Snová Klára Issová na zámku Dačice podle fotografky Markéty Novak!

Kláru jsem posadila na empírovou židli uprostřed knihovny z počátku 20. století. Toto místo jsem vybrala nejen pro jeho krásu, ale i jeho zajímavost. Místní pánové měli hluboký zájem o vědu a přírodniny. Z toho důvodu jsem až trochu surrealisticky umístila na Klárčiny šaty několik motýlů. Odkazují tak na zámecké sbírky vycpaných ptáků, minerálů, ale také na kazety s motýly. V knihovně Dačického zámku se nachází i cestopis, který sepsal sám baron Friedrich Egbert Dalberg. Výjimečností je také obraz mladé baronesy Terezie Dalberg. Tento portrét si nechali majitelé namalovat levně od mladého malíře a náhodou osudu tak vzniklo jedno z nejcennějších děl Dačického zámku. Tehdy začínajícím malířem byl František Kupka, který se stal jedním z nejznámějších českých malířů.

Ne-objevené tváře památek Klára Issová zámek Dačice foto Marketa Novak

Na fotografii vidíte Kláru před zasklenými arkádami nádvoří, které ji inspirovaly k tomu, že si vybrala tento zámeček. Váže se k nim zajímavý historický příběh. Dnešní podoba zámku je klasicistní s empírovými prvky. Jeho historie však sahá do období renesance. Při opravách této stěny nádvoří byly na počátku dvacátého století znovu otevřeny zazděné renesanční arkády. Další zajímavostí této fotografie je replika meče, který Klára drží. Meč má hned dva významy a příběhy. První význam se pojí s rodem Dalbergů, kteří vlastnili tento zámek. Měli privilegium přednostního pasování na rytíře díky činu, který jejich předek prokázal po boku císaře Svaté říše římské. Druhá smutnější skutečnost je ta, že rod vymřel po meči.

Ne-objevené tváře památek Klára Issová zámek Dačice foto Marketa Novak

Fotografie pochází z dámského salonku, kde jsem Klárku usadila na křeslo. Můžete si povšimnout malé fotografie v rámečku před ní. Právě na ní se nachází dobová fotografie baronky Dalbergové, která sedí na stejném místě se stejným dochovaným mobiliářem salonu. Dokážete si představit, že ho tedy dnes vidíte pravděpodobně ve stejné podobě jako před 100 lety? Klára se letmo dotýká malého podšálku s kostkovým cukrem, který jsme samozřejmě museli do příběhu také zahrnout. Výroba kostkového cukru totiž započala právě v Dačicích. Na náměstí tak můžete spatřit hned dvě sochy věnované této zajímavosti.

Ne-objevené tváře památek Klára Issová zámek Dačice foto Marketa Novak

Fotografie je pořízena v arkádové zasklené chodbě. Klárka stojí u klece s papoušky Sisi a Ferdinandem. To, že zde papoušci hřadovali i dříve, víme z dobových fotografií. Tyto arkády byly odkryty v roce 1909. Jejich původ sahá až do období renesance. Dačickému zámku se říká v Dačicích “Nový zámek”, protože byl budován od roku 1591. Z dobových kreseb můžeme vidět, že dříve stál v podstatě na okraji města. Jeho předchůdce v centru města, dnes tzv. “Starý zámek”, je však jen o dvanáct let mladší. Dnes v něm sídlí městský úřad.

Ne-objevené tváře památek Klára Issová zámek Dačice foto Marketa Novak

Poslední fotografie je pořízena v arkádové zasklené chodbě, za vstupními dveřmi. V odrazu skla můžete vidět zámeckou kapli, která se nachází na jižní straně nádvoří. Arkády byly odkryty v roce 1909. Jejich původ sahá až do období renesance. Dačickému zámku se říká v Dačicích “Nový zámek”, protože byl budován od roku 1591. Z dobových kreseb můžeme vidět, že dříve stál v podstatě na okraji města. Jeho předchůdce v centru města, dnes tzv. “Starý zámek”, je však jen o dvanáct let mladší. Dnes v něm sídlí městský úřad.

Klára Issová je známá česká herečka. Vystudovala hudebně-dramatický obor na Pražské konzervatoři a poté získala stálé angažmá v Divadle pod Palmovkou. Několikrát byla nominována na Českého lva, kterého získala za nejlepší ženský herecký výkon v roce 1997. Zahrála si ve více než 65 filmech, nejznámější jsou mezi nimi Indiánské léto, Nejasná zpráva o konci světa, Kytice, Anděl Páně, Letopisy Narnie: Princ Kaspian či Škoda lásky. Letos obsadila hlavní roli ve filmu Zoufalé ženy dělají zoufalé věci. Ztvárnila role i v několika zahraničních filmech jakými jsou Johanka z Arku, Mlhy Avalonu a další. Vystoupila také v mnoha televizních pořadech.

Pokud bych měla zmínit jednu z nejsilnějších a nejzajímavějších osobností, které jsem za svůj život potkala, byla by to právě Klára Issová. Není jen osobností divadel a reflektorů, ale především je osobností svým vnitřním světem a názory.

Fotografie, autor projektu: Marketa Novak
Osobnost: Klára Issová
Místo: zámek Dačice
Mise soutěž Už vím – České spořitelny
Šaty: Sandra Mark
Vizáž: Tereza Dellamária
Projekt „(Ne) objevené tváře památek“ vznikl ve spolupráci s Národním památkovým ústavem

Více o zámku: https://www.zamek-dacice.cz/cs
Více o projektu: https://www.marketanovak.cz/ne-objevene-tvare-pamatek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *