Je možné slyšet světlo? Unikátní koncert dokázal, že ano!
Věděli jste, že světlo se dá nejen vidět, ale i slyšet? A nejen to, může být z něho dokonce působivé hudební dílo. Přesvědčilo se o tom více jak 300 hostů ve slavné vídeňské koncertní síni Brahms Hall. Právě tam se uskutečnila světová premiéra koncertu Sound of Light. První projekt svého druhu, který za pomoci umělé inteligence modelu Huawei Mate 20 Pro transformoval severní polární záři do dosud nevídané hudební podoby.
Poslechněte si jeden z nejkrásnějších přírodních úkazů
Celý příběh Sound of Light se začal psát před několika měsíci. Profesionální „lovec polární záře“, fotograf Kjetil Skogli strávil mnoho nocí pod širým nebem nedaleko města Tromsø na severu Norska s jediným cílem: natočit záběry polární záře.
Ostřílený mistr objektivu následně záběry, které zachytil, odeslal do zvukové laboratoře. Tam si jejich zkoumání ujal speciální systém s umělou inteligencí, který dokáže analyzovat barvu, tvar, velikost nebo rychlost. Na základě těchto vlastností vytvořil základní hudební linku, kterou k finální podobě dotvořil skladatel Mark Sayfritz.
Když bylo hudební dílo hotové, zůstal ještě poslední krok: předvést ho před živým publikem. Této úlohy se zhostil James Shearman, uznávaný dirigent, který symfonii nové generace představil ve slavné Brahms Hall ve Vídni.
„Mojí úlohou bylo zesílit emoce z tohoto konkrétního představení, aby měl divák pocit, že k němu polární záře a umělá inteligence skutečně promlouvají prostřednictvím hudby,“ řekl James Shearman, dirigent koncertu Sound of Light.
Když hudbu tvoří technologie
Jak tedy zní polární záře? Odpověď na tuto otázku dostalo 300 pozvaných hostů z celé Evropy přímo ve slavné Brahms Hall ve Vídni, kde James Shearman ve spolupráci s vídeňským symfonickým orchestrem odehrál jedinečný koncert Sound of Light. Inspirací netradiční myšlenky se staly schopnosti špičkového smartphonu Huawei, modelu Mate 20 Pro. Jeho pokročilé funkce stále více zdůrazňují otázku: bude jednoho dne technologie schopná nahradit lidský talent?
Osobnosti, které se podílely na projektu Sound of Light
Kjetil Skogli, lovec polární záře
Fotograf, lovec polární záře a průvodce v Norsku. Kjetil spolupracoval s televizními kanály jako BBC, 60 Minutes Australia, NRK a dalšími, pro které natáčel polární záři. Sehrál klíčovou úlohu v Sound of Light jako průvodce při hledání nepolapitelného přírodního fenoménu. Jeho vědomosti o sledování a pochopení polární záře byly pro projekt zásadní.
Mark Sayfritz, skladatel
Jeden z nejplodnějších umělců, skladatelů a producentů hudebního průmyslu. Mark je držitelem mnohých ocenění za svoje soundtracky a zvukový design, včetně práce s Audi, Nike, Levi`s, NBA nebo značkou Reebok. Jeho úloha spočívala v „aranžování“ prvků zvuku, vytvořených speciálním systémem AI a strukturování těchto nových zvuků do originální symfonie. Jeho nadšení pro spolupráci, uchopení technologie a zkušenost se zvukem se ukázaly jako neocenitelné.
James Shearman, dirigent
Celosvětově uznávaný britský dirigent, který se podílel na hudbě k více jak 80 celovečerním filmům včetně snímků jako Kráska a zvíře, Manchester by the Sea a Harry Potter a Ohnivý pohár. Úloha Jamese Shearmana jako aranžéra a dirigenta pro Sound of Light byla neoddělitelnou součástí konečné realizace.
Jak ochránit data jedním pohledem či dotykem?
3D rozpoznávání tváře
Pomocí tisícovky promítnutých infračervených bodů na tvář uživatele lze přesně rozpoznat, zdali jde skutečně o tvář majitele přístroje. A to nejen zepředu, ale i z různých úhlů. Proto je nyní možné se nad telefon položený na stole jednoduše naklonit a zařízení se za zlomek vteřiny odblokuje. Míra falešné shody (FAR), tedy situace, kdy smartphone označí cizí tvář za vaší, dosahuje hodnoty jedna ku milionu. Pouze v jednom případu z milionu útoků na váš telefon může dojít k neautorizovanému odemknutí. Tato vylepšená bezpečnostní funkce podporuje též řešení jako App Lock, File Safe či PrivateSpace.
PrivateSpace
Za pozornost stojí i poslední jmenovaná funkce PrivateSpace. Jde o samostatnou část systému, kam můžete přesunout například citlivé aplikace. Prostřednictvím správných nastavení se k ní může dostat pouze uživatel s přednastavenými biometrickými údaji, které si smartphone ověří prostřednictvím 3D skenování tváře nebo otisku prstu. PrivateSpace tak umožňuje skrýt všechna data, která jsou určena jen pro vás – bez ohledu na to, zdali jde o citlivé fotografie, aplikace nebo finanční správu vaší společnosti.
Čtečka otisků prstu v displeji
Další novinkou, kterou Huawei Mate 20 Pro přináší, je senzor otisku prstu integrovaný přímo v displeji smartphonu. Pro tento způsob odemknutí stačí přiložit prst na určené místo na zamknuté obrazovce. Zařízení okamžitě zanalyzuje otisk a v případě pozitivní shody telefon odemkne. Bezpečnost dat se stala velkým tématem a motorem různých technologií. I při používání nejinovativnějších funkcí ale platí, že bezpečnost závisí hlavně na samotném uživateli. Protože bez správných návyků a disciplíny nebude účinná ani ta nejpokročilejší technologie.
Co dokáže umělá inteligence ve smartphonech?
Frekvence lásky
Příroda a hudba jsou dvě natolik fascinující oblasti, že se jejich propojení věnuje Huawei i v dalším projektu s názvem Frekvence lásky. Tentokrát odborníci vyškolili procesor umělé inteligence KIRIN 980, aby se naučil rozpoznat zvuk plejtváka dlouhoploutvého a proměnil ho v melodii. Výsledek transformování vzdáleného zvuku do krásné hudby je, že se komunikace mezi velrybami přiblíží širšímu publiku a zvýší se tak povědomí o tom, jak moc důležitý je boj o zachování života v oceánech.
Rozpoznání emocí
Poslední ukázkou schopností umělé inteligence a praktické pomoci potřebným je projekt zaměřující se na rozpoznání emocí pro nevidomé. Jedná se o aplikaci, která s pomocí umělé inteligence modelu Mate 20 Pro dokáže identifikovat emoční náladu člověka a sdělit ji do sluchátka nevidomým.
Zdroj: Huawei model Mate 20