Pomůže nový Kongres USA zakázat testování kosmetiky na zvířatech?

Evropská unie volá po globálním zákazu testování kosmetiky na zvířatech i prodeji takových výrobků. Letošní rok může být pro tuto snahu zlomový, a to díky novému složení amerického Kongresu s demokratickou většinou ve Sněmovně reprezentantů. Ta je zákazu nakloněna více než dosud převažující republikáni. USA jsou druhým největším trhem s kosmetikou, tedy po EU, která navíc oba zákazy zavedla jako první. Spojené státy ale zatím stále patří mezi 80 % zemí umožňujících testovat kosmetiku na zvířatech.

Evropská unie chce do roku 2023 prosadit globální zákaz testů kosmetiky na zvířatech, včetně prodeje takových výrobků. Díky nově ustanovenému americkému Kongresu pro ni může být rok 2019 přelomový. Demokratická většina ve Sněmovně reprezentantů plánuje oživit návrh zákona z roku 2014, který by testy na zvířatech v USA zakázal. Americký vývoz (110 mld. dolarů) i dovoz (105,8 mld. dolarů) kosmetiky byl v roce 2017 druhý největší na světě. Tedy po EU, jejíž vývoz podle portálu Evropa v datech předloni přesáhl hodnotu 560,3 miliardy dolarů a dovoz 391,5 miliardy. V případě přijetí zákona v USA by se tak celosvětový podíl kosmetických výrobků testovaných na zvířatech výrazně snížil.

Testy na zvířatech povoluje 80 % zemí
V Evropské unii platí zákaz testování hotové kosmetiky na zvířatech od roku 2004, jejích dílčích složek od roku 2009 a prodej takových produktů od roku 2013. Ve zhruba 80 % zemí světa ale neplatí, včetně USA, anebo například Číny, která testování dokonce vyžaduje. Čína je třetím největším trhem s kosmetikou, jejíž vývoz v roce 2017 dosáhl 46,5 miliardy dolarů a dovoz téměř 73 miliard. Podle rezoluce Evropského parlamentu by přitom celosvětový zákaz testování na zvířatech neměl na kosmetický průmysl negativní dopad. „Zákaz v Evropě je příkladem toho, že může fungovat i globálně. Současné technologie jsou natolik vyspělé, že umožňují testování bez krutosti na zvířatech. Je načase, abychom se posunuli k udržitelnější budoucnosti, alternativy již existují,“ uvádí Miriam Dalli, maltská europoslankyně a jedna ze zpravodajek příslušné rezoluce.

Podpora kosmetických firem i petice pro OSN
Přestože v EU se kosmetika testovaná na zvířatech prodávat nesmí, podle Evropského parlamentu se na zdejší trh dostat může. Ačkoliv jsou kosmetické výrobky importované do Evropské unie znovu testovány alternativními metodami, v zemi svého původu mohly být předtím testovány i na zvířatech. Zákaz proto přímo podporují i některé kosmetické firmy. „Země, které testování na zvířatech vyžadují, jako je právě Čína, jsou pro nás z obchodního hlediska absolutním tabu. Před dvěma lety jsme proto odmítli i obrovský obchodní kontrakt,“ uvádí Bára Čechová z české kosmetické společnosti Manufaktura.

Již deset let spolupracujeme s příslušnými čínskými orgány a vědci. Usilujeme o oficiální uznání alternativních metod a o to, aby postupným vývojem předpisů týkajících se kosmetických výrobků bylo testování na zvířatech zcela ukončeno,“ doplňuje Ivona Karvinen, PR manažerka společnosti L’Oréal Česká republika. Snahu o celosvětový zákaz testování kosmetiky na zvířatech podpořila i petice s 8,3 miliony podpisů, která byla loni 4. října doručena do centrály OSN v New Yorku.

K zákazu se přidala Austrálie, Indie i Kalifornie
Zákaz testování kosmetiky na zvířatech zavedla kromě EU také Austrálie a Indie. V USA je výjimkou stát Kalifornie, kde již schválený zákaz začne platit v roce 2020. Evropská unie se jej na globální úrovni snaží prosadit prostřednictvím diplomatických sítí, a to jak na různých vyjednávacích fórech, tak i na pravidelných zasedáních Valného shromáždění OSN.

Zdroj: https://www.evropavdatech.cz/clanek/8-kosmetika-bez-pokusu/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *