Tojesenzace.cz

Tak trochu bulvární web nejen o českých celebritách, ale i o všech radostech, které život nabízí – lásce, jídle či cestování!

CestováníZe života

Pojistné desatero před odjezdem na hory. Na co nesmíte zapomenout?

Lyžařská sezona je zde, sníh a hory na nás už čekají. Navoskovat lyže, seřídit vázání, zkontrolovat helmu a stav oblečení. Záležitosti pro každého známé, i když nemusí být samozřejmé. Správné pojištění na hory? Nad tím často nepřemýšlíme vůbec. Přinášíme desatero s radami, jaké pojištění musíte před odjezdem na hory zvážit a na které určitě nezapomenout. 

1. Co vás na horách vlastně všechno čeká?
Než se rozhodnete uzavírat nové pojištění, promyslete si, kam a s kým na hory vyrážíte a jaké veškeré aktivity vás na horách čekají. Budete pouze lyžovat, a nebo se chystáte přejít Beskydy na skialpech? Namísto českých hor jste se letos rozhodli vyrazit na zimní dovolenou do Alp? Jedete s dětmi, které je těžké uhlídat, nebo jedete pouze s partou přátel na prodloužený víkend do horských lázní?

2. Odpovědnostní pojištění je základ
Srážce na sjezdovce nikdy stoprocentně nezabráníte, pojištění odpovědnosti je proto vedle tradičního zdravotního pojištění tím nejdůležitějším. Poškozený po vás totiž může požadovat odškodnění nejen za zdravotní újmu či poškozený majetek, ale může do něj zahrnout i finanční kompenzaci za výpadek příjmu nebo dlouhodobě sníženou kvalitu života. Odškodnění po vás pak může požadovat i zdravotní pojišťovna poškozeného za jeho pobyt v nemocnici.

3. Na horách aktivně
Pokud jedete na hory za aktivní dovolenou, vhodným doplňkem pro vás bude úrazové pojištění. Tradiční zdravotní pojištění nenabízí dostatečnou podporu v případě skutečných životních problémů. Úrazové pojištění ano. Dejte si ale pozor na to, že každá pojišťovna má stanoveny maximální limity pojistného plnění. Znamená to, že pokud náklady na vaši léčbu přesáhnou limit pojištění, musíte částku navíc uhradit ze svého.

4. Na rizikové nebo extrémní sporty se připojistěte  
Buďte zvláště obezřetní vůči tomu, jak vaše pojišťovna pojímá aktivitu, kvůli které na hory vyjíždíte. Často totiž dělí sporty na základní, které jsou obsaženy v klasickém cestovním připojištění a dále pak na rizikové a extrémní. Na rizikové sporty je pojištění samozřejmě o něco dražší, přičemž na extrémní sporty se již u většiny normálních pojišťoven pojistit nedá vůbec. Zatímco dělení na tzv. základní a rizikové sporty má většina pojišťoven shodné, sporty v daných kategoriích mohou být pojímány odlišně. Turistika nad 3 000 m.n.m. nebo zmíněný skialpinismus je tak například někde řazen k extrémním sportům, jinde pouze jako sport rizikový.

5. Dbejte na opravdu kvalitní vybavení
Speciální sporty vyžadují také speciální vybavení. Pokud dojde na pojistnou událost, může pojišťovna zpětně zjišťovat, zda jste je měli. „V našich pojistných podmínkách takovou výluku nemáme. Rozhodli jsme se vycházet z toho, že se lidé pouštějí do extrémů, protože už mají své zkušenosti, vybavení a dostatečný trénink. Chtějí něco zažít, ne si ublížit“, říká Marek Orawski z První klubové pojišťovny.

6. Jste ostražitější? Zvolte i pojištění právní ochrany
Pojištění právní ochrany volí ti, kteří jsou raději ostražitější, nehodlají nic riskovat a chtějí mít pro jistotu vše pojištěno. Když někoho na sjezdovce zraníte, může to být považováno za trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti. Policie tak proti vám může zahájit trestní stíhání. Proto se vyplatí mít v rámci cestovního pojištění sjednané i pojištění právní ochrany. Pokud jej máte uzavřené, nemusíte pak řešit celou situaci sami. Jednoduše totiž kontaktujete asistenční službu, která vám zajistí právní pomoc.

7. Vyrážíte na hory do zahraničí? Kartička zdravotního pojištění nestačí
Nespoléhejte na Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC). Modrou kartičku, která slouží jen jako doklad, že se na vás vztahuje veřejné zdravotní pojištění. V řadě zemí z něj totiž nelze hradit spoluúčast. Například ve Francii hradí pacienti většinu zdravotní péče a zpětně žádají o refundaci pojišťovnu. EHIC lze také uplatnit pouze ve veřejných a státních zdravotnických zařízeních. Pojištění úhrad léčebných výloh je proto pro pobyt v zahraničí nezbytné. Pozor také u cestovního pojištění k platebním kartám, kde bývají často nastaveny limity nižší, než u běžných pojišťoven. Také zdaleka ne všude cestovní pojištění zahrnuje pokrytí nákladů pátrací akce horské služby. To platí například pro Slovensko, kde je třeba si technický zásah Horské služby připojistit.

8. Krach cestovky zní sice jako dávná historie, ale…
Vyjíždíte na hory s cestovkou? Dejte si pozor i na její pojištění. V ČR je asi 850 cestovních kanceláří. Pojištěno jich je přes 700. Letošní průzkum ČTK mezi pojišťovnami odhalil, že pojišťovny odmítly pojistit desítky cestovek. Tento rok jich pojistily proti riziku úpadku méně než v minulých letech. Cestujete-li s cestovní kanceláří, zjistěte si tedy raději, zda je pojištěna proti úpadku.

9. Míříte na hory autem?
Pak máte jistě platné povinné ručení a jste vybaveni i havarijní pojistkou. Znáte ale dobře její obsah a výluky, které obsahuje? Pojištění čelního skla řeší většina pojišťoven připojištěním. Pojištění proti poškození zvířetem rovněž. Pojištění zavazadel se vztahuje jen na správně uložená zavazadla v automobilu. Necestujte proto naložení až po střechu. Střešní boxy také nepojišťují zdaleka všechny pojišťovny. Co určitě nesmíte nechat doma? Lopatku, škrabku na okna, řetězy, ale i deku a čaj pro případ, že byste uvízli někde v závějích.

10. Dobrá rada na závěr
Pokud uzavíráte jakoukoliv pojistnou smlouvu, zkontrolujte výši nastavených limitů. Na jejich výší se určitě doptejte. Pojišťovny je aktivně nenabízejí, snaží se totiž zaujmout nižší cenou pojistného. “Úrazové pojištění tak, jak se běžně sjednává na přepážkách pojišťoven, nenabízí dostatečnou podporu v případě skutečných životních problémů,” říká Marek Orawski z První klubové pojišťovny. Velké pojišťovny drobné události typu výron kotníku započítávají do výše pojistného, prodražují ho a klienti pak na vysoké pojistné kryjící závažná rizika, dlouhé léčení i trvalé následky nedosáhnou.

Zdroj a foto: První klubová pojištovna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *