Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

BydleníTechnologie

Jaké jsou trendy v bydlení pro rok 2019? Svítidla integrovaná do spotřebičů či ovládání domácnosti hlasem!

Nastolení novinek i pokračování trendů současných. I tak by měly podle odborníků vypadat trendy v bydlení v roce 2019. Například v oblasti stínicí techniky mohou být výrazným hybatelem dotační programy, v případě chytrých domácností by se zase mělo více dbát na zdraví uživatele. Trendy se však dotknou i rozvržení interiéru, osvětlení či v tuzemsku oblíbených rekreačních objektů. Více je přibližuje následující článek.

Rozdělení velkého obytného prostoru
Ačkoliv rozvržení interiérů domácnosti směřuje již delší dobu k velkým obytným prostorům, ve kterých bývají často spojené kuchyně, jídelna i obývací místnost, i tento trend se v posledních letech vyvíjí. Spojování do jedné velké místnosti by se mělo minimálně v roce 2019 zachovat, větší důraz se však bude klást na rozlišení jednotlivých prostor, aby celá místnost nebyla příliš unifikovaná. Variant takového řešení přitom existuje celá řada, kromě již dřívějšího používání například kuchyňských ostrůvků se tak může jednat o celkové barevné odlišení dané zóny, ať už použitými doplňky, barvou zdí či volenými materiály. Další možností pak může být jiný styl nasvícení prostoru nebo jeho umístění do jiné výškové úrovně oproti zbytku místnosti. Takovým řešením může být například vyvýšení jídelního stolu nad zbylé prostory, díky kterému budou jednotlivé zóny opticky odlišné, celý prostor však bude zároveň působit celistvým dojmem.

Dominance venkovních žaluzií
Nejoblíbenějším řešením stínicí techniky jsou v Česku v posledních letech venkovní žaluzie, v loňském roce zaujímaly téměř poloviční podíl ze všech řešení stínění. Jejich pozice by přitom měla posilovat i v příštím roce. „Jedním z důvodů je letošní extrémně dlouhé období vysokých teplot, které trvalo už od dubna prakticky půl roku. Uživatelé se proto ještě více přikláněli k variantě venkovních žaluzií, které patří z hlediska zastínění mezi nejúčinnější. Tato enormní poptávka se částečně přenese i do příštího roku,“ uvedl Jan Malysz, obchodní ředitel společnosti Lomax, která se zabývá produkcí stínicí techniky a garážových vrat. Druhým významným důvodem pro ještě větší oblibu venkovních žaluzií v příštím roce je také skutečnost, že je na ně od letošního října možné získat dotaci z programu Nová zelená úsporám. „Dotační program by měl uživatelům pomoci, aby nevyhledávali sice levnější, ale zato málo účinná řešení odstínění. Popularita venkovních žaluzií proto bude výrazně stoupat, a to zřejmě až do roku 2021, kdy možnost získání dotace skončí,“ doplnil Malysz.

Integrovaná LED svítidla
I v roce 2019 lze čekat, že dominantní roli budou hrát LED svítidla, už jen pro nepřebernou variabilitu, kterou tato technologie umožňuje. Výrazněji však do trendu svítidel promluví industriální styl, což bude znamenat svítidla vyrobená z železa či hliníku či svítidla ve tvaru žárovek po různu zavěšená ze stropu. V kombinaci s moderně pojatým interiérem to z nich však udělá prvek domácnosti, který výrazně upoutá na první pohled. Zajímavým trendem pro příští rok pak budou LED svítidla integrovaná do jiných spotřebičů, například do stropních ventilátorů. Ke slovu by se zároveň měly dostat také varianty nepřímého osvětlení, ať už ve variantě za zrcadlem či světelných panelů mířících primárně na strop.

Motorizovaná okna a kvalita vzduchu v domácnosti
Novinky lze očekávat i u moderních technologií spojených s bydlením, jmenovitě u systému takzvané inteligentní domácnosti, kterého uživatelé v současnosti využívají nejčastěji u zabezpečení, stínicí techniky či vytápění. „Trendem je jednoznačně sjednocování více aplikací do jedné a ovládání všech různých zařízení jako například světel. Cílem je existence pouze jedné aplikace, díky které bude možné ovládat všechna zařízení v domácnosti včetně spotřebičů,“ uvedl Jan Königsmark ze společnosti Somfy, která působí v odvětví chytrých domácností. V roce 2019 lze zároveň očekávat i růst obliby ovládání domácnosti hlasem, které je na českém trhu zatím spíše novinkou. Chytrá domácnost by však neměla zohledňovat pouze komfort uživatele z hlediska pohodlí, ale nově i jeho zdraví. „Dalším krokem bude plná motorizace oken a automatizace ventilace na základě kvality klimatu v interiéru. Výsledkem tak bude chytré otevírání oken včetně bezpečnostních rolet,“ doplnil Königsmark.

Jednoduchý ohřev vody i vytápění
Větší uživatelský komfort lze v následujícím roce čekat i z hlediska vytápění a ohřevu vody. Nejvíce se to přitom projeví u rekreačních objektů, kde se uživatelé často kloní ke stavebně méně složitým řešením, jejichž instalace zabere minimum času, zároveň ale plní více funkcí najednou. „Trendem v tomto ohledu jsou ohřívače vody s tepelnými čerpadly, jimž postačí jednoduchá zásuvka a které je nyní možné i díky menším rozměrům zavěsit na zeď. Jejich chod vyžaduje pouze menší jistič, což je vzhledem k často horší vybavenosti chaty značná výhoda,“ uvedl Ivo Zabloudil ze společnosti Enbra, která se zabývá prodejem, instalací a servisem otopné techniky či klimatizačních zařízení. V případě vytápění lze podle něj očekávat pokračování současného trendu, kterým je obliba klimatizací typu monoblok. „Kromě funkce chlazení zvládnou menší rekreační objekty i vytopit, a to při nízkých nákladech a bez nutnosti zasahovat do rozvodů vody,“ osvětlil oblibu tohoto řešení Zabloudil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *