Bára Poláková, Lucie a Kapitán Demo mají nejvíce nominací na Ceny Anděl!

Nejstarší tuzemské odborné hudební ceny Anděl se budou předávat 5. 3. v pražském Fóru Karlín a v přímém přenosu je nabídne ČT1. V prestižní kategorii Album se bude rozhodovat mezi comebackovým albem Evolucie skupiny Lucie, albem Bad Time For Gentlemen od Monkey Business a albem ZE.MĚ od Báry Polákové.

První kolo hlasování České hudební akademie skončilo v pondělí 21. ledna. „Celkově v něm pod dohledem státního notáře ve čtrnácti kategoriích hlasovalo přes 350 akademiků. O vítězích v hlavních kategoriích rozhodlo 152 akademiků,“ upřesnila ředitelka ČNS IFPI Petra Žikovská. Českou hudební akademii tvoří odborníci z celého spektra hudební branže z řad novinářů, dramaturgů, pořadatelů koncertů samotných muzikantů, dosavadních držitelů Anděla.

Na základě hlasování České hudební akademie získali v prvním kole po třech nominacích zpěvačka Bára Poláková, skupina Lucie a rapový komik Kapitán Demo. Po dvou nominacích mají Mandrage, Monkey Business a také nováčci The Atavists, kteří se mohou stát objevem roku a zároveň bodovat ve staronové žánrové kategorii Rock, a Povodí Ohře, kteří jsou adepty na dva žánrové Anděly za Rock a Alternativu.

O produkci Andělů se již třetím rokem stará společnost Luff Production s.r.o., kterási klade za cíl vrátit nejprestižnějšímu českému ocenění v oblasti populární hudby pozornost hudebníků veřejnosti. „Chceme navázat na změny, které provázely loňský ročník a sklidily pozitivní ohlas. Naším cílem je uspořádat hudební ceny zajímavé pro diváky a zároveň takové, aby byly vlastní samotným muzikantům,“ říká producentka večera Lucka Hájková. Pro veřejnost se tak například znovu otevře venkovní scéna zdarma přímo naproti Fóru Karlín. Letos bude hostit šest vystupujících.

Jednou z inovací loňského ročníku bylo předávání žánrových Andělů přímo v průběhu hlavního ceremoniálu. „Na základě zpětné vazby od muzikantů i odborných garantu se tentokrát znovu osamostatnila rocková a hiphopová kategorie (Rap) a naopak sloučila alternativa s elektronikou, kterési v minulosti byly v nominacích blízko. Úplnou novinkou je ustanovení žánrové kategorie Klasika,“ připomíná letošní změny v předávání Andělů předseda České hudební akademie a šéfredaktor časopisu Headliner Honza Vedral. Radu České hudební akademie, která na podobu a pravidla Andělů dohlíží, krom něj tvoří hudební producent Jan P. Muchow, publicista Josef Vlček, ředitelka ČNS IFPI Petra Žikovská, kreativní producent České televize Jan Potměšil, producentka Cen Anděl Lucie Hájková a skladatel, kytarista a člen andělské Síně slávy Michal Pavlíček.

V žánrových kategoriích i tentokrát hlasovali pouze specializovaní odborníci, které oslovují garanti jednotlivých žánrů. V kategorii Alternativa a elektronika Akademii sestavovali Michal Pařízek z časopisu Fullmoon a Zdeněk Lichnovský z Radia 1, v kategoriích Folk a Jazz Milan Tesařz rádia Proglas, v kategorii Rock šéfredaktor časopisu Fakker Petr Adámek, v kategorii Rap „funkčný veterán“ československého hip hopu Branči Kováčznámý pod přezdívkou Vec a v kategorii Klasika pak uznávaný klarinetista a hudebnípedagog Irvin Venyš.

„Jména vystupujících na samotném andělském ceremoniálu i na venkovním podiu zatím nebudeme zveřejňovat. Veškerá pozornost teď patří všem po zásluze nominovaným. Slíbit ale můžeme opět průřez hudebním děním loňského roku a zajímavá hudební spojení,“ říká k programu chystaného galavečera Lucka Hájková. „Konkrétní hudební čísla, moderátora a další chystané detaily budeme odhalovat postupně na webu a sociálních sítích,“ dodává.

Ceny Anděl uděluje každoročně od roku 1991 hudební akademie, která je složena z hudebních odborníků, kritiků, producentů, hudebníků a dalších osobností české hudební scény. Od roku 1995 se realizují pod záštitou ČNS IFPI a od roku 1997 je symbolizuje soška anděla se šalmají od sochaře Jaroslava Róny.

Hlavním mediálním partnerem letošních Cen Anděl je Evropa 2, která v rámci spolupráce podpoří výherce Anděla v kategorii Objev. V rámci slavnostního večera bude mít také přímo ve Fóru Karlín své studio, ze kterého bude vysílat bohatý a zajímavý online stream nejen ze zákulisí Andělů.

Nominace na Anděl 2018
Album
Barbora Poláková ‐ ZE.MĚ
Lucie ‐ EvoLucie
Monkey Business ‐ Bad Time For Gentlemen

Skladba
Kapitán Demo ‐ Zlatíčka
Lucie ‐ Nejlepší, kterou znám
Mandrage – Motýli

Skupina
Lucie ‐ EvoLucie
Mandrage ‐ Po půlnoci
Monkey Business ‐ Bad Time For Gentlemen

Objev
Mikolas Josef ‐ Me Gusta
The Atavists ‐ LO‐FI Life
Vesna ‐ Pátá bohyně

Sólový interpret
Kapitán Demo ‐ Mládí v trapu
Miro Žbirka ‐ Double Album
Thom Artway ‐ All I Know

Sólová interpretka
Barbora Poláková ‐ ZE.MĚ
Never Sol – Chamaleo
Radůza ‐ Muž s bílým psem

Videoklip
Barbora Poláková ‐ 2 ‐ 8 – 5 (režie Jakub Machala, Barbora Poláková)
Kapitán Demo – Zlatíčka (režie Darina Burianová)
Monika Načeva ‐ Technický já (režie Petr Marek)

Alternativa a elektronika
Floex & Tom Hodge ‐ A Portrait Of John Doe
Manon Meurt ‐ MMXVIII
Povodí Ohře ‐ Povodí Ohře

Folk
AG Flek ‐ Podnohama Zem
Nevermore & Kosmonaut ‐ Bleděmodré město
Žamboši ‐ Louvre

Jazz
Concept Art Orchestra ‐ Vánoce dospělých
Dorota Barová ‐ Iluzja
Karel Růžička ‐ Grace & Gratitude

Klasika
Česká filharmonie ‐ B. Martinů ‐ What Men Live By, Symfonie č. 1, H 289
Epoque Quartet ‐ Epoque Quartet Plays Jan Kučera
Martinů Voices ‐ B. Martinů ‐ Madrigaly

Rap
James Cole ‐ Stanley Kuffenheim
Maniak ‐ Husky
Ty nikdy ‐ Akta X

Rock
Pilot Season ‐ A Deep Dive
Povodí Ohře ‐ Povodí Ohře
The Atavists ‐ LO‐FI Life

Zdroj: Anděl 2018, foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *