Odborník radí: Jak správně sedět u notebooku, aby nebolela záda?

Lidé často ke své práci nebo ve volném čase používají notebooky. Aby si při práci s nimi nezničili záda, je důležité se naučit správně sedět. MUDr. Michaela Tomanová primářka Infinity Clinic a Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí radí, jak na to.

I když je možné jmenovat různé zdravotní problémy, které jsou s prací na počítači a především na notebooku spojovány, příčinou většiny těchto „počítačových chorob“ je dlouhodobé sezení, často téměř ve stejné poloze. Chybou je, že neměníme svou polohu a neděláme si krátké přestávky. Trávení dlouhého času v jedné strnulé pozici přetěžuje náš pohybový aparát.

„K rizikovým partiím patří krční páteř, ramena, předloktí a následně úpony svalů v oblasti loktů, zápěstí i prstů. Obtíže se mohou zhoršovat, můžeme pociťovat bolest, brnění a necitlivost horních končetin. Objevuje se často bolestivost celé páteře až po bederní páteř. Přidat se mohou rovněž bolesti hlavy,“ říká primářka Rehabilitačního ústavu MUDr. Michaela Tomanová.

Správné cviky
Při práci s notebooky je důležité využívat dynamické změny pozice a úlevové polohy, při kterých se svaly protáhnou a zrelaxují. Při sezení mějte široce rozkročené dolní končetiny, stehna mohou směřovat pod mírným úhlem dolů. Na židli seďte tak, aby se vaše nohy dotýkaly země. Také se snažte mít hlavu v menším předklonu a nedívat se na telefon či notebook dolů, ale co nejvíce před sebe. Pro zmírnění nerovnováhy je důležité provádět tzv. reparabilní cvičení, které páteř a pohybový systém postupně vrací do optima. „Vyzkoušet můžete i rehabilitační cvičení s INFINITY method, které můžete provádět nejen doma, ale i v zaměstnání s vybranými cviky, aby to nikdo nepoznal. Například můžete libovolné cviky provádět ve stoje i přímo na židli. Velmi relaxačně působí protažení zad s předklonem a propnutými pažemi, které pohybem opisují tvar symbolu nekonečna, který se přenáší na celé tělo,“ dodává MUDr. Michaela Tomanová z Infinity Clinic a Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

Spouštěčem bolesti zad může být i sezení s nohou přes nohu
Bolesti pohybového aparátu jako jsou problémy se zády či krčními svaly mohou vznikat i z nečekaných podnětů jako je sezení s nohou přes nohu, nošením vysokých podpatků či usínáním ve špatné poloze.

Dlouhé sezení s nohou přes nohu nám neprospívá
V případě dlouhodobého sezení byste se měli vyvarovat sezení s nohou přes nohu. Tento sed je pro lidské tělo nepřirozený a může způsobovat mnoho problémů našemu pohybovému aparátu. „V důsledku nerovnoměrného zatěžování jedné ze stran těla dochází ke vzniku svalových dysbalancí a změnám v kloubech dolních končetin, které se mohou přenášet do dalších částí těla, především k páteři. V důsledku toho může vzniknout nevyváženost celého pohybového systému včetně páteře,“ říká primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí a pražské Infinity Clinic MUDr. Michaela Tomanová.

Vysoké podpatky a zdravá záda
Kromě sezení s nohou přes nohu bychom si měli dávat pozor i při výběru bot. Vysoké podpatky způsobují také mnoho problémů, které jsou s jejich nošením spojeny. „Ať se jedná o vliv na nožní klenby, deformity nohy, jako je např. halux valgus, různé přetížení nohou včetně jejich zkracování a další změny, které se dějí nejen ve svalovazivových strukturách dolních končetin, ale následně v celém těle. Má to pak vliv na kompletní postavení těla, a tím i na vznik bolestí někde jinde po těle,“ dodává MUDr. Michaela Tomanová.

Spát na zádech či na břiše?
Dalším „nečekaným“ faktorem pro celkově dobrý stav pohybového aparátu je i poloha, ve které usínáme. Obecně se uvádí, že spaní v leže na břiše může mít negativní vliv na oblast krční páteře z důvodu nepřirozené polohy hlavy. Ovšem jsou lidé, kteří ať již ze zdravotních důvodů, nebo pouze ze zvyku, tento způsob preferují a žádné zdravotní problémy se u nich neprojeví. Z hlediska rizik lze jmenovat především přetěžování svalstva krku, blokády apod., což může vést k bolestem a různým svalovým dysbalancím.

„U spaní na zádech si pak musíme dát pozor na postavení hlavy vzhledem k tělu. Velmi důležité je vypodložení hlavy, tak aby nebylo přespříliš velké, jako se tomu v dnešní době běžně děje. Naopak místo velkých polštářů by se mělo využívat spíše menších eventuálně anatomických, které ovšem budou správně podepírat hlavu a krk, čímž odlehčí zatížení krční páteře,“ uzavírá MUDr. Michaela Tomanová z Infinity Clinic.

Zdroj: Infinity Clinic 

2 komentáře: „Odborník radí: Jak správně sedět u notebooku, aby nebolela záda?

  • 25.1.2019 (16:43)
    Trvalý odkaz

    Něco mi tu chybí. Rady, jak cvičit, jsou bezva a důležité, ale bylo by bezva, kdyby v článku byly nějaké konkrétní postupy, ideálně i s obrázky. Ale ležení na břiše? To si moc představit neumím, nikdy jsem nebyla schopná na břiše usnout. Navíc jsem od článku čekala spíš rady, jak sedět u notebooku, jak slibuje titulek. No a to co mi chybí je pochopitelně rada, jak důležitá je židle, na které sedíme. Často čtu, že je to důležité hodně, dokonce nejvíc, a tady se o tom moc nepíše, tak mi selský rozum říká, že to důležité až tak není, když se k tomu lékařka nevyjadřuje? Neřešila bych to, kdybychom se zrovna nechystali domů koupit tzv. zdravotní židli. Je dost drahá, partner tvrdí, že se to vyplatí, ale mě je těch peněz líto. Na druhou stranu, často mě záda pobolívají a platit to bude on. Takže moje otázka: je ta židle zásadní věc, nebo je to fuk? A kdybych si měla vybrat, tak Adaptic, která je sympatická nízkou cenou (ale to je mi podezřelé), nebo Spinalis, kterou všude doporučují? Nebo jinou značku? Jsou židle prodávané v XXX nebo IKEA dobré? Jo, už jsem si o nich něco načetla, ale všude je spousta informací, faktů, ale nějaké jednoznačné srovnání mi chybí.

  • 10.11.2019 (15:51)
    Trvalý odkaz

    Ta diskuze není úplně o tom, jestli židle z IKEA jsou dobré. Jsou! Záleží ale, na co je chceš. Na ozdobu, nebo na občasné posezení s přáteli je dobrá v podstatě jakákoliv židle. Na pravidelné sezení, práci nebo studium se ale nehodí každá. Jako fyzioterapeut můžu doporučit tzv. zdravotní židle pro zdravé sezení, což není jenom marketingový trik, ale speciálně zkonstruovaná židle, která podporuje správné sezení těla. V tuzemsku se dá koupit slovinská židle Spinalis, která je typově starší, nebo novější český produkt Adaptic. Posledně jmenovaná židle vyhrála i test pražské Fyziokliniky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *