5 ájurvédských tipů podle Zuzany Klingrové, jak snáze zvládnout zimu

Ájurvéda je nejstarší systém léčení, jenž je založen na přírodních zákonech. Cílem této více než pět tisíc let staré metody není jen léčit nemoci, ale odstranit již její příčiny a nalézt fyzickou, emoční a duchovní rovnováhu. Základem ájurvédy jsou tři energetické principy (dóše) – Váta, Pitta a Kapha. Pokud jsou tyto energie v nerovnováze, dostavují se potíže. Zimní období je pro nás obvykle velmi náročné. Teploty pod bodem mrazu, málo sluníčka nebo stres v práci se mohou podepsat na našem zdraví či náladě. Zuzana Klingrová, garantka ájurvédských programů v Resortu Svatá Kateřina, proto přináší několik tipů na základě ájurvédy, jak zimu zvládnout ve zdraví a s úsměvem na rtech.

1. Chcete zůstat plní síly? Nahraďte kofein ájurvédským čajem. Vezměte litr vody a přiveďte k varu. Dejte do termosky a přidejte 3 plátky čerstvého zázvoru, 1/4 čajové lžičky římského kmínu (semínka), 1/4 čajové lžičky fenyklu (semínka), 1/4 čajové lžičky semínek koriandru a 2 kuličky kajenského pepře. Nechte 30–45 minut louhovat.

2. Pokud nemáte čas zajít na ájurvédskou olejovou terapii Abhyanga, pak zařaďte každé ráno tzv. Sneha-self abhyanga masáž. To znamená auto masáž pomocí kvalitních ájurvédských bylinných olejů. Pomůžete zlepšit krevní a lymfatický oběh. Olej také vytvoří ochrannou vrstvu pro vaši kůži, která v zimním období trpí.

3. V zimě, zvláště pokud panují holomrazy, se zvyšuje funkce dóši Váty. Pro tento ájurvédský princip je velmi důležitá rutina. Zkuste vstávat, chodit spát, jíst, praktikovat jógu nebo jiné pohybové aktivity ve stejný čas. Vaše tělo bude celkově klidnější a budete se cítit odpočatě a plní energie.

4. Součástí ájurvédy je také pravidelné cvičení jógy. Tato pohybová aktivita je prospěšná nejen pro vaše tělo, ale také mysl. Pokud její intenzitu přizpůsobíte dominanci dóš, ještě zvýšíte její účinky. Při jasném počasí převládá Váta a jógová praxe by měla být spíše jemného charakteru. Naopak při oblačnosti či sněžení dominuje Kapha. V tomto případě se nemusíte bát přidat cvičení na dynamice.

5. Chcete se do ájurvédy ponořit ještě více? Odjeďte na pár dní do Resortu Svatá Kateřina. Vyzkoušet můžete například ájurvédský víkend, kde se s tímto učením seznámíte nebo si rovnou zvolit některý ze speciálních programů zaměřených již na konkrétní potíže (bolest zad, omlazení, hubnutí atd.). Pobytové balíčky zahrnují vždy kombinaci ájurvédských očistných terapií, masáží, jógy, jídelníčku a vhodných doplňků stravy.

Bc. Zuzana Klingrová BSc.
Zuzana Klingrová je spolumajitelkou jógového studia v Praze a programovou ředitelkou Resortu Svatá Kateřina. Studovala ATVS Palestra, Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a Hindu University v USA, na které získala titul Bachelor of Academic in sport sciences. Součástí studia na univerzitě byla specializace jógového vzdělávání a jógové terapie, kde je ájurvéda součástí programu. Zuzana Klingrová je držitelkou dalších licencí a osvědčení z různých sportovních odvětví – zdravotní tělesná výchova, potápění, plavání, fitness, výživa a masáže. Věnovala se studiu mnoha stylů jógy, jako je například hatha jóga, power jóga, jógová terapie, tantra jóga, kundaliní jóga, jóga pro těhotné a jóga po porodu, yin jóga, fly jóga, restorative jóga a v současné době studuje prana flow jógu a para jógu.

Resort Svatá Kateřina
Resort Svatá Kateřina, oáza klidu v sepětí jehličnatých lesů v nadmořské výšce 730 metrů, asi půl hodiny pěší cesty od Počátek, je místem, které nabádá na chvíli zpomalit, vypnout mobilní telefon a odsunout notebook a všednodenní povinnosti. Namísto obvyklého kolotoče se zde necháte okouzlit nedotčenou okolní přírodou, zhluboka se nadechnete a občerství vás lesem provoněný vzduch. Protáhnete tělo na driving rangi, jízdou na koni nebo lekcí jógy, oddáte se rukám masérů a uvolníte tělo při některé z jedinečných masáží a tělových ošetření místního wellness & spa. Pochutnáte si na gurmánském a zdravém pokrmu. Čas ve Svaté Kateřině je jen váš, dopřejte si ho.

Zdroj: www.katerinaresort.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *