriích. Oceněn byl například odvážný chlapec, který pomohl zachránit život spolužačce s hypoglykemií, nebo dívka, která upozornila na nerozvážné chování kamarádů na internetu. Odměny si vítězové převzali osobně v Brožíkově síni na Staroměstské radnici v Praze.
„Každý rok se velmi těším na moment, kdy vyhlásíme tyto malé hrdiny a řekneme i ostatním o tom, jak statečně a odvážně se v určitých situacích dokázali zachovat, nebo co udělali jen tak pro dobrou věc, aby někoho potěšili. Jsem přesvědčena, že ty radostné a někdy i dojímavé příběhy musí chytit za srdce každého,“ říká Alžběta Suchanová, PR manažerka projektu Dětský čin roku.
Děti letos poslaly do projektu Dětský čin roku přes 630 příběhů, ve kterých popisovaly dobrý skutek svůj či kamarádů – vrstevníků. Soutěžilo se v kategoriích Záchrana lidského života (partnerem je ŠIK – Školní informační kanál), Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě (partnerem je Rádio Junior), Dobrý nápad, Pomoc n@ netu (partnerem je Seznam.cz) a Pomoc starším lidem, kterou zaštiťuje hlavní partner projektu, Nadace AGROFERT. O vítězích rozhodly děti prostřednictvím internetového hlasování na stránkách www.detskycinroku.cz.
Výherci Dětského činu roku 2018 získali hodnotné věcné dárky od partnerů projektu a pro svou školu také šek v hodnotě 10 000 Kč na nákup školních pomůcek. Kromě sedmi soutěžních kategorií byly předány i tři speciální ceny Dětského činu roku.
„Ráda bych znovu poděkovala všem, kteří nám s tímto projektem pomáhají. Myslím, že se každý rok utvrzujeme, že pořádat Dětský čin roku má velký smysl. Je skvělé, že se do něj znovu zapojilo tolik dětí. A díky patří i učitelům, kteří sdílejí se svými žáky hlavní myšlenku našeho projektu,“ říká Alžběta Suchanová.
„Na toto prosincové dopoledne se vždy velmi těším. Je pro mě ctí potkávat zde každoročně malé hrdiny a inspirovat se jejich dobrým úmyslem, velkou odvahou a přirozeností, s jakou hrdinské skutky konají. Zvlášť v tomto předvánočním období je krásné si tyto dobré skutky připomínat a inspirovat se jimi,“ říká Aleš Háma, čestný předseda Dětského činu roku, který každoročně slavnostní vyhlášení vítězů moderuje.
Přítomní si vyslechli všechny oceněné příběhy a vítězové si převzali ceny z rukou patronů jednotlivých soutěžních kategorií – herce Jana Révaie, herečky Jitky Čvančarové, zpěvačky Petry Černocké, moderátorky Lucie Křížkové, sportovce Jiřího Ježka, moderátorky Zory Jandové a herce Daniela Švába.
VÝSLEDKY DĚTSKÉHO ČINU ROKU 2018
Záchrana lidského života
David Záruba (14 let): Nehoda
ZŠ Kolín V.
David jel o prázdninách na kole za kamarády na koupaliště. Cestou však náhle před závorami na železničním přejezdu zabrzdil, upadl a ošklivě si rozbil koleno, což způsobilo velmi silné krvácení. Kamarádi, kteří čekali nedaleko místa neštěstí, se však o něj postarali – poskytli mu první pomoc, povídali si s ním, aby neupadl do šoku, zavolali pomoc a počkali u něj, dokud ho neodvezla sanitka. David jim zůstal velmi vděčný, jelikož si později uvědomil, jak moc mu jeho kamarádi tehdy pomohli.
Pomoc ostatním
Barbora Spíchalová (10 let): Pro Matýska
ZŠ Trutnov 2
Barbora se se svou rodinou účastnila dobročinného výstupu na Sněžku, jehož výtěžek ze startovného šel na pomoc těžce nemocnému Matýskovi. Během náročného výstupu v nepříznivém počasí ji hnala na vrchol myšlenka na nemocného chlapce, a nakonec cíle přes všechny útrapy dosáhla. Také si díky tomuto zážitku více váží toho, že je zdravá.
Pomoc starším lidem
Ondřej Kvíčala (10 let): Prababička
ZŠ Trutnov 2
Ondřej velmi rád navštěvuje svoji prababičku a tráví s ní volný čas. Hrají spolu karty, smějí se. Ondřej jí vypráví svoje zážitky, protože si uvědomuje, že babička nemá dost sil, aby chodila ven. Ona jemu zase vypráví, co kdysi zažila. Hodně ho tím i naučí. Ondřej si uvědomuje, jak je důležité věnovat starým lidem svůj čas, protože je to potěší.
Kolektivní pomoc
Barbora Langová (14 let): Domácí zvířátko
ZŠ při FN Brno
Barborka byla kvůli vážnému onemocnění nucena strávit delší čas v nemocnici, kde absolvovala i několik operací hlavy. Za svou statečnost si mohla vybrat dárek a ona si přála pejska. Když ji jednou pustili po dlouhé době na víkend domů, přišla za ní její paní učitelka, přinesla jí spoustu dopisů od spolužáků, které ji velmi povzbudily a potěšily. Později, o Vánocích, ji její třídní učitelka opět navštívila a oznámila jí, že se spolužáci složili na jejího vysněného pejska. Tomu jsou dnes již 3 roky, ale Barborka na tak krásný vánoční dárek nikdy nezapomene a velmi si cení, že potkala tak hodné lidi.
Pomoc přírodě
Nikola Šindelářová (14 let): Pomoc káněti
ZŠ Kolín V.
Nikolka kvůli astmatu ráda tráví čas v lese, kde se jí lépe dýchá. Jednou šla na procházku i se svým dědečkem a při návratu zahlédli poblíž silnice zraněné káně lesní. Bylo jim ho moc líto, proto zavolali domů a zjistili číslo na záchrannou stanici. Zavolali tam a poté postupovali dle instrukcí až do příjezdu odborníků. Nikola věří, že káněti zachránili život a díky jejich pomoci se později vrátilo zpět do volné přírody.
Dobrý nápad
Filip Lhopitaux (12 let): Rád čtu, rád pomáhám
ZŠ Slezská Ostrava
Filip rád čte a při jedné z návštěv knihovny, kde si chtěl udělat domácí úkol, si vzpomněl i na projekt „Čtení pomáhá“, o kterém jim kdysi říkala paní učitelka. Připojil se na webové stránky, zaregistroval se a udělal testy z Harryho Pottera, za což dostal kredit, kterým se rozhodl přispět na charitu „Knížka pro prvňáčka“. Dnes již ví, že tím, že rád čte, může přispět na dobrou věc.
Pomoc n@ netu
Laura Lahodová (13 let): Nebezpečí na YouTube
ZŠ Kolín V.
Laura na narozeninové oslavě svého bratrance zažila, jak si kluci natáčeli videa na mobil, které poté pověsili na YouTube i s uvedením místa a dalších citlivých údajů. Protože na její varování, že je to nebezpečné, nereagovali, rozhodla se vše raději nahlásit dospělým, kteří nerozvážné kluky poučili o nebezpečí spojeném s takovýmto chováním na internetu. Nyní již její bratranec i jeho kamarádi vědí, že internet a sociální sítě mohou být prospěšné pouze tehdy, když se používají bezpečně.
Speciální ocenění
Martin Zuzek (12 let): Ohrožení života hypoglykemií
Gymnázium Dobruška
Martin má cukrovku, stejně jako jeho spolužačka Anička. Jednoho dne se jí ve škole udělalo nevolno a zkolabovala. Než přijela záchranka, Martin i díky vědomostem z diabetického tábora věděl, jak jí poskytnout první pomoc. V její tašce našel glukagon, který jí aplikoval do stehna a instruoval učitele, co dalšího je potřeba udělat, aby se Anička probrala z kómatu. Martin si po této zkušenosti uvědomil, jak důležité je umět poskytnout první pomoc a jak nebezpečné onemocnění cukrovka je.
Lea Hönigová a Tereza Švarcová (13 let): Děti pomáhají dětem za hranicemi České republiky
Gymnázium Kojetín
Lea a Tereza se ve svém příběhu podělily o celoškolní dobrý skutek. Jejich gymnázium se každoročně zapojuje do několika českých charitativních akcí a třetí rok se snaží pomáhat i mimo republiku. Žáci pořádali například výstavu o Kambodži, odkud pochází jedna ze studentek, a zároveň pro jeden sirotčinec v této zemi uspořádali sbírku oblečení, hraček, školních a hygienických potřeb. Připravili i výstavu o Ukrajině a sbírku pro školu v Mukačevu. S tímto typem pomoci rozhodně nechtějí skončit ani letos.
Michaela Zinkeová (12 let): Bohumil Sucharda
ZŠ T. G. Masaryka Milovice
Míša je členkou Dětského zastupitelstva jejich ZŠ, se kterým každý rok připravují celoroční projekt. Letos je to projekt o významné osobnosti jejich města – Bohumilovi Suchardovi, bývalém starostovi obce, který koncem války zahynul v Terezíně. Pátrání po informacích o jeho zajímavém životě je stálo hodně úsilí, a proto se rozhodli vydat o něm navíc kratší publikaci a umístit pamětní desku na poště v Milovicích, kde dlouhá léta pracoval. Cílem projektu je nejen posílit vztah občanů k městu, ale i vzdát hold B. Suchardovi a jeho rodině.
Zdroj: www.detskycinroku.cz