Světový den boje proti rakovině upozorňuje na závažnost a rozšířenost nemoci

Světový den boje proti rakovině byl americkou iniciativou Union for International Cancer Control (UICC) stanoven na 4. února. Každoročně se po celém světě v tento den konají happeningy a akce, které mají upozornit na zákeřnost této choroby a zvyšující se počet pacientů bojujících s ní. Jen v Česku postihne rakovina každého třetího obyvatele a každý čtvrtý na ni zemře. S prodlužující se délkou lidského života tak paradoxně narůstá i pravděpodobnost, že nás postihne zhoubný nádor. Velkou roli hraje stádium, ve kterém je nemoc objevena, proto je důležité pravidelně docházet na preventivní prohlídky a průběžně se starat o své zdraví.

Česká republika je ve statistikách pacientů postižených rakovinou bohužel na předních místech. Každoročně onemocní touto zhoubnou nemocí přes 94 000 lidí a téměř 27 000 boji s ní podlehne. Nejvíce Češi trpí na kožní nádory, karcinomy tlustého střeva a konečníku, u žen se neustále zvyšuje počet bojujících s rakovinou prsu a u mužů s prostatou. Jen v minulém roce bylo nově diagnostikováno přes 8 tisíc pacientů s rakovinou tlustého střeva a téměř 7500 karcinomů prsu. Za velké viníky onemocnění se označuje alkohol, tabák, obezita a časté slunění.

Ženy nepodceňujte samovyšetření a preventivní prohlídky
U žen je nejrozšířenější rakovina prsu. V ČR připadne toto onemocnění na 95 ze 100 tisíc žen. Nejčastějšími příznaky nádorů prsu jsou okem či pohmatem patrné změny prsu a často oteklé lymfatické uzliny v podpaží. Velmi důležité je pravidelné samovyšetření prsu, které umožní zachytit změny prsu a navštívit s nimi včas lékaře. Každé ženě od věku 45 let pak pojišťovna hradí jednou za dva roky mamografické vyšetření.

Dalším důležitým vyšetřením, které souvisí s ženským tělem, je cytologie (stěr z děložního čípku). Je prováděna za účelem včasného odhalení rakoviny děložního čípku. Nově je v Česku na klinice GynCentrum vedle klasického Pap stěru možné podstoupit i liquid based cytologii (LBC) s následným patentovaným systémem Imaging od americké firmy Hologic. Primář kliniky GynCentrum Daniel Struppl o tomto systému prozradil: Jedná se o počítačovou image analýzu LBC stěrů, při které počítač naskenuje celé mikroskopické sklíčko připravené technikou LBC s buňkami čípku a označí téměř se 100% jistotou všechny podezřelé či rakovinové buňky. Oproti tomu vyšetření klasickým Pap stěrem a následná diagnostika dosahují účinnosti pouze 60-70 %.“

Prevence u mužů a Social freezing
Vedle rakoviny plic je nejčastějším nádorovým onemocněním postihujícím muže rakovina prostaty. Oproti počátku devadesátých let stoupnul počet nemocných až o 70 %. Nejvíce ohroženi jsou muži mezi 70. – 80. rokem života. Časná stádia karcinomu prostaty neprovází žádné příznaky, proto je velmi složité zachytit nemoc v počátcích. U lokálně pokročilých nádorů jsou hlavními příznaky pacientů různé potíže při močení. Pacienti chodí na záchod v kratších intervalech nebo naopak mohou moč zadržovat.

V posledních letech se také bohužel zvyšuje počet mužů, kteří onemocní rakovinou varlat. Tomu lze předcházet jednoduchým samovyšetřením, kdy by muži měli při jakékoli změně v oblasti varlat kontaktovat svého lékaře. Jedním z vedlejších příznaků rakoviny varlat bývá po chemoterapii ztráta plodnosti. Stále častěji si tak mladí muži nechávají zamrazit své sperma, jako prevenci před ztrátou plodnosti. Tzv. Social freezing nabízí například klinické centrum ISCARE.

Smutné světové prvenství zaujímají Češi ve výskytu rakoviny konečníku a tlustého střeva. Je to dáno především špatnými stravovacími návyky, nadbytečným příjmem tuků, kouřením a zvýšenou konzumací alkoholu. „Rakovina tlustého střeva je výjimečná v tom, že když se zachytí v první fázi, je téměř stoprocentně vyléčitelná,” zdůrazňuje profesor Milan Lukáš, primář IBD kliniky ISCARE. Nádory tlustého střeva a konečníku se tvoří na vnitřní straně stěny střeva a nazýváme je polypy, když jsou benigní a rakovina, když jsou zhoubné. Benigní polyp není nebezpečný, pokud je při kolonoskopii včas identifikován a odstraněn. Vzhledem k tomu, že nádory krvácejí, je prvním symptomem krev ve stolici. Další symptomy jsou průjem, zvracení, nebo naopak zácpa.

Zdroj: www.gyncentrum.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *