Suchý vzduch způsobuje dýchací onemocnění, zbavte se ho správným větráním a kvalitními zvlhčovači!

Obyvatelé panelových domů velmi často bojují se suchým vzduchem, který způsobuje celou řadu komplikací. Pro zajištění zdravého, příjemného prostředí je důležitým faktorem teplota a relativní vlhkost. Právě v zimním období, kdy topíme a zahříváme místnosti, klesá vlhkost vzduchu až k 30 %. Přitom pro člověka je ideální kolem 50 %. Při nízké vlhkosti vysychají sliznice dýchacích cest, oslabuje se naše obranyschopnost a snadněji podléháme onemocněním. Zejména malé děti jsou náchylnější, protože ještě nemají plně vyvinutý imunitní systém. Doma však můžeme mít hezky teplo a zároveň dostatečně vlhko. Stačí si osvojit pravidla větrání a pořídit si kvalitní zvlhčovače vzduchu.

Jestli se vám v noci špatně dýchá, ráno vás škrabe v krku, pálí oči a celý den máte pocit ucpaného nosu, příčina zdravotních nepříjemností může být v přesušeném ovzduší. Dříve tedy, než nakoupíte zásoby léků, zkuste jednoduše větrat a starat se o to, aby byl ve vašem domě pořád dostatečně vlhký vzduch.

Rychlá výměna vzduchu
Větrání v zimě je od podstaty jiné, než v létě. Zatímco v létě chceme udržet v bytech chladno, proto jakmile je teplota venku nižší než vevnitř, otevíráme okna a necháme je na ventilaci celou noc. Kromě vzduchu se totiž trochu zchladí i rozpálené zdi. V zimě nechceme ochladit zdi, aby od nich pak dlouhé hodiny táhlo, ale jen vyměnit suchý vydýchaný vzduch za čerstvý. Proto je rozumnější otevřít okna dokořán, nechat pár minut a zase je zavřít.

V noci používejte mikro ventilaci a stáhněte topení
Mnoho lidí večer před spaním vyvětrá a ráno se stejně probudí s dýchacími obtížemi. Na vině jsou zabedněná okna, dveře a zapnuté topení. Vzduch v místnosti ale musí neustále cirkulovat, aby se dobře spalo i vstávalo a snížila se možnost, že nás jednou skolí zánět nosohltanu, bronchitida a další zdravotní komplikace. Moderní plastová okna je možné otevřít na tzv. mikro ventilaci. Malou skulinkou se do pokoje bude dostávat neustále čerstvý vzduch zvenčí, a když ještě ztlumíte topení, máte vyhráno. Spánek v pokoji, kde je kolem 18°C, a zvenčí proudí svěží vzduch, je podle odborníků ten nejzdravější.

Kvalitní zvlhčovač vzduch i vyčistí
Jsou chvíle, kdy nemůžete mít otevřenou ventilaci ani na mikro, a vzduch v místnosti je stále sušší. Pokud chcete po celý den i noc volně dýchat a předcházet tak dýchacím potížím, pořiďte si domů kvalitní zvlhčovač a čistič, který zároveň odfiltrujete prach, roztoče, zvířecí srst i pyl. Zejména pak pokud máte malé děti, jejichž imunita není pro jejich věk plně vytvořená a pravidelně s nimi v zimním období běháte po doktorech, oceníte jeho význam. Vybrat si můžete buď parní, ultrazvukový nebo diskový. Parní zvlhčovače fungují na principu vodní páry, která se v přístroji smísí se vzduchem, společně se ochladí a vyfouknou do místnosti. Výhoda je, že v zimním období chladnější místnosti částečně i zahřejí. Je u nich také snadnější zajistit hygienicky nezávadný provoz. Ultrazvukové zvlhčovače vytváří z vody tzv. mlžinu, která se pak ventilačním systémem vyfukuje ven. Mají velmi nízkou spotřebu a veliký výkon, ale potřebují demineralizovanou nebo převařenou vodu.

Tip redakce:
Čistič a zvlhčovač vzduchu Soenhle Airfresh WASH 500 vyčistí vzduch od prachu a roztočů a zároveň ho i zvlhčí na požadovanou vhkost. Cena: 6 490 Kč.

Zdroj: www.leifheit-online.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *